کد خبر: 30547121 (ایرنا) | تاریخ خبر: 13/06/1390 | ساعت: 8:39|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ایران در تولید مرغ گوشتی رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است

قم-مدیر کل طیور و امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در سطح جهانی رتبه ششم تولید مرغ گوشتی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا،ˈ احمد ترکاشوندˈ شنبه شب در مراسم بهره برداری از شرکت مرغ مادرˈ یاسان ˈاستان بخش خلجستان قم گفت: ایران علاوه بر توانایی تولید گوشت مرغ مورد نیاز کشور توانایی تامین گوشت مرغ بخش هایی از منطقه خاورمیانه را نیز دارد.

وی ،با اشاره به توسعه صنعت پرورش مرغ در ایران اظهار داشت: در ابتدای انقلاب در کشور 195 هزار تن گوشت مرغ با مصرف سرانه 5 تا 6 کیلوگرم تولید می شد ولی این آمار هم اکنون به یک میلیون و هفتصد هزار تن با مصرف سرانه 23 کیلوگرم رسیده است .

ترکاشوند با اشاره به حجم تولید مرغ گوشتی در کشور نابسامانی و ناپایداری بازار خرید و فروش جوجه و نهاده ها را مهمترین دغذغه و نگرانی تولید کنندگان عنوان کرد، و افزود: وقتی میزان عرضه بالاتر از تقاضا است تولید کنندگان نمی دانند که وضعیت فروش کالای تولیدی ا به چه صورت است یعنی در واقع اعتماد کافی برای تولید کنندگان بعد از مرحله تولید وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حمایت از صادرات تولیدات و صنعت مرغداری در دستور کار دولت قرار گرفته است،اظهار داشت: افزایش توان و رقابت پذیری در بازار، بدون کاهش هزینه های تولید ممکن نیست .

ترکاشوند : اتوماسیون سیستم تهویه و هوادهی اتوماتیک و همچنین تکمیل عایق سازی مرغداری ها را از راهکارها و اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه های تولید ذکر کرد.

وی یادآورشد: از سال 89 قانون بهینه سازی مصرف سوخت در همه مرغداری های کشور اجرایی شد و طبق آن مقرر شد همه مرغداری ها سیستم های مصرف سوخت خود را ظرف مدت پنج سال بهینه کنند.

ترکاشوند اظهار داشت: هم اکنون 19 هزار واحد پرورش مرغ در کشور اعم از نیمچه گوشتی، مرغ گوشتی، جوجه کشی و کشتارگاه وجود دارد و هر یک از آنها به شکل مستقل کار می کند اما گاه تولیدات این واحدها با یکدیگر دست به دست شده و شرایط نا مطلوبی را برای بازار تولید به وجود می آورند.

وی ایجاد ساختارهای مناسب برای تولید را یک ضرورت عنوان کرد، و افزود: باید از راهکارهای رسیدن به این ساختارها حمایت کرد.

گفتنی است، مزرعه مرغ مادر شرکت یاسان دومین مزرعه مرغ مادر در استان قم است که در منطقه سفید آله بخش خلجستان در زمینی به مساحت 5 هکتار به بهره برداری رسید.ک/2

7407 /556

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال