آب تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مهاباد سرریز شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: آب تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان برای دومین سال پیاپی سرریز شد.

فاروق سخنور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم‌اکنون ظرفیت ۱۶ میلیون مترمکعبی این تالاب پر شده و آب به قسمت‌هایی از تالاب روستای «بفراوان» نیز رسیده است.

وی اضافه کرد: ظرفیت ذخیره آب در این تالاب، محدود است و در صورت افزایش این حجم، آب وارد زمین‌های زراعی اطراف تالاب شده و باعث ایجاد خسارت به راه‌های دسترسی و زمین‌های زراعی می‌شود.  

وی افزود: آب این تالاب از رودخانه مهاباد، چشمه روستای «قره‌داغ» و زهکش‌های اطراف این تالاب تامین می‌شود که امسال با توجه به لایروبی زهکش‌ها و بارش خوب زمستانی، سرعت ورود آب قابل توجه است.

«سخنور» گفت: با راه اندازی ایستگاه پایش آنلاین در این تالاب مولفه‌های عمق آب، میزان اکسیژن، دما، فشار و رطوبت تالاب رصد شده و به صورت آنلاین به دفتر تالاب‌های ایران ارسال می‌شود.

وی در خصوص شمار پرندگان در حال زیست در این تالاب نیز اظهار داشت: همزمان با آغاز کوچ بهاره پرندگان با افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق جنوبی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، دسته‌های چندهزارتایی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی وارد تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مهاباد شده‌ و  هم‌اکنون بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در آن حضور دارند.

رییس اداره حقاطت محیط زیست مهاباد اضافه کرد: این پرندگان شامل گونه‌های آبزی و کنارآبزی شامل غاز خاکستری، اردک‌ تاج‌دار، اردک سرحنایی، اردک سرسفید و اردک بلوطی چنگر، کشیم، فلامینگو، خروس‌کولی سینه‌سیاه و دم‌سفید است.

وی افزود: این تالاب به علت وضعیت مطلوب و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاه‌ها و زیستگاه‌های مهم پرندگان در شمال‌غرب کشور تبدیل شده و همه‌ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می‌شوند.

تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشک‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد؛ از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

انواع نادری از پرندگان همچون خروس کولی دم‌سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری نیز که در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند، در این تالاب دیده می‌شود.

تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده در کانی‌برازان شناسایی شده که بیشتر آنها از خانواده «اسفناج/ Chenopodiaceae» و «گندمیان/ Graminae» است؛ گونه‌های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.

در مهاباد علاوه‌بر تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» و «قوپی‌باباعلی»، تالاب‌ دایمی حسن‌خان و تالاب‌های فصلی گروس، داشخانه و قره‌قشلاق نیز در این فصل میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی هستند.

طبق اعلام اداره هواشناسی مهاباد  در طول پاییز و زمستان سال گذشته (۱۳۹۸) در این شهرستان ۲۸۵.۵ میلی‌متر بارندگی ثبت شده که در مقایسه با ۴۳۹.۹ میلی‌متر بارش سال قبل، ۳۵ درصد کاهش یافته و در مقایسه با ۲۷۴.۱ میلی‌متر بارندگی میانگین بلند مدت در این شهرستان چهار درصد افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha