۱۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۴
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84134037
۲ نفر

برچسب‌ها

مفتی اعظم کرواسی انتشار کاریکاتور موهن علیه پیامبر اسلام را محکوم کرد

بلگراد-ایرنا- مفتی اعظم مسلمانان کرواسی انتشار کاریکاتور موهن علیه پیامبر گرامی اسلام در برخی کشورهای اروپایی را عمل زشت خواند و این اقدام را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، «عزیز حسنوویچ» پنجشنبه در برنامه "یک در برابر یک " شبکه اول تلویزیون کرواسی در خصوص حملات تروریستی در وین افزود: بارها اقدام تروریستی را محکوم کرده‌ایم و اینکه فردی به نام اسلام این کار را انجام دهد محکوم است و در واقع از دین خارج شده است.

وی گفت، ما طبق آیه قرآن به این اعتقاد داریم که وقتی یک نفر را بکشید تمام بشریت را کشته اید. خوشبختانه در کرواسی این گونه موارد وجود ندارد و تلاش ما برای پیشگیری از این مسائل است.

وی تصریح کرد، «ما پیام های مثبتی از وین و اروپا دریافت کردیم. از جمله اینکه صدراعظم اتریش گفت که این جنگ بین اسلام و مسیحیت نیست. این گونه پیام های سالم و مثبت را از آلمان هم شنیدم. امیدواریم که این گونه پیام ها را هم از فرانسه دریافت کنیم.

حسنوویچ گفت، برخی در اروپا و از سال ۲۰۱۵ هر ساله در سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) به انتشار کاریکاتور می پردازند که این عمل خیلی زشتی است. در این خصوص حتی کتابی از سوی مسیحیان که این عمل را تقبیح می کند، منتشر شده است. دیگر ادیان هم چنین نظری دارند. ما همه از ریاست العلما در بوسنی گرفته و همه مسئولین اسلامی، اقدام تروریستی را در وین محکوم کردیم.

رئیس مشیخیت اسلامی کرواسی در این برنامه اظهار کرد: در کشورهای اروپایی باید گام های اساسی برای زندگی مشترک با جامعه مسلمانان برداشته شود. در کرواسی این عمل به وقوع پیوسته است. باید نهاد انترناسیونالیستی جامعه اسلامی در خصوص مسلمانان شکل بگیرد که به عنوان محل پاسخگویی در این مورد باشد. باید عزم سیاسی در کشورهای اروپایی برای پذیرش جهان بینی دیگران وجود داشته باشد. این امر بصورت ظاهری و بیانیه ای وجود دارد ولی کافی نیست.

مفتی کرواسی در پاسخ این سئوال که چرا جماعت های خشن و مختلفی به نام اسلام وجود دارد؟ گفت: این جماعت ها قطعا زیر چتر جامعه اسلامی نیستند. در واقع این جماعت های بی هویت هیچ مسئولیتی برای بیان اظهارات خود قبول نمی‌کنند. هر کشوری که اینها را با عناوین مختلف به نام جامعه و انجمن ثبت می کند خطا کرده است. جامعه اسلامی، دادگاه و پلیس ندارد، پس دولت ها هستند که باید در این خصوص اقدام کنند.

اگر۲۰ سال پیش این جماعت های ناشناخته اسلامی در وین تعطیل می شدند، شاهد حوادث اخیر نبودیم. ما برای تمامی اقدامات خود در جامعه اسلامی پاسخگو هستیم و با هرگونه تخلف و تفسیر غلط از اسلام در جامعه اسلامی کرواسی برخورد می کنیم.

مفتی حسنوویچ در مورد این که برخی کشورهای اروپایی هنوز اسلام را به عنوان دین رسمی به رسمیت نشناخته اند، تصریح کرد: ما هنوز در سطح اتحادیه اروپا موقعیت اسلام را همانند ادیان دیگر شاهد نیستیم. شما در فرانسه نمی توانید از بالا یک شکلی را برای یک دین تعیین کنید.  این منشوری که فرانسه می خواهد تعیین کند، درست نیست. باید جامعه مسئول اسلامی این منشور را تعیین کند.

مفتی جامعه اسلامی کرواسی در مورد همکاری با «پاپ» گفت: ما به همفکری و همکاری خود با پاپ ادامه می دهیم. البته بحران کرونا سرعت آن را کاهش داده است. همچنین همکاری با کنفرانس اسقفی کرواسی هم ادامه دارد. ما و شما وجود ندارد، همه ادیان باهم برادرند.

مفتی مسلمانان کرواسی در مورد ملاقات خود با سفرای جمهوری آذربایجان، ترکیه و ایران اظهار کرد: در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان در خصوص قره باغ و این که این درگیری یک جنگ دینی نیست صحبت شد. با سفیر ترکیه در خصوص همکاری در احداث مرکز فرهنگی اسلامی سیساک در تماس هستیم و در ملاقات با سفیر ایران هم از من برای حضور در کنفرانس وحدت اسلامی دعوت شد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha