محصولات پالایشگاه گاز ایلام به واحد الفین پتروشیمی ارسال شد

ایلام - ایرنا - مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: عملیات پمپاژ و انتقال سه محصول گاز خام مایع، میعانات گازی و اتان تولیدی این شرکت به واحد الفین پتروشیمی ایلام برای نخستین بار آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز ایلام، روح‌اله نوریان با اشاره به اینکه از زمان راه‌اندازی این پالایشگاه بدلیل نبود واحد الفین پتروشیمی ایلام، امکان دریافت محصولات میسر نبود، افزود: تلاش همکاران و پیگیری مسوولان در شرکت ملی گاز و پالایشگاه از سال‌های گذشته تاکنون، برای تکمیل بخش مهمی از زنجیره ارزش گاز، در سال جهش تولید به ثمر رسید و ارسال این محصولات باارزش، ضمن تاثیرات قابل توجه در شاخص‌های تولیدی و درآمدی شرکت پالایش گاز ایلام، کاهش آلایندگی زیست محیطی را درپی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون میعانات گازی توسط تانکر به مبادی مصرف در کشور ارسال می‌شد، اظهار داشت: در چند سال گذشته ضمن مصرف بخشی از گاز اتان تولیدی به عنوان سوخت بویلرهای فشار پایین و تزریق مابقی به خط سراسری گاز، بخشی از گاز مایع خام نیز پس از استحصال میعانات گازی به مجتمع گاز پارس جنوبی در راستای عدم هدررفت این محصولات ارسال شده است. 

وی با بیان اینکه ۲۵ آبان ۹۹ با عملیات ارسال مستمر و همزمان هر سه محصول میعانات گازی، گاز مایع خام و اتان به پتروشیمی نقطه عطفی را در تاریخ تولید این شرکت از سال ۸۶  تاکنون رقم زده است، یادآور شد: تعهدات محصولات تولیدی فاز اول این پالایشگاه به عنوان خوراک پتروشیمی برای گاز اتان ۱۳۰ هزار تن، گاز مایع خام ۲۳۰ هزار تن و میعانات گازی ۱.۵ میلیون بشکه در سال است که انتظار می‌رود برنامه افزایش این خوراک به میزان ۵۰ درصد در فاز دوم این پالایشگاه محقق شود.

به گزارش ایرنا، مجتمع پتروشیمی ایلام با حدود ۲ هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر، بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است.

با بهره‌برداری از واحد الفین پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید به ۴۵۰ هزار تن اتیلن در سال رسید.

طرح احداث پتروشیمی ایلام پس از مطالعات فراوان در شرکت ملی پتروشیمی به تصویب رسید و در سال ۸۱ عملیات احداث این مجتمع پتروشیمی در بخش چوار در زمینی به مساحت ۱۲۲ هکتار در فاصله ۱۸ کیلومتری از شهر ایلام آغاز شد.

این مجموعه با هدف اشتغال زایی و رونق اقتصادی احداث شده و تا امروز شرایط اشتغال برای بالغ بر ۲۱۹۰ نفر را بصورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم آورده است.

بیش از ۳.۵ درصد از ذخایر نفتی و ۱۱ درصد از ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار دارد.

واحد الفین به عنوان فاز دوم پتروشیمی ایلام طی ماه‌های گذشته بعد از گذشت سال‌ها از شروع ساخت تکمیل شد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha