کد خبر: 80052321 (ایرنا) | تاریخ خبر: 08/01/1391 | ساعت: 8:14|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

درگذشتگان رادیو و تلویزیون در سال 90

تهران - سال 90 با درگذشت برخی از هنرمندان و پیشکسوتان رادیو و تلویزیون گره خورد؛ هنرمندانی که عمر خود را با تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی گره زدند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، یادی از درگذشتگان این رسانه درسال 90 که برخی از آنان چون ˈ حیدر صارمیˈ از چهره های ماندگار نمایش های رادیویی بودند و یا چون ˈ اسفندیار احمدیهˈ که پدر انیمیشن در ایران محسوب می شد، در روزهای آغازین سال جدید خالی از لطف نیست.** درگذشت مجری تلویزیونی

ˈرضا صفدریˈ تهیه کننده و مجری برنامه های تلویزیونی بود که دهم فروردین ماه سال 90 در سن 48 سالگی به دلیل بیماری قلبی وفات یافت.

وی که همکاری خود را از سن 17 سالگی در تلویزیون آغاز کرده بود، مدتی نیز با شبکه های رادیویی تهران و ایران همکاری داشت.

از مرحوم صفدری اجرای برنامه‌هایی از جمله شب‌های تابستان، شب‌های زمستان، تابستان 75، چراغ و صبح انقلاب به یادگار مانده است.

کارگردانی مجموعه های تلویزیونی ˈباغچه مینوˈ، ˈیه شب مهتابˈ و تهیه‌کنندگی ـ کارگردانی و بازی در مجموعه ˈبازیگرˈ از جمله فعالیت‌های وی در تلویزیون بود.

صفدری از سال 77 تا 81 اجرای نخستین برنامه‌ زنده‌ شبکه‌ جهانی جام جم به نام ˈارتباطˈ را برعهده داشت.** کارآگاه ˈجانی دالرˈ

مرحوم ˈحیدر صارمیˈ که شنوندگان کهنه کار رادیویی او را با صدای ˈجانی دالرˈ می شناسند، نیز سال گذشته پس از مدت ها تحمل بیماری در آبان ماه به دلیل کهولت سن درگذشت.

صارمی متولد 1303 بود که فعالیت هنری خود را در سال 1332 با بازی در نمایش ˈریش تراشˈ در تئاتر گیلان آغاز کرد و پنج سال بعد راهی رادیو شد.

وی پس از حدود نیم قرن بازیگری در نمایش‌های رادیویی، تلویزیونی، مدیریت دوبلاژ و گویندگی در برنامه‌های گوناگون رادیویی به دیار باقی شتافت.

از جمله نقش‌های ماندگار او می‌توان به شخصیت رادیویی کارآگاه ˈجانی دالرˈ اشاره کرد که یکی از نوستالژی‌های به یادماندنی رادیو است.** بدرود با یک صداپیشه

ˈامیرهوشنگ قطعه‌ایˈ پیشکسوت سینما و تلویزیون و صداپیشه ای که کارتون‌های محبوبی از جمله ˈسنجاب کوچولوˈ، ˈبلفی و لی لی بیتˈ، ˈدختری به نام نلˈ و ˈگوریل انگوریˈ را از خود به یادگار گذاشت، از دیگر درگذشتگان سال 90 است.

او در سال 1317 در تهران متولد شد و از سال 1337 کار دوبله را آغاز کرد و در نهایت دی ماه سال گذشته بیماری ریوی او را از پای درآورد.

از این هنرمند مدیریت دوبلاژ فیلم هایی از جمله جنگجوی درون، تاکسی4، مرد عنکبوتی، جان سخت 3، توپ سپاه و اعمال شیطانی به یادگار مانده است.** خداحافظی با پدر انیمیشن ایران

17 بهمن ماه بود که خبر درگذشت ˈاسفندیار احمدیهˈ پدر انیمیشن ایران در رسانه ها منتشر شد؛ او کار تولید انیمیشن را در دهه 30 خورشیدی آغاز کرد و آثاری از جمله ˈملا نصرالدینˈ، ˈاردک حسودˈ و ˈخوشه گندمˈ را در آن سال ها ساخت.

ˈرستم و سهرابˈ و ˈاسفندیارˈ از دیگر آثار این هنرمند محسوب می شوند که نشان درجه یک هنری کشور را در سال 1370 دریافت کرده بود.

او در سال 1384 از سوی انجمن سینمایی فیلم سازان انیمیشن ایران (آسیفا ) به عنوان پایه گذار انیمیشن (پویانمایی) درایران شناخته شد.** پایانی بر یک پاسبان

ˈمحمد ورشوچیˈ همان پاسپان پیری بود که مجموعه تلویزیونی هزار دستان آرامش را به مردم شهر هدیه می کرد.

این بازیگر کهنه کار در مجموعه های تلویزیونی متعددی از جمله خاله سارا، آرایشگاه زیبا و پهلوانان نمی میرند نیز حضور داشت.

قصه عشق، آدم کاغذی، غارتگران، هزار دستان، دید و بازدید، طبل توخالی، رویاهای احتکار السلطان، وارث، آینه خیال، عزیز گلاب خانم، اشک تمساح، تعطیلات نوروزی، مش خیرالله و صندوچه اسرار، شال و انگشتر، خانواده حمزه علی خان، آپارتمان، خانواده، داستان شهر، آتیه، مرد قانون، نابغه های قرن بیست و یکم، خاطره ها، جنجال در آپارتمان، باد مثل بادبادک، رد پا، دردسر بزرگ، دزدان مادربزرگ از دیگر آثاری هستند که حضور ورشوچی را ثبت کرده اند.

وی از هنرمندانی بود که در همان روزهای ابتدایی فروردین سال گذشته در سن 90 سالگی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.** مرگی برای شخصیت های تاریخی

مرحوم ˈمنوچهر لاریجانیˈ که در سریال امام علی نقش طلحه را بر عهده داشت از دیگر درگذشتگان سال 90 بود که بر اثر بیماری سرطان در سن 66 سالگی در استرالیا دارفانی را وداع گفت.

او از سال 1364 وارد سینما شد و در مجموعه های تلویزیونی کودک و نوجوان از جمله

ˈآخرین روز تابستانˈ نقش آفرینی کرده بود.

ˈسیروس صابرˈ که در سریال های مریم مقدس، پهلوانان نمی میرند، مردان آنجلس نقش آفرینی کرده بود، از دیگر درگذشتگان سال 90 است.

روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

فراهنگ 2025**1588

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال