درخشان: من پروین را آقای گل کردم

تهران- ایرنا- پیشکسوت پرسپولیس گفت: مسوولان وقت ورزش طرحی گذاشته بودند که ۲۷ ساله‌ها حق حضور در تیم ملی را نداشتند، ما برای اینکه ثابت کنیم این طرح اشتباه است هر توپی که می‌گرفتیم به علی پروین می‌دادیم تا او گل بزند، خود من توپ را می‌گرفتم فقط به علی پروین پاس می‌دادم تا دروازه حریفان را باز کند.

بدون شک «حمید درخشان» یکی از بهترین و تکنیکی‌ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس و تیم ملی ایران محسوب می‌شود، فوتبالیستی که در میانه زمین هر کاری دلش می‌خواست با توپ می‌کرد.

درخشان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا حرف‌های جالبی بر زبان آورد. متن این مصاحبه در زیر از حضورتان خواهد گذشت.

فوتبال را از کجا شروع کردید؟

من فوتبال را از زمین‌های خاکی میلان سر پل امام‌زاده معصوم شروع کردم، آنجا یک زمینی وجود داشت که بازی می‌کردیم و همه مربیان بزرگ می‌آمدند آنجا و بازی‌ها را تماشا می‌کردند. صبح تا شب در این زمین دنبال توپ می‌دویدیم، دوستانم به من گفتند تو استعداد خوبی داری و می‌توانی در فوتبال موفق شوی، بهتر است که به یک باشگاهی بروی و به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی کنی. من هم به تیم مزدا که در دسته دوم حضور داشت رفتم. در این تیم برایم اتفاق جالب افتاد.

چه اتفاقی؟

با ۵ بازی به تیم ملی جوانان دعوت شدم. این‌قدر عملکرد خوبی از خودم در این چند بازی از خودم بر جای گذاشتم که به تیم ملی دعوت شدم. این باعث شد رشد و پیشرفت من در فوتبال ادامه داشته باشد و چهار پیشنهاد خوب دریافت کنم.

از چه تیم‌هایی؟

پرسپولیس ، استقلال، پاس و شاهین، این‌ها چهار تیمی بودند که خواهان حضور من در تیم‌هایشان بودند اما من پرسپولیس را انتخاب کردم.

به استقلال چرا پاسخ منفی دادید.

با ۲ نفر از دوستانم درباره پیشنهاداتم صحبت کردم و آنها مثل خودم اعتقاد داشتند که به این تیم نروم.

از اول پرسپولیس بودید؟

پرسپولیس را دوست داشتم و بازی‌های این تیم را دنبال می‌کردم، پرسپولیس بازیکنان بزرگی داشت که هر کدام از آنها اسم و رسمی در فوتبال داشتند. آن روزها منصور امیر آصفی سرمربی پرسپولیس بود، خدایش بیامرزد مربی بزرگ و انسان به تمام معنایی بود که به من علاقه زیادی داشت.

شنیدیم اصغر حاجیلو شما رو به باشگاه استقلال برد اما قرارداد امضا نکردید؟

خب با اصغر حاجیلو رفیق بود، او مرا به باشگاه استقلال برد، خودم دوست نداشتم قرارداد امضا کنم و دنبال بهانه‌ای بودم که باز باشگاه بیرون بیایم، استقلال به من پیشنهاد ۹۰ هزار تومانی داد، آن روزها پول زیادی محسوب می‌شد اما قرارداد نبستم.

اولین بازی شما با پیراهن پرسپولیس با حاشیه بزرگی همراه شد.

چه حاشیه‌ای؟

علی پروین چند روز در تمرین شرکت نکرد و منصور امیر آصفی او را کنار گذاشت.

علی آقا چند روزی در تمرینات پرسپولیس غیبت داشت و منصورخان در این بازی به او استراحت داد.

علی پروین ناراحت نشد؟

بعد از اینکه شکست خوردیم ناراحت شد. اما اتفاق خاصی رخ نداد. علی پروین از اینکه بیرون نشسته بود ناراحت نبود بلکه شکست پرسپولیس آزرده خاطرش کرده بود.

شنیدیم در روزهای اول حضورتان در پرسپولیس شایعه شده بود فرزند خواهر همایون بهزادی هستید؟

من با مرحوم همایون بهزادی که یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ ایران است نسبتی نداشتم اما در بین هواداران شایعه شده بود جوانی که پرسپولیسی شده فرزند خواهر همایون بهزادی است، این شایعه چندین ماه ادامه داشت تا اینکه همه متوجه واقعیت شدند.

چرا پیراهن شماره ۹ را انتخاب کردید؟

این افتخاری بود که نصیب من شد، صفر ایرانپاک از فوتبال خداحافظی کرده بود و پیراهن او را به من دادند، این برایم مسولیت بزرگی به همراه داشت، پیراهن یکی از بزرگ‌ترین و بهترین فوتبالیست‌های تاریخ را بر تن کرده بودم و علاوه بر اینکه احساس خوشحالی داشتم می‌ترسیدم.

ترس برای چی؟

 برای اینکه نتوانم انتظارات را برآورده سازم اما خدا کمک کرد و توانستم برای خودم اسم و رسمی در پرسپولیس دست و پا کنم.

آن روزها شما جوانی ۱۷ ساله بودید و پرسپولیس ستارگان بزرگی داشت؟

محمد دادکان ، حاج رحیمی پور، و بیژن ذوالفقارنسب ، جواد الله وردی، طنخواه، پروین، فریدون معینی و علیرضا عزیزی. صفر ایرانپاک، محمود خوردبین،  همه در پرسپولیس بازی می‌کردند ، این تیم رویایی و فراموش نشدنی بود و من با این همه ستاره به میدان رفتم.

شما بازوبند کاپیتانی را به محمد پنجعلی‌ دادید؟

من سابقه حضورم در پرسپولیس بیشتر از محمد پنجعلی‌ بود، یک روز علی پروین در رختکن به من گفت او سنش‌ از تو بیشتر است و بازوبند را به وی بده و من گفتم چشم و بازوبند را به دوست و همبازی‌ام دادم.

از این که پروین گفت بازوبند را به پنجعلی‌ بدهید ناراحت نشدید؟

نه، چرا باید ناراحت شوم، آن روزها مثل الان نبود که بگوییم چرا فلان بازیکن کاپیتان است و من کاپیتان نیستم. دنبال موفقیت تیم بودیم.

بازیکنان قدیمی پرسپولیس می‌گویند وقتی علی پروین ۴۲ ساله بود شما این قدر به او پاس گل دادید تا آقای گل شود؟

آن روزها مسوولان وقت ورزش طرحی گذاشته بودند که ۲۷ ساله‌ها حق حضور در تیم ملی را نداشتند، ما برای اینکه ثابت کنیم این طرح اشتباه است هر توپی که می‌گرفتیم به علی پروین می‌دادیم تا او گل بزند، خود من توپ را می‌گرفتم فقط به علی پروین پاس می‌دادم تا دروازه حریفان را باز کند.

بهترین خاطره‌تان از روزهای حضور در پرسپولیس؟

 تمام قهرمانی‌هایی که با پرسپولیس کسب کردم برایم خاطره‌انگیز است اما بردن جام در جام آسیا لذت فراوانی داشت.

بهترین بازی‌ای که برای پرسپولیس انجام دادید؟

هر وقت در ترکیب پرسپولیس ثبت می‌کردم تلاشم بر این بود بهترین نمایش‌ها را به اجرا بگذارم. اما اگر بخواهم از یک بازی نام ببرم دیدار با الاتحاد عربستان در مرحله نیمه‌نهایی جام در جام باشگاه‌های آسیا خواهد بود، در این مسابقه نمایش عالی داشتم و در دقیقه ۸۰ دروازه حریف عربستانی را باز کردم تا پرسپولیس به فینال بازی ها برسد.

بدترین خاطره؟

شکست در شهرآورد سال ۶۲ که در حضور ۱۲۰ هزار تماشاگر برگزار شد، در این بازی پرسپولیس توپ و میدان را در اختیار داشت اما استقلال از معدود حملات خود استفاده کرد و به گل رسید تا مغلوب این تیم شویم.

اگر حمید درخشان در حال حاضر فوتبال بازی می‌کرد چقدر می‌ارزید؟

شاید باور نکنید اما ۲۰ میلیارد تومان قیمت داشتم.

در کدام تیم بازی می‌کرد؟

به طور حتم در یکی ‌لیگ‌های اسپانیا و انگلیس بازی می‌کردم.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha