سلطانی‌فر: در بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال هدف‌ من سیاسی‌کاری نیست

تهران- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان با  تاکید براین  که در بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال هدف سیاسی ندارد، گفت: روند خصوصی‌سازی به خوبی پیش رفته و در اواخر شهریورماه سهام دو باشگاه بزرگ وارد بازار سرمایه خواهد شد.

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان در نشست هم‌اندیشی با مدیریان و سردبیران ورزشی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در اساسنامه فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: از سال ۸۶ که آن اتفاقات برای فدراسیون فوتبال افتاد و این فدراسیون نزدیک به یک سال و نیم بلاتکلیف بود و تلاش کردیم تا اساسنامه در شرایط مطلوب کارشناسی و تغییرات انجام شود.

وی در ادامه افزود:  ما در وزارت ورزش هرکاری را که آغاز کردیم از جمله ورود زنان به ورزشگاه‌ها سعی براین بوده که کار به صورت قطعی انجام شود. در بحث اصلاح اساسنامه نیز همه تلاش ما براین بود که این اصلاحیه به صورت قطعی یک بار برای همیشه انجام شود تا در آینده مشکلی نداشته باشیم و این بلاتکلیفی برطرف شود. برنامه‌ریزی ما این بود که در ۲۵ اسفندماه انتخابات را برگزار کنیم ولی نظر فیفا براین بود که اول اساسنامه اصلاح شود و ما نیز قبول کردیم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین خاطرنشان کرد: با تلاش محمد مهدی نبی اصلاحیات روی اساسنامه انجام و به فیفا ارسال شد، در نهایت درخواست آنها این بود که وزارت ورزش در مجمع نماینده‌ای نداشته باشد و این موضوع را در اساسنامه غیرقانونی دانستند. این وزارتخانه به عنوان متولی اصلی ورزش کشور که نقش حاکمیتی نیز دارد وظیفه خود می‌داند که بر امور نظارت داشته باشد. درست است که فدراسیون فوتبال یک نهاد مستقل است ولی مردم از ما انتظار دارند و هرجا که مشکلی پیش بیاید قطعا دلیل مشکل را از ما می‌پرسند. به خاطر منافع ورزش کشور و هواداران فوتبال ما این نرمش را انجام دادیم چون به هواداران این رشته احترام می‌گذاریم. تدبیر ما این بود که در  مساله اساسنامه فدراسیون فوتبال فشار نیاوریم.

سلطانی‌فر با اشاره به دستاوردهای مهم ورزش کشور اظهار داشت: علاوه بر اقداماتی که وزارت ورزش برای واگذاری دو باشگاه پرطرفدار پایتخت انجام داده موفق شدیم در بحث عمرانی نیز به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کنیم. در سال ۹۷ هدف‌گذاری ۵۰۰ پروژه تا پایان سال را داشتیم ولی توانستیم ۷۰۰ پروژه را به بهره‌برداری برسانیم. همچنین در سال ۹۸ قصد داشتیم ۷۰۰ پروژه را افتتاح کنیم که این تعداد به مرز ۸۰۰ پروژه رسید و اگر به خاطر مساله کرونا نبود برخی از پروژه‌های دیگر همچون استادیوم سنندج نیز به بهره‌برداری می‌رسید.

وی همچنین تصریح کرد: یکی دیگر از کارهای مهم ما در این چند سال اخیر این بود که  قانون ورزش را به روز کردیم. این حاصل تلاش سه ساله در مجلس و کمیسیون‌های مختلف است و این به روزرسانی بعد از ۴۹ سال انجام می‌شود. در بسیاری از رویدادها از جمله المپیک، پارالمپیک و بازی‌های آسیایی توانستیم به موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کنیم و این دستاوردها باید برای ایجاد نشاط اجتماعی و شادی خاطر مردم مورد توجه قرار  بگیرد.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اهمیت ۲ باشگاه پایتخت و طرفداران ۴۰، ۵۰ میلیونی آنها، توضیح داد: از ۱۵ سال پیش بحث خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مطرح بوده که مالکیت آنها هم با دولت و یک وزارتخانه است. وزارتخانه‌ای که کار حاکمیتی ورزش را بر عهده دارد، اگر قرار باشد در حوزه مدیریتی برای چنین باشگاه‌هایی با چنین ویژگی‌هایی عادلانه عمل کند، دچار مشکل می‌شود، بنابراین اعتقاد دارم، ادامه این روش به هیچ وجه امکانپذیر نیست.

وی در ادامه توضیحاتی را درخصوص فرایند خصوصی‌سازی این دو باشگاه که  از پنج سال پیش آغاز شده، ارائه کرد و گفت: تاکنون، تلاش‌های بسیار خوبی صورت گرفته که در نهایت تا راند آخر هم پیش رفت اما واگذاری منتفی شد.در آن زمان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی بودم و تلاش کردم بجای منتفی شدن فرایند واگذاری روش خصوصی‌سازی را اصلاح کنیم ولی در نهایت باردیگر، دو باشگاه به مالکیت دولت درآمد .پس از پذیرفتن مسوولیت وزارت ورزش و جوانان، باور جدی من بر واگذاری سرخابی‌های پایتخت به بخش خصوصی بود که باید این کار انجام شود . خوشبختانه در جلسات جداگانه با دکتر روحانی رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهور موافقت واگذاری را با توجه به ادله‌ای که ارائه دادم، گرفتم. در بخش واگذاری از اهم اقدامات در سه سال گذشته، حسابرسی هشت تا ٩ سال قبل پرسپولیس و استقلال بود که  محقق و مجامع آنها برگزار و بدهی‌ها هم تعیین تکلیف شدند.

وزیر ورزش و جوانان همچنین بیان داشت: بدهی‌های مالیاتی ۲ باشگاه که متاسفانه بدلیل عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی، در شرایطی که این ۲ باشگاه هیچگاه درآمدشان بر هزینه فزونی نداشته، بصورت علی‌الرأس اعلام شد و با تلاشی که صورت گرفت به سمت حل شدن پیش رفت. در قانون بودجه سال گذشته در قالب بند ه تبصره ٢ مواردی مطرح شد و با حضور در مجلس، تاکید کردم که با این فرمول، واگذاری استقلال و پرسپولیس امکان‌پذیر نیست. در این راستا جلسات مختلفی را با اعضای کمیسیون أصل ٤٤ برگزار و در بودجه سال  ٩٩،  این بند حذف شد.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید براینکه در واگذاری این ۲ باشگاه هدف، سیاسی نیست و می‌خواهم به ورزش کشور خدمتی کرده باشم اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم علاوه براینکه پرسپولیس و استقلال در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرند، وزارتخانه را نیز  از درگیری مسایل حاشیه‌ای نجات دهم که این مساله به خودی می‌تواند به ورزش کمک کند. با تصویب خصوصی‌سازی ۲ باشگاه در هیات عالی واگذاری که ١٨ فروردین‌ماه به تصویب رسید، برنامه زمانبندی مشخص شد که اگر با موفقیت پیش رود تا اواخر شهریورماه امکان ورود به بازار سرمایه وجود دارد.

سلطانی‌فر در پایان درباره فرایند خصوصی سازی گفت: عزم جدی داریم که ۱۰۰ در صد سهام را واگذار کنیم اما ابتدا به صورت ۱۰ درصد سهام ورود می‌کنیم تا تا کشف قیمت شود. ارزش دو ورزشگاه مرغوبکار و درفشی‌فر در زمینه‌های  مختلف حدود یک هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha