سیاستمدار آلمانی: نمی‌توانیم پروژه نورد استریم۲ را متوقف کنیم

تهران- ایرنا- یک سیاستمدار عضو حزب حاکم آلمان گفت این کشور قادر به متوقف کردن پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا نبوده و باید آن را به پایان برساند.

به گزارش ایرنا، «فردریش مرتس» سیاستمدار ۶۴ ساله حزب دموکرات مسیحی آلمان (CDU) توقف خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم۲» را ناممکن خواند.

نشریه بیلد آلمان امروز (چهارشنبه) به نقل از این نامزد پست رهبری حزب دموکرات مسیحی در هیلدسهایم نوشت: من معتقدم که باید این پروژه را به پایان برسانیم. وی در پاسخ به انتقادها از این پروژه به خاطر مسمومیت «الکسی ناوالنی» سیاستمدار مخالف روس، گفت: اتحادیه اروپا و روسیه می توانند در مورد نحوه برخورد با این مسئله با یکدیگر توافق کنند. اما نمی توان به راحتی از این طرح چشم پوشی کرد.

وی با بیان این که تامین انرژی آلمان به راه اندازی نورد استریم ۲ بستگی ندارد افزود: ما نباید خود را بیش از حد به تأمین انرژی وابسته کنیم نه به آمریکایی ها و نه به گاز طبیعی روسیه.

مرتس که با خبرنگاران سخن می گفت در تشریح علت این امر یادآور شد: «نخست این که آلمان نمی تواند این پروژه را متوقف کند، زیرا مجری آن یک کنسرسیوم بخش خصوصی است. علاوه بر این، آخرین قسمت خط لوله دریای بالتیک در خاک دانمارک به زودی به اتمام می رسد، به همین دلیل در بهترین حالت دولت دانمارک امکان متوقف کردن آن را دارد.»

وی تاکید کرد که تحریم های آمریکا علیه این پروژه را کاملاً غیرقابل قبول و آن را مداخله در امور داخلی اتحادیه اروپا می داند. به اعتقاد این سیاستمدار هم حزبی مرکل، از نظر اقتصادی متوقف کردن پروژه مذکور در حال حاضر که بیش از ۹۰ درصد آن خاتمه یافته، یک فاجعه است.

آمریکا بارها خواستار توقف پروژه مذکور شده و برای این کار به تهدید و اعمال تحریم های اقتصادی نیز روی آورده است. این مسئله همچنین از سوی  دو حزب بزرگ آمریکا در دستور کار کنگره قرار گرفته است. منتقدان این طرح در آمریکا می گویند اجرای آن می تواند اروپا را بیش از پیش در زمینه انرژی به روسیه وابسته کند.

با این حال برخی کارشناسان بر این باورند که آمریکا قصد دارد با خارج کردن روسیه از صحنه رقابت، به عنوان تامین کننده بخشی از انرژی وارد بازار اروپا شود.

تاکنون دولت «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از پذیرش درخواست آمریکا سرباز زده است. این اقدام البته با مخالفت هایی در داخل این کشور را نیز به دنبال داشته است. «میشائیل کرشمر» نخست وزیر ۴۵ ساله ایالت زاکسن از حزب دموکرات مسیحی آشکارا با سیاست دولت فدرال در مورد روسیه مخالف است.

انتقادها در برلین به همکاری با روسیه به ویژه پس از مسمومیت ناوالنی که گفته می شود از سوی دولت روسیه انجام گرفته است، افزایش یافته است. «برند آلتوسمان» از مقامات ایالت نیدرزاکسن نیز خواستار ایجاد شرایط سخت تر نسبت به مسکو شده است.

نورد استریم ۲ پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است. این خط لوله دوقلوی ۱۲۰۰ کیلومتری قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha