پرسپولیس مدل ۹۸؛ «محله برو بیا»

تهران- ایرنا- باشگاه پرسپولیس امسال بر خلاف سایر سال‌ها با تغییر و تحولات زیادی در همه بخش‌ها مواجه شد، موضوعی که می‌توان با توجه به آن سرخ‌پوشان ۹۸ را به محله برو بیا تشبیه کرد.

سال ۹۸ برای باشگاه پرسپولیس یک سال ویژه محسوب می‌شد چرا که پرسپولیسی‌ها موفق شدند در کسب جام هت‌تریک کنند و علاوه بر لیگ برتر و سوپر جام، جام حذفی را هم کسب کنند. نکته جالب این بود که سوپر جام سال گذشته را هم دادگاه عالی ورزش امسال به پرسپولیس داد تا سال پر جام سرخ‌ها با اخذ چهار جام پشت سر بگذارند. اما رفت‌وآمدهای زیاد در کادر فنی و مدیریت این تیم و همچنین پرونده‌های زیاد پرسپولیس در فیفا کار را برای پرسپولیس سخت‌تر از گذشته کرد.

آغاز سال با برد شیرین عیدانه در شهرآورد

پرسپولیس سال خود را با دیدار برابر استقلال آغاز کرد. سرخپوشان که برای حفظ صدرنشینی تلاش می‌کردند موفق شدند در روز دهم فروردین ماه در شهرآورد نودم با تک گل احمد نوراللهی استقلال را شکست دهند تا سال را به بهترین نحو ممکن آغاز کرده باشند.

هت‌تریک پرسپولیس این‌بار به روز آخر کشید

سرخپوشان که برای سومین قهرمانی متوالی تلاش می‌کردند در ۲ سال ابتدایی که قهرمان شدند ۳ هفته مانده با پایان لیگ توانسته بودند قهرمانی خود را قطعی کنند اما شرایط این‌بار متفاوت شد. سرخپوشان پس از برتری برابر استقلال  توانستند پیکان و سایپا را هم شکست دهند اما چهار تساوی متوالی برابر تیم‌های ذوب‌آهن، سپاهان، تراکتور و ماشین‌سازی موجب شد تا قهرمانی پرسپولیس بر خلاف سال‌های گذشته به روز آخر کشیده شود و نبرد قهرمانی ادامه داشته باشد. شاگردان برانکو در روز ۲۶ اردیبهشت ماه با برتری برابر پارس‌جنوبی در شهر جم هت‌تریک قهرمانی خود را جشن گرفتند.

حذف از آسیا اولین اتفاق تلخ سال

پرسپولیسی‌ها که عنوان نایب قهرمانی سال ۲۰۱۸ را در لیگ قهرمانان آسیا یدک می‌کشیدند، نتوانستند در سال ۲۰۱۹ حتی از مرحله گروهی عبور کنند. پرسپولیس در گروه چهارم رقابت‌های با تیم‌های الاهلی عربستان، السد قطر و پاختاکور ازبکستان همگروه بود، با توجه به ناکامی در ۲ بازی رفت و برگشت برابر الاهلی عربستان، در هفته پنجم در ازبکستان محکوم به پیروزی برابر پاختاکور بود اما سرخپوشان در خانه حریف در کسب پیروزی ناکام ماندند تا همان هفته پنجم با لیگ قهرمانان وداع کنند.

خداحافظی اسطوره بارسلونا در آزادی

یکی از ماندگارترین صحنه‌های امسال خداحافظی ژاوی هرناندز  اسطوره باشگاه بارسلونا برابر پرسپولیس بود. در دیداری که در هفته ششم لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد و حکم بازی تشریفاتی را برای شاگردان برانکو داشت، سرخپوشان در ورزشگاه آزادی میزبان السد بودند که موفق شدند با ۲ گل مهدی ترابی و علی علیپور السد را شکست دهند تا با یک شکست اسطوره باشگاه بارسلونا کفش‌هایش را بیاویزد.

سپاهان رقیب همیشگی

دیدار با سپاهان همیشه برای سرخپوشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. پرسپولیس که در لیگ توانسته بود، سپاهان را در کورس قهرمانی مغلوب کند، این بار در نیمه نهایی جام حذفی به این تیم اصفهانی برخورد کرد. با توجه به اینکه از سمتی دیگر تیم دسته دومی داماش گیلان راهی فینال شده بود، برنده این دیدار می‌توانست خود را قهرمان جام حذفی بداند. تیم پرسپولیس در دیداری حساس و در زمین حریف با گل دقیقه ۱۲۰ احمد نوراللهی توانست حریفش را شکست دهد و فینالیست جام حذفی لقب بگیرد.

دبل سرخپوشان در قهرمانی

سرخپوشان توانستند با تک گل علی علیپور داماش گیلان را در فینال جنجالی جام حذفی در اهواز شکست دهند. در آن دیدار که با تاخیر حدود ۵ ساعته آغاز شد، شاگردان برانکو موفق شدند با پشت سر گذاشتن تیم‌های نود ارومیه، سپیدرود، شهر خودرو، سپاهان و داماش دومین جام سال را بالای سر ببرند.

ویترین افتخارات برانکو تکمیل شد

جام حذفی تنها جام داخلی بود که برانکو در زمان حضور در ایران در کسب آن ناکام مانده بود که موفق شد آن را هم به فهرست افتخارات خود اضافه کند.

شوک سنگین برانکو به سرخپوشان

از اوایل سال زمزمه‌هایی مبنی بر رفتن برانکو از پرسپولیس مطرح می‌شد، اما سرانجام برانکو در تاریخ ۳۰ خردادماه به صورت رسمی اعلام کرد که قصد بازگشت به ایران را ندارد و چند روز بعد هم نامه فسخ قرارداد به باشگاه پرسپولیس رسید. ایرج عرب مدیرعامل وقت مدام در صحبت‌هایش عنوان می‌کرد که پول برانکو آماده است و می‌تواند به ایران بیاید و پولش را بگیرد اما نه خبری از برانکو شد و نه وکیل قانونی که بیاید و پول بگیرد.

بودیمیر اولین بازیکن جدا شده

در پی جدایی برانکو نامه فسخ ماریو بودیمیر زننده گل قهرمانی سرخپوشان هم به باشگاه پرسپولیس رسید تا این بازیکن را اولین جدا شده از پرسپولیس دانست.

پیش‌خور کردن قراردادهای اسپانسرینگ

مدیریت وقت پرسپولیس برای پرداخت پول برانکو از حامی مالی باشگاه مبلغ هنگفتی را گرفت و هنگامی که برانکو به ایران بازنگشت، او پول گرفته شده را خرج هزینه‌های جاری باشگاه کرد و درصدی از قراردادهای بازیکنان را هم پرداخت کرد.

بشار و رادو؛ برانکو نبودند

هافبک عراقی سرخپوشان که درصد هنگفتی از قرارداد فصلش را از باشگاه طلب داشت، در اواخر فصل کتفش را به دست جراحان سپرد. او که با توجه به عدم دریافت پول، می‌توانست قراردادش را فسخ کند، برای پشت سرگذاشتن مراحل درمانی‌اش به قطر رفت. در همین زمان چند رسانه قطری خبر از پیشنهاد چند باشگاه قطری به این بازیکن را دادند اما مسوولان پرسپولیس با سفر به قطر قرارداد وی را تمدید کردند تا این بازیکن مانند سرمربی تیمش از جمع سرخپوشان جدا نشود. خیلی‌ها بر این باور بودند که دروازه‌بان سرخپوشان هم پس از جدایی برانکو از جمع سرخپوشان جدا خواهد شد. این دروازه‌بان هم بخش عمده‌ای از پولش را نگرفته بود و می‌توانست فسخ کند اما او در سفر یک روزه‌ای که به تهران داشت، با مسوولان وقت برای ادامه همکاری به مدت یک فصل دیگر تفاهم کرد.

چالش بزرگ انتخاب مربی به سبکی تاریخی و انتخاب گابریل کالدرون

برانکو رفت و مسوولان پرسپولیس گزینه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.  اولین گزینه یحیی گل‌محمدی بود که موفق شده بود با تیم شهر خودرو جواز حضور در آسیا را بدست آورد. مسوولان پرسپولیس حتی به دفتر مالک این باشگاه مشهدی هم رفتند و دست به دامن او شدند تا سرمربی شهر خودرو را جذب کنند اما مالک باشگاه شهر خودرو به صراحت مخالفت خود را با جدایی گل محمدی اعلام کرد. همین موضوع موجب شد تا مسوولان باشگاه مجدد به سراغ گزینه‌های خارجی بروند. در این میان نام‌های زیادی برای جایگزینی برانکو مطرح شد. از ماسیمو کررا سرمربی سابق یوونتوس گرفته تا الکساندر نوری، تاکیس لمونیس، والتر زنگا، آنته چاچیچ، آندره پانادیچ و در نهایت گابریل کالدرون. مسوولان پرسپولیس به ترکیه رفتند اما نکته جالب این بود که آنها پس از ۳ روز بدون انتخاب سرمربی به ایران بازگشتند. در نهایت هم یکی از گزینه‌هایی که در ابتدا چندان شانسی برای قبول هدایت سرخپوشان نداشت، به عنوان سرمربی پرسپولیس معرفی شد.

جذب بازیکنان منفور، اقدام بعدی

در شرایطی که ماریو بودیمیر که یک مهاجم بود، تنها بازیکن جدا شده از پرسپولیس بود، مسوولان باشگاه در اولین اقدام محمدحسین کنعانی‌زادگان را به عنوان یک مدافع به پرسپولیس بازگرداندند. فرشاد احمدزاده و وحید امیری هم به عنوان وینگر به پرسپولیس پیوستند. نکته جالب در مورد این بازیکنان این بود که آنها محبوبیت خود را بین هواداران پرسپولیس از دست داده بودند. کنعانی‌زادگان به خاطر پیوستن به استقلال و وحید امیری و فرشاد احمدزاده به خاطر جدایی از پرسپولیس در هنگام نقل و انتقالات و زمانی که پرسپولیس به آنها احتیاج داشت به نفرات منفوری تبدیل شده بودند اما مدیریت آنها را جذب کرد.

اردوی آماده‌سازی با اعمال شاقه

مسوولان پرسپولیس برای آماده‌سازی تیم، اردوی ترکیه را برای تیم کالدرون در نظر گرفتند. اردویی که در یک منطقه کوهستانی و در آب و هوای ابری برگزار شد. نکته جالب این بود که در این اردو چند تمرین تیم به خاطر مه غلیظ در منطقه لغو شد. یکی دیگر از برنامه های این اردو، برگزاری ۲ دیدار دوستانه بود که هر ۲ اردو لغو شد و سرمربی تیم بازی درون تیمی را جایگزین آن کرد.

شوک‌های کالدرون یکی پس از دیگری

سرمربی پرسپولیس در ابتدای حضور در پرسپولیس ابتدا عذر ابوالفضل درویش‌وند و سعید کریمی ۲ بازیکن جوان تیم را خواست و آنها را در فهرست مازاد قرار داد. پس از آن و در اردوی ترکیه هم شایان مصلح و سروش رفیعی از پرسپولیس جدا شدند. پس از بازگشت تیم هم سرمربی تیم اعلام کرد که دیگر نیازی به مهدی شریفی شماره ۱۰ تیمش ندارد.

سومین جام هم رسید

در این بین و پیش از شروع لیگ به دلیل قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی و لیگ برتر طبق مصوبه سازمان لیگ پرسپولیس قهرمان سوپرجام کشور هم شناخته شد تا سومین جام هم در یک سال کسب شود.

گرانترین بازیکن تاریخ پرسپولیس را هم جذب کردند

گابریل کالدرون که نیاز مبرمش به یک مهاجم را اعلام کرده بود، ابتدا مادیبو مایگا را به پرسپولیس معرفی کرد. بازیکنی که مشخص شد هپاتیت دارد. پس از آن هم در حالی که گزینه‌های زیادی توسط سرمربی تیم رد شده بودند، جونیور براندائو را با نظر مستقیم گابریل کالدرون جذب کردند آن هم به مبلغ ۵۷۰ هزار دلار. مبلغی که آن را به گرانترین بازیکن تاریخ باشگاه تبدیل کرد.

کالدرون محکم استارت زد

پرسپولیس لیگ امسال را با برتری برابر پارس جنوبی‌جم و با تک گل مهدی ترابی آغاز کرد اما در ادامه بازی برابر تراکتور را واگذار کرد تا اولین شکست پرسپولیس در سال ۹۸ در لیگ داخلی رقم بخورد. سرخپوشان سپس برابر صنعت نفت آبادان و استقلال هم به برتری رسیدند.

مشکل تکراری به تیم کالدرون هم رسید

مشکل مالی امسال خیلی زود سر و کله‌اش در تیم پرسپولیس پیدا شد و بازیکنان با گذشت حدود ۴ ماه هیچ دریافتی نداشتند. موضوعی که با اعتراض کالدرون هم همراه شد.

عرب رفت؛ انصاری‌فرد آمد

در اواسط فصل بود که انتقادات به مدیرعامل پرسپولیس به اوج خود رسید. در همین زمان ایرج عرب از سمت خود استعفا کرد و محمدحسن انصاری‌فرد به عنوان مدیرعامل جایگزین وی شد.

زمان قسط گابریل کالدرون هم رسید

گابریل کالدرون سرمربی تیم هم در زمان قراردادش مشخص کرده بود که طی سه قسط ۳۰۰ هزار دلاری تمام مبلغ قراردادش را دریافت کند اما قسط اول این مربی را به صورت بخش بخش و چند ماه پس از آنکه وی کارش را آغاز کرده بود به وی پرداخت شد.  همین مساله سرآغاز اختلافات کالدرون با مدیران پرسپولیس شد.

رفت‌ و آمد در سمت مدیر تیم

از اولین اقدامات انصاری‌فرد می‌توان به تغییرات در سمت مدیر تیم اشاره کرد. محسن خلیلی جایش را به افشین پیروانی روی نیمکت پرسپولیس داد.

براندائو ماندنی نبود

جونیور براندائو که با تضمین گابریل کالدرون به پرسپولیس پیوسته بود، به یکباره دست حمایت کالدرون از روی وی برداشته شد و نهمین گزینه مرد آرژانتینی معرفی شد. عملکرد ضعیف او موجب شد تا وی خیلی زود با دریافت حدود ۲۵۰ هزار دلار و بدن داشتن منفعتی پرسپولیس را ترک کرد.

چهارمین جام هم رسید

استقلال بابت سوپرجام سال ۹۷ به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرده بود، درخواستش رد شد و پرسپولیس چهارمین جام خود را هم کسب کرد تا به نوعی در سال ۹۸ در کسب جام پوکر کرده باشد.
 

درگذشت رییس هیات مدیره؛ شوکی دیگر

درگذشت حبیب کاشانی رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس یکی از اتفاقات ناگوار سال بود. پس از درگذشت وی هم مهدی رسول‌پناه که در ۲ سال گذشته عضو علل بدل هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بود، به جمع نفرات اصلی اضافه شد.

طلسم پرسپولیس توسط یک پرسپولیسی شکست

پرسپولیس که روند ثابتی را در طول فصل نداشت، برابر نفت مسجد سلیمان شکست خورد تا اولین و تنها شکست خانگی سال پرسپولیس هم رقم بخورد.

کالدرون رکورد زد

پس از دیدار با نفت مسجد سلیمان، پرسپولیس روند صعودی در پیش گرفت و ۷ بازی بعدی خود را با برد پشت سر گذاشت تا صدر جدول را باز پس بگیرد. با این روند مرد آرژانتینی به رکورد حدود ۷۵ درصد برد رسید که این آمار پرسپولیس را به بهترین تیم سال‌های اخیر تبدیل کرد و پرسپولیس سرانجام قهرمان نیم فصل نخست رقابت‌های لیگ برتر فوتبال شد و همچنین موفق شد جام حذفی را هم کسب کند.

اختلافات اوج گرفت

سرمربی آرژانتینی پرسپولیس پس از جدایی استراماچونی از استقلال عنوان کرد که او هم شرایطش مانند استرا است اما او به خاطر اعتقاداتی که دارد، تا پس از نیم فصل برای دریافت مطالباتش صبر خواهد کرد اما باز هم اتفاقی رخ نداد و حتی قسط اول این مربی هم کامل نشد. در همین زمان و شروع نیم فصل دوم هم قسط دوم سرمربی آرژانتینی فعال شد اما باز هم باشگاه اقدامی نتوانست انجام دهد تا سرمربی آرژانتینی هم به درهای خروج باشگاه نزدیک شود و سرانجام پس از محقق نشدن خواسته‌های سرمربی تیم، نامه فسخ قرارداد کالدرون هم به باشگاه پرسپولیس رسید.

پرسپولیس جاسوس دارد!

کالدرون پیش از رفتن از ایران اعلام کرده بود که چند بازیکن تیم را به دلایل غیر فنی نمی‌خواهد چرا که او فکر می‌کرد این بازیکنان آمار تیم را به بیرون می‌دهند و به نوعی جاسوسی می‌کنند اما مدیریت وقت بدون پیگیری موضوع این بازیکنان را به تیم بازگرداند.

جدایی کالدرون؛  یحیی بالاخره آمد

پرسپولیس باز هم بدون سرمربی شد. این بار مسوولان پرسپولیس تنها جذب مربیان داخلی را در اولویت قرار دادند و در نهایت به ۲ گزینه نهایی رسیدند. مهدی تارتار و باز هم یحیی گل‌محمدی. مسوولان پرسپولیس ابتدا به سراغ یحیی گل‌محمدی رفتند و پس از مذاکره با وی، او را از باشگاه شهر خودرو خریداری کردند.

نقل و انتقالات و  و جدایی با تجربه‌ها؛ عالیشاه و کامیابی‌نیا خوش شانس بودند

حسین ماهینی کاپیتان دوم سرخپوشان که پس از بهبودی دوران چندان خوبی را پشت سر نگذاشت، در بدو حضور یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس به سمت درهای خروج باشگاه هدایت شد. فرشاد احمدزاده و آدام همتی دیگر بازیکنان جدا شده از پرسپولیس بودند.

استوکس و اوساگونا صیدهای زمستانی

پرسپولیس شرایط مالی خوبی نداشت اما مدیران وقت باشگاه بدون وجود حتی یک ریال ۲ بازیکن خارجی جذب کردند. ابتدا کریستین اوساگونا مهاجم فصل گذشته ذوب آهن و سپس آنتونی استوکس به پرسپولیس پیوستند.

بیرانوند بالاخره رفتنی شد

یکی از بحث‌های تکراری پرسپولیس در سال‌های اخیر موضوع ترانسفر علیرضا بیرانوند به فوتبال اروپا بود. باشگاه آنتورپ بلژیک پس از توافق با علیرضا بیرانوند حاضر به پرداخت بند فسخ ۷۰۰ هزار یورویی این بازیکن شد و سرانجام لژیونر شدن شماره یک پرسپولیس قطعی شد.

شروع نا امید کننده در آسیا

پرسپولیس با وجود اینکه در لیگ برتر ایران صدرنشین بود، اما در آسیا نتوانست روزهای خوبی را تجربه کند. سرخپوشان در بازی اول برابر الدحیل پرستاره با نتیجه سه بر یک شکست خوردند و در بازی دوم هم برابر الشارجه امارات هم به تساوی ۲ بر ۲ رسیدند.

استوکس همه را شوکه کرد

مهاجم ایرلندی که در نیم فصل به جمع سرخپوشان پیوست، شیوع ویروس کرونا را بهانه کرد و پس از دیدار برابر الشارجه به ایران بازنگشت. بازیکنی که پس از چند روز سر از دادگاه‌های انگلیس درآورد.

پرونده‌های فیفا یکی پس از دیگری رسیدند

در شرایطی که باشگاه پرسپولیس در بدترین شرایط مالی خود قرار داشت، فیفا در روزهای پایانی سال ۹۸ پرسپولیس را نقره داغ و احکام خود را یکی پس از دیگری علیه باشگاه روانه کرد. پرونده شکایت بودیمیر اولین محکومیت پرسپولیس در این مقطع بود. یک روز پس از آن هم باشگاه در پرونده شکایت فرناندو گابریل محکوم شد. حکم برانکو و ایگور پانادیچ، گابریل کالدرون و زلاتکو ایوانکوویچ هم دیگر احکامی بود که یکی پس از دیگری علیه پرسپولیس صادر شد.

انصاری‌فرد هم ماندنی نبود

در آخرین روزهای سال هم پس از اختلاف شدید محمدحسن انصاری‌فرد با اعضای هیات مدیره او هم از پرسپولیس رفت تا پازل تغییرات در پرسپولیس تکمیل شود. مهدی رسول‌پناه هم که تا چندی پیش عضو علل بدل هیات مدیره بود رفته رفته رییس هیات مدیره و سپس به سرپرست باشگاه پرسپولیس تبدیل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha