خسارت زلزله‌های پی در پی جنوب فارس به آثار تاریخی

شیراز-ایرنا-مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: زلزله شامگاه سه‌شنبه آسیبی جزئی به آثار تاریخی جنوب فارس وارد کرد.

مصیب امیری چهارشنبه در این باره اضافه کرد: پس از وقوع این زمین‌لرزه، مأموران یگان حفاظت و کارشناسان میراث‌فرهنگی به حالت آماده باش درآمدند تا درصورت بروز هرگونه حادثه‌ای برای رفع خطر یا جلوگیری از ایجاد خسارت‌های احتمالی اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس اعلام کرد: با ارزیابی انجام شده و حضور کارشناسان میراث‌فرهنگی در شهرستان‌های جنوبی استان و بررسی‌های اولیه از آثار تاریخی در این مناطق مشخص شد، خسارتی جزیی شامل ترک‌خوردگی به امام‌زاده شاه زندو بیرم، مسجد جامع بیرم و ریزش در قلعه میمون و ترک خوردگی جزئی در مسجد صفی‌الدین، خانه تاریخی شهیدان عظیمی و استاد علی‌پور در شهرستان گراش، اتفاق افتاده است.

بنابر گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از نخستین ساعات شامگاه سه شنبه بیستم خرداد ۹۹ تا بامداد چهارشنبه بیست ویکم خرداد ۹۹ چندین زمین لرزه با فاصله زمانی اندک بخش بیرم از توابع شهرستان لارستان در استان فارس را لرزاند.

بخش بیرم با جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر در فاصله ۱۴۰ کیلومتری لارستان فارس واقع است.

نخستین زمین‌لرزه به بزرگی ۵.۱ ریشتر ساعت ۲۰ و ۳۸ دقیقه، پس از آن در ساعت ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه زمین‌لرزه دیگری با قدرت ۵.۷ ریشتر در همین منطقه روی داد.

این زمین‌لرزه‌ها در بسیاری از مناطق جنوب استان فارس بویژه شهر لار و برخی مناطق شهر شیراز نیز احساس شد.

همچنین زلزله ای با قدرت چهارریشتر در ساعت ۲۲ و ۱۳دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در خنج لارستان اتفاق افتاد و پس از آن نیز در ساعت ۲۲ و ۵۳ دقیقه زلزله دیگری با قدرت سه ریشتر بیرم را برای بار دیگر لرزاند. مرکز لرزه نگاری کشوری همچنین پس‌لرزه ۳.۲ ریشتری بیرم را در ساعت ۲۳ و ۳۸ دقیقه شامگاه سه‌شنبه ثبت کرد.

ساعت ۲۳ و ۴۳ دقیقه سه شنبه بیستم خرداد نیز محمله خنج در جنوب فارس در زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۳.۲ ریشتر لرزید.

بامداد چهارشنبه بیست ویکم خرداد ۹۹ و در ساعت ۲و ۵۶ دقیقه زمین لرزه ای به بزرگی ۴ ریشتر نیز منطقه خنج در جنوب استان فارس را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همچنین وقوع این زمین لرزه را در فاصله ۱۹ کیلومتری بیرم، ۳۳ کیلومتری عمادد و ۳۶ کیلومتری خنج استان فارس ثبت کرده است.

این زلزله در ۱۰ کیلومتری از عمق زمین رخ داده است.

پس از آن و تا ساعت ۹ صبح چهارشنبه نیز چندین زلزله که بزرگترین آن ۴ ریشتری بود برخی مناطق جنوب استان فارس را لرزانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha