نشات اکرم: با رفتن کی‌روش، فوتبال ایران مغز متفکرش را از دست داد

تهران- ایرنا- کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال عراق گفت: فوتبال ایران با رفتن کارلوس کی‌روش، مغز متفکر و برنامه‌ریز خود را از دست داد.

برای کسانی که فوتبال آسیا را دنبال می‌کنند، «نشات اکرم» نام آشنایی است. هافبک عراقی که سالیان سال در مرکز زمین برای تیم ملی عراق خوش درخشید و به عنوان یکی از لژیونرهای موفق تیم ملی عراق هم با تیم توئنته سابقه قهرمانی در لیگ هلند را در کارنامه دارد.

درخشش بشار رسن در لیگ ایران، هم‌گروهی ایران و عراق در مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا و مطرح شدن نام اکرم به عنوان گزینه ریاست فدراسیون فوتبال عراق موجب شد تا به سراغ این ستاره سال‌های نه چندان دور فوتبال عراق برویم.

اکرم روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به سوالات مختلف پاسخ داد که در زیر می‌خوانید:

 ابتدا در مورد شرایط حال حاضر خود صحبت کنید. پس از بازنشستگی مشغول چه کاری هستید؟
به عنوان کارشناس در برخی شبکه‌های تلویزینی مشغول کار هستم. در این شبکه‌ها به صورت تخصصی بوندسلیگا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

می‌دانی که ایران و عراق رقبای مستقیم یکدیگر در گروه سوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین هستند. شرایط گروه را چطور می‌بینید؟
در حال حاضر تیم اول گروه هستیم اما باید برای حفظ جایگاهمان بجنگیم. هنگامی که مسابقات هنوز آغاز نشده بود همه می‌گفتند که تیم ملی ایران در رده نخست قرار دارد و عراق و بحرین برای جایگاه‌های بعدی باید بجنگند. عراق مربی خوبی دارد که تیم خوبی را روانه مسابقات کرده است. با این شرایط شانس زیادی برای موفقیت داریم.

شرایط تیم ملی ایران را چطور می‌بینید؟

ایران هنوز هم بازیکنان خوبی دارد اما مانند قبل نیست. پیش از این در نیمکت تیم ملی ایران هم یک تیم کامل حضور داشت. تمام بازیکنانی که در زمین بازی می‌کردند، ستاره بودند و هر کدام برای تیم شان یک مغز متفکر بودند اما الان اینگونه نیست. ایران بازیکنان بسیار خوبی دارد که در اروپا بازی می‌کنند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند. فوتبال ایران کارلوس کی‌روش را که یک مغز متفکر و برنامه‌ریز بود از دست داده است. اما نباید فراموش کنیم ایران همیشه یک رقیب جدی برای ماست.


کدام تیم‌ها شانس اصلی صعود به دور نهایی رقابت‌های جام جهانی از گروه سوم هستند؟

ایران و عراق. همیشه ایران یک رقیب جدی برای ماست. اما باید ببینیم که در مسابقاتی که باقی مانده چه اتفاقی رخ خواهد داد. ایران هنوز در آسیا در جایگاه خوبی است و شانس بالایی برای موفقیت در این گروه دارد.

آیا لیگ ایران را دنبال می‌کنید؟

راستش را بخواهید نمی‌توانم لیگ ایران را به صورت دقیق دنبال کنم اما به طور حتم اخبار بشار رسن را دنبال می‌کنم و هر بازی ویدئوهایی را مربوط به عملکرد او می‌بینم.

در سال‌های اخیر بازیکنان عراقی زیادی به ایران آمدند که بشار رسن یکی از آنها است. شرایط او را چطور می‌بینید؟

بشار دوست خوب و برادر کوچک من است. همیشه پیگیر شرایط او هستم و به او می‌گفتم که در تیم بزرگی مانند پرسپولیس می‌تواند موفق شود. پرسپولیس هواداران بسیار زیادی دارد و باشگاه بزرگی است. این تیم را به خوبی می‌شناسم و مقابلش بازی کرده‌ام و یک گل هم به پرسپولیس زده‌ام. این یکی از بهترین خاطره‌های من بود که به یکی از بزرگترین تیم‌های خاور میانه گل زدم. با استفاده از تجربیاتی که داشتم بشار را به حضور در تیم بزرگی مانند پرسپولیس تشویق کردم و به همین خاطر از طریق یکی از دوستانم، بشار را برای حضور در لیگ ایران و بازی برای باشگاه بزرگی مانند پرسپولیس تشویق کردم.

رسن چند سال است که در پرسپولیس مانده است. آیا حضور او می‌تواند طولانی‌تر باشد؟
بشار همیشه از پرسپولیس و هوادارانش تعریف می‌کند. او احاساس می‌کند که پرسپویس مانند خانواده‌اش است و به همین خاطر این تیم را خیلی دوست دارد.

به غیر از بشار بازیکنان عراقی زیادی هم در این چند سال به فوتبال ایران آمدند. عملکرد آنها را در لیگ ایران چطور دیدید؟
ما بازیکنان زیاد عراقی داشتیم که در لیگ ایران درخشیدند. احمد کاظم که به سایپا آمد. عبدالوهاب ابوالهیل، عماد محمدرضا، محمد ناصر، کرار جاسم، بشار رسن که تمام آنها در ایران موفق بودند. البته برخی اوقات مشکلاتی وجود داشته اما بیشتر آنها در لیگ ایران توانستند کیفیت خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

شما یکی از بازیکنانی بودید که چندین سال در مرکز میدان برای تیم ملی عراق درخشیدید و به یک اسطوره تبدیل شدید. پس از خداحافظی شما از تیم ملی خیلی‌ها بشار رسن را با شما مقایسه می‌کنند که می‌تواند یک نشات اکرم جدید برای فوتبال عراق باشد. در این مورد چه نظری دارید؟
دوست ندارم بازیکنی با بازیکن دیگری مقایسه شود. این کار جوانمردانه نیست. هر بازیکنی قابلیت‌های منحصر به فرد خودش را دارد. نمی‌توانیم هیچ بازیکنی را در ایران با علی کریمی و علی دایی مقایسه کنیم. بازیکنان از نظر شرایط بدنی، تاکتیکی، تکنیکی و حتی روحی و روانی با یکدیگر متفاوت هستند. بین من و بشار هم تفاوت‌های زیادی وجود دارد. من قدم ۱۸۶ سانتی متر است و بشار ۱۷۷. هر کدام از ما قابلیت‌های متفاوتی داریم. آیا شما بازیکنی را می‌توانید با رونالدینیو، رونالدو، کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و یا دیه‌گو مارادونا مقایسه کنید؟ از دید من مقایسه هیچ بازیکنی با دیگری درست نیست. بشار بازیکنی خوب و استعدادی بی‌نظیر در فوتبال عراق و باهوش و پرورش‌یافته است. او در تیم بزرگی در ایران بازی کرده است. بازیکنی که در یکی از بزرگترین باشگاه‌های خاورمیانه بازی می‌کند به طور حتم بازیکن بی‌نظیری است. به بشار اطمینان دارم. او در تیم ملی و پرسپولیس ثابت کرده که بازیکن فوق‌العاده‌ای است.

مطمئنا شنیده‌اید که بین بازیکنان عراقی به نوعی یک الگو هستید.
این برای من افتخاری بزرگ است که هنگامی که بازیکنان بزرگی سوال می‌کنند الگوی شما کیست می‌گویند «نشات اکرم» این یک خوشحالی بزرگ برای من است. امیدوارم آنها عملکرد به مراتب بهتری از من داشته باشند و برای همه آنها آرزوی موفقیت می‌کنم.

در طول چند سالی که در تیم ملی عراق بازی کردید مقابل تیم‌های ایرانی چندین بار به میدان رفتید. عامل اصلی موفقیت تیم ملی ایران در آن زمان چه بود؟

خاطرات زیادی مقابل تیم‌های ایرانی دارم. تیم‌های ایرانی همیشه خوب و قدرتمند هستند و یکی از بزرگترین شاخصه‌های آنها این است که همیشه یک مغز متفکر در زمین دارند که تیم‌ را به خوبی داخل زمین مدیریت می‌کند. موفقیت مقابل تیم‌هایی که مغز متفکرهای واقعی درون زمین داشته باشند، واقعا سخت است. این شاخصه اصلی تیم‌های ایرانی محسوب می‌شود. پیش از این هنگامی که مقابل تیم‌ ایران بازی می‌کردیم، بازیکنانی مثل علی کریمی، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و جواد نکونام، در زمین حکم یک مغز متفکر را داشتند و موفقیت برابر چنین تیمی سخت بود. آنها همیشه در ضربات ایستگاهی موفق ظاهر می‌شدند. هنگامی که مقابل ایران بازی می‌کردیم به خوبی این موضوع را می‌دانستیم و در تلاش بودیم تا جلوی ضربات ایستگاهی ایران بایستیم.

از شما به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی ریاست فدراسیون فوتبال عراق یاد می‌شود؟ آیا این خبرها درست است؟
تا الان برنامه‌ای برای حضور در فدراسیون فوتبال عراق ندارم چرا که می‌دانم شرایط خوب نیست. حتی بعد از اینکه همه‌گیری ویروس کرونا، شرایط چندان آسان نیست که اوضاع مانند قبل شود. کار بسیار سخت است و تا الان برنامه‌ای برای حضور در فدراسیون فوتبال را ندارم. شاید در آینده نظرم تغییر کند و باید ببینیم چه پیش خواهد آمد. شاید نظرم تغییر کند و ببینیم اگر کاری از دستم برای کشورم بر می‌آید اقدامتی انجام دهم. زمانی که فوتبال بازی می‌کردم برای خوشحالی مردمم همه کار کردم و هر زمان که لازم باشد باز هم این کار را خواهم کرد. باید ببینم چه پیش خواهد آمد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha