دل‌هایی که به شعله‌های آبی گاز گرم است

لارستان- ایرنا- بوی دود و سیاهی دیوارهای گچی خانه‌ها ناشی از از بخاری‌های نفتی، صف‌های طولانی و فرسخ‌ها پیمودن راه‌های سنگلاخی و سخت‌گذر برای تامین سوخت زمستانی حکایتی از روزگار نه چندان دور مردم بسیاری از مناطق روستایی لارستان فارس بوده که اکنون ساکنان امیدوار به رهایی از این شرایط و دیدن شعله‌های آبی و گرمابخش گاز طبیعی در خانه‌های خود هستند.

 لوله های قطوری که طی سالها تلاش دولتمردان و متولیان امر در استان فارس و شهرستان لارستان ظرف هفت سال گذشته دل صحراها و دره های خشک و کویرمانند مناطق مختلف این دیار گرمسیری در گرمای طاقت فرسا و سوزان بالای ۵۰ درجه را شکافته اند تا گرمای امید را به خانه ها و دل های امیدوار این مردم هدیه دهند، حکایت این روزهای لارستان است.

اگرچه در بسیاری از مناطق کشورمان به طور نسبی شاخص گازرسانی در شهرهای آن به وضعیت مطلوب و ۱۰۰درصد رسیده اما در لارستان وضعیت تا حدودی متفاوت است که البته طی سال های اخیر با تدبیر و نگاه توسعه مدارانه و رویکرد محرومیت زدایی دولتمردان این عدم توازن منطقه ای و فاصله فاحش در زمینه برخورداری از خدمات از بین رفته و مردم طعم شیرین خدمت و حرکت در مسیر عدالت اجتماعی را به وضوح می بینند.

 شهرها و بسیاری از روستاهای شهرستان لارستان به دلیل دور بودن از خط انتقال سراسری گاز نتوانسته بودند به خوبی از این فرصت مغتنم بهره لازم را ببرند که با تلاش و توجه ویژه دولتمردان بویژه مسئولان استانی و محلی این مهم تحقق یافته و تا پایان دولت دوازدهم تمام شهرهای این دیار و بخش عمده ای از روستاها گازرسانی خواهند شد.

بهره مندی ۱۶هزار بیرمی از گاز طبیعی

بخش بیرم لارستان و روستاهای تابعه آن در همسایگی بندرها و برخی شهرهای جنوبی همچون عسلویه که طی سالیان متمادی با دیدن مشعل های فروزان نفتی در این مناطق، حسرت آنان را در آرزوی بهره مندی از گاز طبیعی دوچندان کرده بود، سرانجام پنجم مردادماه ۹۹ انتظار مردم این بخش محقق شد و دیده آنان به شعله های فروزان گاز به دست مسئولان و خدمتگزارانشان در دولت تدبیر و امید روشن شد.

با اجرای طرح گاز رسانی به بخش بیرم علاوه برشهروندان این شهر، تمام روستاهای تابعه از جمله علی آباد، نجف آباد، حسین آباد، پهرست سفلی و علیا، بالا ده، محمد قاسمی، لاورستان، کریشکی، کمال آباد، آکنه، جوزقدان وحاجی آباد نیز از امکانات گاز طبیعی بهره مند شدند.

یکی از اهالی بخش بیرم در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در همان روزی که شعله های گاز با حضور استاندار فارس و سایر مسئولان محلی در بیرم روشن شد حضور داشتم و آن لحظات یکی از بهترین دوران زندگی ام بود و هیچگاه آن روز خاطره انگیز را فراموش نخواهم کرد.

احمد آریایی اظهار داشت: مردم بیرم با مشکلات و سختی ها و رنج های فراوانی دست و پنجه نرم کردند که بدون شک وجود شعله های گاز پس از سالها امیدهای زیادی را در دل مردم این منطقه زنده کرد.

محمد حسین اعتماد پور، مدیر شرکت گاز لارستان میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای طرح گازرسانی به بخش بیرم و روستاهای تابعه را رقمی افزون بر ۸۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: بیش از ۱۵۵ کیلومتر نیز شبکه توزیع برای این طرح اجرایی و عملیاتی شده است.

۱۷ هزار خانوار در انتظار شعله های گاز

اعتمادپور در مصاحبه با ایرنا بیان کرد: هم اینک طرح گازرسانی به شهرهای جویم، بنارویه و بخش مرکزی لارستان همچون دهکویه، روستاهای کورده و بریز در حال اجراست.

وی جمعیت بهره بردار از گاز طبیعی در این مناطق اعم از شهری و روستایی را حدود ۱۷ هزار خانوار در مناطق مختلف عنوان کرد و گفت: ۲ هزار و ۲۴۷ خانوار از این تعداد در صحرای باغ و مابقی نیز در بخش های جویم و بنارویه و روستاهای تابعه هستند.

وی اضافه کرد: خط انتقال طرح گاز رسانی به این مناطق نیز به متراژ حدود ۸۳۰ کیلومتر در قالب ۲۹ ایستگاه به اتمام رسیده و هم اینک نیز کار شبکه گذاری توزیع گاز در حال انجام است.

اعتماد پور میزان اعتبار هزینه شده برای این طرح های مهم گازرسانی لارستان را تاکنون رقمی افزون بر یک هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

بهره مندی ۶ هزار خانوار در جویم از گاز طبیعی

مدیر  شرکت گاز شهرستان لارستان همچنین گفت: با بهره برداری از طرح گاز رسانی به شهر جویم و روستاهای تابعه این بخش بیش از ۶ هزار خانوار جویمی از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: علاوه بر بخش جویم شعله های آبی گاز در روستاهای منصورآباد، دامچه، چاه گزی، جهادآباد، فرشته جان و حسن آباد نیز روشن خواهد شد.

اعتمادپور اضافه کرد: این طرح شامل ۱۰۸ کیلومتر شبکه گذاری، به همراه نصب چهار ایستگاه TBS وCGS  با بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار است که تاکنون ۵۴ کیلومتر آن اجرایی و عملیاتی شده است.

یک کشاورز بخش جویم با توجه به اجرای طرح گاز رسانی به این منطقه گفت: مردم این منطقه وقتی می بینند مسئولان در اندیشه خدمات رسانی و توسعه و آبادانی هستند به آینده و تحقق سایر خواسته های خود نیز امیدوار تر می شوند.

امیر زمانی می گوید: طرح گازرسانی اگر چه یکی از نیازهای اساسی مردم منطقه بوده و می تواند پیش زمینه و زیربنای توسعه این بخش نیز بشمار رود اما مردم همچنان با مشکلات و دغدغه های دیگر مواجه هستند که البته می دانیم مسئولان برای رفع آنها کوتاهی نمی کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که مردم بخش جویم تا قبل از رسیدن فصل سرما آثار و برکات این خدمت و شعله های گاز را در منطقه شاهد باشند.

این شخص روستایی در بخش جویم گفت: خودم شاهد هستم که پیمانکار و کارگرانی که در چنین شرایط سخت و وجود بیماری کرونا و همچنین تحمل گرمای طاقت فرسای این روزهای لارستان با جدیت مشغول کار هستند و مردم از این بابت قدردان مسئولان و شرکت گاز استان و شهرستان لارستان هستند.

جمع آوری بخاری های نفتی در بنارویه و ۱۳ روستا

مدیر شرکت گاز شهرستان لارستان همچنین یکی از طرح های مهم گازرسانی در لارستان را شامل بخش بنارویه و ۱۳ روستای تابعه آن ذکر کرد و گفت: این طرح هم اینک با اعتباری افزون بر ۷۹۰ میلیارد ریال در حال اجرا است که کمتر از یک ماه دیگر آماده بهره برداری است.

اعتماد پور بیان کرد: این طرح شامل ۳۳۲ کیلومتر شبکه گذاری وهمچنین ۶ ایستگاه TBS و یک ایستگاه CGS است که با بهره برداری از این طرح بیش از پنج هزار خانوار بخش بنارویه از  گاز طبیعی برخوردار می‌شوند.

وی برخی از روستاهای تابعه بخش بنارویه که در آینده ای نزدیک از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد شامل  بختیارویه، شرفویه، مارمه، حسن آباد مارمه، هیرم، کوره، هود، اسلام آباد، قلات، گلار، شهرک توحید، کهنه اوز و بیدشهر ذکر کرد.

دولت پنج هزار میلیارد ریال طرح گازرسانی در لارستان اجرا کرد

مدیر شرکت گاز شهرستان لارستان همچنین گفت: دولت و شرکت گاز استان فارس و شهرستان لارستان ظرف هفت سال گذشته تاکنون رقمی افزون بر پنج هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های گازرسانی این منطقه هزینه کرده اند و رقمی حدود سه هزار میلیارد ریال نیز طرح در دست اجرا دارند.

وی اضافه کرد: از سال ۹۲ و شروع دولت یازدهم تاکنون به متراژ یک هزار و ۵۳۷ کیلومتر شبکه گذاری گاز در سطح روستاها و مناطق مختلف این شهرستان انجام شده است.

اعتمادپور ادامه داد: از مجموع هشت شهر لارستان بزرگ، شهرهای لار، لطیفی ، خور و بیرم از گاز برخوردار شدند و شهرهای عمادشهر ، جویم ، بنارویه و دهکویه نیز در حال اجرای عملیات گاز رسانی هستند که تا پایان سال جاری پرونده گازرسانی به شهرهای لارستان به اتمام خواهد رسید.

اعتماد پور اضافه کرد: همچنین حدود ۹ هزار و ۲۹ فقره انشعاب تاکنون برای مشترکان گاز طبیعی در سطح این شهرستان اضافه شده که تا پایان سال جاری این تعداد به بالای ۲۷ هزار انشعاب خواهد رسید.

وی گفت: از مجموع ۱۷۸ روستای شهرستان لارستان نیز ۷۹ روستا بالای ۲۰ خانوار مشمول گازرسانی و ۹۹ روستا نیز مشمول جرای عملیات گازرسانی نیستند.

اعتماد پور بیان کرد: از مجموع روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز ۴۱ روستا تا پایان سال جاری از گاز طبیعی برخوردار می شوند ، ۱۵ روستا نیز گاز رسانی شده اند، و ۲۳ روستا در دست بررسی و امکان سنجی و آغاز عملیات اجرایی برای گازرسانی هستند.

وی در خصوص گازرسانی به صنایع که از فعالیت های مهم این شرکت است نیز گفت: عملیات گاز رسانی تاکنون در شهرک های صنعتی لار ، اوز ، بیرم از سال ۹۲ و در قالب  واحد صنعتی فعال  اعم از حوزه صنعت و کشاورزی از گاز بهره مند شده اند.

صرفه جویی ۵۰ هزار لیتر نفت سفید

مدیر گاز شهرستان لارستان همچنین گفت: با توجه به بررسی های انجام شده و بهره مندی حدود ۲۵ هزار خانوار از بخش های مختلف بیرم، بنارویه، جویم، صحرای باغ، و بخش هایی از بخش مرکزی شهرستان لارستان و همچنین بخش بیدشهر شهرستان اوز سالانه افزون بر ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر نفت سفید در این منطقه صرفه جویی خواهد شد.

وی بیان کرد: به ازای هر خانوار در سال حدود ۲ هزار لیتر نفت سفید صرفه جویی می شود.

گاز رسانی به روستاهای لارستان ۲ برابر شد

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز گفت: گازرسانی به روستاهای این شهرستان از ۴۵درصد اوایل دولت تدبیرو امید سال ( ۹۲) به بالای ۹۵درصد در آغاز سال ۹۹ رسیده است.

جلیل حسنی در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک افزون بر پنج هزار میلیارد ریال طرح گازرسانی در بخش ها و روستاهای شهرستان لارستان انجام شده و حدود سه هزار میلیارد ریال نیز طرح های گازرسانی  در حال اجرا و مطالعه است.

حسنی بیان کرد: شتاب خدمات رسانی و ایجاد زیرساخت‌های عمرانی و زیربنایی و طرح‌های محرومیت زدایی در این منطقه ظرف سالهای گذشته تاکنون امید را در دل مردان و زنان این دیار زنده کرده و این مهم به گونه‌ای محسوس در متن جامعه و مردم این منطقه هویداست.

همچنین بیست و دوم مرداد ۹۹ با انجام عملیات اجرایی گازرسانی به بخش های بنارویه و جویم و روستاهای تابعه این بخش ها رقمی افزون بر ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به مجموع این سرمایه گذاری اضافه شد.

برای خط انتقال گاز از بنارویه به بخش جویم فارس رقمی افزون بر یک هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

رئیس جمهوری در دیداری که اوایل تیرماه ۹۹  با استانداران داشت به برخی خدمات و دستاوردهای این دولت در بخش های مهم زیربنایی و حوزه های مختلف عمرانی و اقتصادی اشاره کرده بود که به گفته حجت الاسلام روحانی در حوزه گازرسانی به روستاها از حدود ۱۴ هزار روستا در آغاز این دولت هم اینک به ۳۰هزار روستا یعنی حدود دو برابر رسیده است.

شهرستان لارستان در سال ۱۳۸۸ با تصویب هیات دولت به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

این شهرستان به مرکزیت شهر لاربا جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha