محیط زیست فارس از ساخت جاده جدید صدرا به شیراز جلوگیری كرد

شیراز-ایرنا- مدیرعامل شركت عمران شهر جدید صدرا گفت: اداره كل حفاظت محیط زیست فارس از ساخت جاده جدید صدرا به شیراز كه قرار است به طول حدود 400 متر از مسیر باجگاه و از مرز پارك ملی بمو احداث شود، جلوگیری كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا خلیل حاجی پور، سه شنبه در نشست خبری افزود: به سبب اختلاف نظری كه با اداره كل حفاظت محیط زیست فارس در این زمینه به وجود آمده، این نهاد از ادامه كار پیمانكار برای عملیات اجرایی اتصال شهر جدید صدرا از مسیر باجگاه به شیراز جلوگیری كرده است.
وی ادامه داد: هم اینك مذاكره با اداره كل حفاظت محیط زیست فارس در حال انجام است و اگر این نهاد نسبت به تعهداتی كه در گذشته انجام شده پایبند باشد، پیش بینی می شود این طرح تا هفته دولت (دوم تا هشتم شهریور) سال 98 به بهره برداری برسد.
حاجی پور بیان كرد: تفاهم نامه ای بین وزیر وقت مسكن و شهرسازی، معاون رئیس جمهوری و رئیس وقت سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در سال 76 منعقد شده است.
او گفت: بر اساس این تفاهم نامه كه بین مدیران ارشد 2 سازمان منعقد شد، مقرر شده در 2 شهر جدید پردیس و صدرا كه با پارك های ملی تداخل اراضی دارند، 700 واحد مسكونی ساخته شود و در اختیار تعاونی مسكن كاركنان اداره كل حفاظت از محیط زیست فارس قرار گیرد و همچنین این اداره كل، مجوز زیست محیطی زیرساخت های مورد نیاز این شهر جدید را صادر كند.
مدیرعامل شركت عمران شهر جدید صدرا اضافه كرد: این تفاهم نامه در گذشته انجام شده و سازمان عمران این شهر نیز به تمام تعهدات خود عمل كرده، بنابراین نباید اكنون جلوی ساخت این جاده كه شریان حیاتی صدرا محسوب می شود گرفته شود و امیدواریم همكاری بین دستگاهی، مشكل به وجود آمده را حل كند.
وی، با اشاره به طول پنج و نیم كیلومتری این مسیر، افزود: طرح ایجاد این مسیر در شورای برنامه ریزی استان فارس تایید شده و اكنون به لحاظ فنی، امكان تغییر مسیر آن وجود ندارد و اگر جلوی كار احداث آن گرفته شود بی شك منجر به ضرر و زیان به پیمانكار و همچنین تاخیر در زمان بهره برداری از این طرح خواهد شد.

**فاز اول بزرگراه صدرا - دو كوهك بهمن 97 به بهره برداری می رسد
حاجی پور، همچنین در مورد طرح احداث بزرگراه صدرا به سمت دوكوهك كه از سال 96 آغاز شده، گفت: فاز نخست این طرح كه عملا 70 درصد كار را به خود اختصاص داده تا بهمن 97 به بهره برداری می رسد و برای عملیاتی شدن بخش دوم این پروژه كه در حوزه شهرداری شیراز است در حال مذاكره هستیم تا مدیریت ساخت آن به شركت عمران صدرا واگذار شود.
وی اضافه كرد: اتصال شهر صدرا از طریق قطار برقی به شیراز نیز با جدیت در حال پیگیری است و بیش از یك سال پیش مطالعات آن شروع شده و از اكوپارك صدرا تا ایستگاه راه آهن شیراز به طول 9 كیلومتر امتداد دارد.
به گفته حاجی پور پس از پایان یافتن مطالعات این طرح، عملیات ساخت آن در بهار 98 با سرعت آغاز و دنبال خواهد شد.

**ساخت شهر جدید تابناك لامرد با استفاده از تجارب كره جنوبی
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید صدرا همچنین به سفر هفته گذشته خود به همراه هیات ایرانی متشكل از مدیران عامل شهرهای جدید ایران به كشور كره جنوبی اشاره كرد و بیان داشت: در این سفر كه با هدف آشنایی با تجربیات این كشور در ساخت شهرهای جدید صورت گرفت از شهرهای جدید اطراف سئول (پایتخت كره جنوبی) بازدید كردیم.
حاجی پور افزود: در این سفر مقرر شد با هدف انتقال تجارب كشور كره جنوبی به ایران، تفاهم نامه ای بین 2 كشور منعقد شود و مدیران شهرهای جدید اطراف سئول به ایران سفر كنند.
او بیان كرد: همچنین قرار است در طراحی و برنامه ریزی شهر جدید تابناك در شهرستان لامرد در استان فارس كه پیش بینی می شود در سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز شود، از تجربیات كره جنوبی به ویژه در زمینه بهره گیری از فناوری های جدید و انرژی های تجدیدپذیر استفاده شود.
وی، با اشاره به اینكه شهر جدید تابناك لامرد با ظرفیت جمعیت پذیری 55 هزار نفر احداث می شود افزود: هم اینك مراحل اولیه مطالعات ساخت این شهر در حال انجام است و پیش بینی می شود این مطالعات تا پایان سال 97 به انجام رسد.

**شهرجدید صدرا میزبان جشنواره فیلم و عكس 17 شهر كشور
مدیرعامل شركت عمران شهر جدید صدرا در بخش دیگری از مطالب خود اظهار داشت: جشنواره فرهنگی با عنوان هفته صدرا از دهم تا پانزدهم آذرماه 97 در این شهر برگزار می شود و افزون بر این آیین اختتامیه جشنواره فیلم و عكس 17شهر جدید در شهر جدید صدرا برگزار خواهد شد و آثار منتخب این جشنواره در صدرا به نمایش گذاشته می شود.
وی، هدف از برپایی این جشنواره را هویت بخشی به شهرهای جدید بیان كرد و گفت: همزمان با این جشنواره نیز نمایشگاهی با ارایه 80 اثر از هنرمندان مطرح كشور در شهر جدید صدرا برپا خواهد شد.
شهر جدید صدرا كه در دهه هفتاد برای اسكان سرریز جمعیت كلانشهر شیراز احداث شد، در فاصله 20 كیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.
9873 /6118

سرخط اخبار استان‌ها