قابل توجه یحیی و فرهاد؛ چگونه برنده شهرآورد ۹۲ شویم؟

تهران- ایرنا- برای پیروزی در شهرآورد ۹۲، نیاز است تا ۲ سرمربی بایدها و نبایدهایی را رعایت کنند.

حدود ۲۴ ساعت تا آغاز شهرآورد شماره ۹۲ باقی مانده و دوباره هیجان به فوتبال ایران بازگشته است. علاقمندان به ۲ تیم پرطرفدار پایتخت مملو از استرس و هیجان هستند تا ببینند در این دوئل تمام ایرانی بین یحیی و فرهاد کدام یک به برتری می‌رسند و فاتح شطرنج پیش رو می‌شوند. به طور طبیعی هر ۲ نفر برای موفقیت نیاز به بایدها و نبایدهایی دارند که رعایت آنها می‌تواند خوشحالی، بعد از سوت پایان بیژن حیدری را به ارمغان بیاورد.

بایدها و نبایدهای یحیی:

آماده برای شروع طوفانی استقلال

یحیی باید مراقب ابتدای مسابقه باشد. این احتمال وجود دارد که استقلال با فشار بیشتری کار را آغاز کند. پس پرسپولیس نیازمند این است که با تمرکز بالا به میدان برود و یا خودش نیز دست پیش بگیرد و با فشاری مضاعف به حریف خود پاتک بزند.

با هشت، ۶ استقلال از کار بیفتد

مهمترین جنگ بازی در میانه میدان است. مغز متفکر میانه زمین آبی‌ها علی کریمی است. او باید از کار بیفتد تا نظم خط میانی تیم فرهاد مجیدی به بی‌نظمی میل پیدا کند. شاید بهترین نفر برای این کار احمد نوراللهی باشد. ۲ بازیکن با سابقه ملی که جدی‌ترین ۶ و هشت ممکن را در شهرآورد ۹۲ اجرا خواهند کرد.

وریا، دوره شود

یکی از مهمترین حربه‌های استقلال برای رسیدن به دروازه رقبا استفاده از کانال سمت راست با حضور وریا غفوری است. غفوری کاپیتان استقلال است و سابقه گلزنی در شهرآورد را نیز دارد. برای جلوگیری از درخشش او باید ابتدا سرش را گرم کرد. یعنی بازیکنی چون مهدی ترابی باید حضور داشته باشد تا بتواند وریا را از صرافت نفوذهای پی در پی بیندازد. در درجه بعدی باید در برابر وریا برتری نفری ایجاد شود. محمد انصاری به تنهایی کار دشواری برای مهار شماره ۲۱ استقلال دارد و نیاز است تا هافبک‌های مرکزی نیز او را یاری کنند.

استقلال به ایستگاهی نرسد

یحیی باید به کمال و دیگر بازیکنان خود هشدار دهد که دادن ضربه ایستگاهی پشت محوطه جریمه به استقلال یعنی اهدای یک موقعیت جدی. وریا غفوری در این هفته‌ها ضربات ایستگاهی خود را به بهترین شکل ممکن می‌زند. پس نباید چنین فرصتی به او برسد.

فضا به قائدی و مطهری داده نشود

مهدی قائدی و ارسلان مطهری با هم ناهماهنگ هستند اما استعداد بالایی در آدابپته شدن دارند. ارسلان فصل قبل خیلی سریع با اوساگونا در ذوب چِفت شد و قائدی نیز در این فصل با دیاباته چنین ماجرایی داشت. آنها روی زمین کار می‌کنند و یا اگر هم ارسالی صورت بگیرد به صورت زمین و به اصطلاح کات‌بک خواهد بود. پس در درجه اول نباید به آنها خصوصا قائدی فضا داده شود و در ادامه باید مراقب ارسال‌های رو به بیرون آنها برای یکدیگر بود.

آسمانِ پیرامونِ حسینی نا امن شود

سید حسین حسینی در روزهای خوب خود به سر می‌برد اما در همین روزها حتی او روی خروج مشکل دارد. این یک فرصت خوب برای سرخپوشان تهرانی است تا با ارسال‌های مواج روی دروازه استقلال، گلر این تیم را با شک و تردید روبرو کنند. ارسال‌هایی با ارتفاع نه چندان بالا و تند و تیز بهترین نوع ارسال در این گونه مواقع است.

ذهن علیپور آماده شود

علی علیپور باید از لحاظ ذهنی آماده باشد. او احتمالا مانند دیدار با صنعت نفت و تراکتور پشت مدافعان استقلال صاحب موقعیت خواهد شد اما نه خیلی زیاد. پس باید از حداقل حداکثر ساخت. وحید امیری و مهدی ترابی نیز بعد از علیپور شانس فرار از پشت مدافعان استقلال را دارند و این نیز یکی دیگر از راه های ممکن برای رسیدن به دروازه استقلال است.

رونمایی از مهدی عبدیِ جدید

یحیی نیاز به تعویض‌های خوبی دارد. او روز نیمکت گزینه‌های قابل اعتمادی خواهد داشت و فقط باید به خوبی از آنها استفاده کند و اسلحه پنهان داشته باشد. در بازی رفت رول اصلی را مهدی عبدی بازی کرد و حالا باید دید قرعه به نام چه کسی می‌افتد.

بایدها و نبایدهای فرهاد:

پرس از بالا در دستور کار قرار گیرد

حال به اردوی استقلال می‌رویم. استقلال بیشتر از پرسپولیس به برد احتیاج دارد و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. فشار زودهنگام در شهرآورد یک حربه خوب اما ریسکی خواهد بود. پس بهتر است این اتفاق همراه با احتیاط رخ بدهد. فرهاد بهتر است کار را هجومی‌تر از حریف آغاز کند و از چابکی مهره‌هایش نهایت بهره را ببرد اما مراقب ضد حمله‌های حریف باشد. بازپس‌گیری سریع توپ و ایجاد پرس روی هافبک‌ها و مدافعان پرسپولیس یک روش ایده‌آل است و البته نیاز به آمادگی بدنی بالایی دارد. مدافعان پرسپولیس و کمال کامیابی‌نیا تبحر بالایی در حفظ توپ و بازیسازی ندارند و تحت فشار مرتکب اشتباه خواهند شد.

فضای پشت مدافعان ترمیم شود

بدون تردید پرسپولیس روی مدافعان استقلال و فضای پشت سر آنها حساب باز کرده است. در نبود سیاوش یزدانی و عارف غلامی ضعف استقلال در این پست بیشتر خواهد شد و باید فکری به حال آن شود. علیپور بسیار خوب می‌تواند مدافعان را دور بزند و با سرعت بالای خود حریف را به چالش بکشد. در شهرآورد دور رفت لیگ هفدهم، در دیدار مقابل السد در قطر، جدال مقابل تراکتور و صنعت نفت در این فصل و ... بارها شاهد این مساله بوده‌ایم. بهتر است مدافع وسط آبی‌ها عمق بیشتری بدهد و از آفساید گیری با ریسک بالا پرهیز شود.

ترابی به صورت منطقه‌ای از کار بیفتد

ترابی هنرمندترین بازیکن پرسپولیس در فاز هجومی است و هنوز هم در صورت گره خوردن بازی اکثر توپ‌ها به او ختم می‌شود. دوره یارگیری نفر به نفر گذشته اما باید به صورت منطقه‌ای این بازیکن مهار شود. ترابی نباید در عرض حرکت کند و فرصت شوت‌زنی به دست بیاورد. مسعود ریگی یکی از نفراتی است که مایه مهار کردن ترابی را در خود دارد.

 حسینی توجیه شود

پرسپولیس در شهرآوردهای اخیر و همچنین در بازی‌های گذشته به خوبی از ضربات ایستگاهی استفاده کرده است. از طرفی حسینی نیز روی خروج‌ها مشکل دارد. فرهاد باید گلر خود را توجیه کند که در صورت اعتماد ۱۰۰ درصدی از دروازه بیرون بیاید. او بارها با شک و تردید دروازه را رها کرده و برای تیمش خطرساز شده است. خطاهای بی‌مورد پشت محوطه نیز تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند مفید باشد.

از نبود شجاع استفاده شود

نبود شجاع خلیل‌زاده یک فرصت بزرگ برای استقلال و فرهاد مجیدی است. قائدی و حتی مطهری می‌توانند همان کاری را انجام بدهند که او در شهرآورد ۶۹ با مجتبی جباری کرد. مهدی با سرعت بالای خود باید دور از پاهای سید جلال و یا کنعانی باشد و در فضا حرکت کند. نزدیک شدن به این ۲ بازیکن یعنی لو رفتن توپ. علی کریمی، محمد دانشگر و شاید آرش رضاوند نفراتی هستند که می‌توانند با قدرت بازی‌سازی خود پشت ۲ مدافع پرسپولیس و یا بین آنها را هدف قرار دهند.

ارسال شود اما کوتاه و پرسرعت

ارسال از جناحین با وجود بازیکنان بلندقامت پرسپولیس فایده‌ای ندارد مگر اینکه این ارسال‌ها به دهانه دروازه و با ارتفاع پایین باشد. بیرانوند در خروج از دروازه بسیار ماهر است اما اگر ارتفاع توپ کم شود و سرعتش بالا برود اوضاع فرق خواهد کرد. در کنار آن توپ‌های زمینی به بیرون و ارسال‌های کات بک نیز بسیار مفید خواهد بود.

به بیرانوند شوت زده شود

فرهاد باید به شاگردانش بگوید که شوت بزنند. سعید واسعی، کی‌روش استنلی و احسان حاج‌صفی در این فصل نشان دادند که بیرانوند شوت‌گیر متبحری نیست. در استقلال علی کریمی بهترین شوت‌زن است اما بقیه نفرات هم اگر صاحب فرصت شدند باید دست به این کار بزنند چون روش خوبی برای رسیدن به دروازه پرسپولیسی است که به رقبای خود شانس کمی می دهد.

حال باید دید در میانه این بایدها و نبایدها کدام تیم گوی سبقت را خواهد ربود و به هدف اصلی می رسد. به امید یک شهرآورد جذاب.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha