کرونا در اروپا؛ از تلاش برای واکسیناسیون تا بحران بهداشتی و اقتصادی

تهران - ایرنا - شمار مبتلایان کووید-۱۹ در اروپا در آستانه ۲۰ میلیونی شدن قرار گرفته و تشدید محدودیت‌ها همزمان با کریسمس و تکاپوی دولت‌ها برای واکسیناسیون عمومی به اخبار کرونایی این روزهای قاره سبز تبدیل شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، با افزایش لحظه ای شمار موارد ابتلا به بیماری همه‌گیر کرونا و عبور شمار مبتلایان از مرز ۷۱ میلیون و ۴۳۸ هزار نفر در جهان ، اروپا تا امروز ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر ماه) با ثبت بیش از ۱۹ میلیون و ۴۵۸ هزار مبتلا همچنان به عنوان میزبان اصلی میهمان ناخوانده کرونا در جهان به شمار می‌رود.  

براساس اطلاعات تارنمای «ووردو میترز» (worldometers.info) که به صورت لحظه ای آمار شمار مبتلایان و جانباختگان در گوشه و کنار جهان را ثبت می‌کند، روسیه، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا به ترتیب با ثبت بیش از دو میلیون و ۵۹۷ هزار، دو میلیون و ۳۵۱ هزار، یک میلیون و ۸۰۹ هزار، یک میلیون و ۸۰۵ هزار و یک میلیون و ۷۴۱ هزار مورد ابتلا، پنج کشور نخست اروپایی به لحاظ شمار مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارند.  

تشدید محدودیت‌ها تابعی از روند صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان

آلمان تا کنون با ثبت بیش از یک میلیون و ۲۹۸ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ در جایگاه ششمین کشور درگیر اروپایی قرار دارد.  موسسه علمی روبرت کخ بامداد جمعه(۲۱ آذر) اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۲۹ هزار و ۸۷۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور گزارش شده که این آمار بالاترین میزان موارد روزانه از آغاز شیوع همه‌گیری در آلمان است.

همچنین شمار جانباختگان کووید-۱۹ در آلمان به بیش از ۲۱ هزار نفر رسیده است.

به نوشته ال پائیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بر مقرراتی شدیدتر مانند تعطیلی مدرسه‌ها و فروشگاه‌های کوچک قبل از ایام کریسمس  اصرار می‌ورزد. اما برخی از ایالت‌ها با تشدید مقررات موافق نیستند. با این حال نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۴۹ درصد شهروندان آلمانی بر این عقیده‌اند که محدودیت‌ها برای مهار کرونا در کشورشان باید تشدید شود که تعداد آن ها ۱۸ درصد بیشتر از هفته گذشته است.

لوتار ویلر رئیس انستیتو کخ آلمان روز پنج شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد شرایط همه‌گیری مجددا در آلمان رو به وخامت است. وی تحولات کرونایی اخیر در کشورش را نگران کننده دانست و گفت: همچنان افراد زیادی به کرونا مبتلا می شوند. در برخی مناطق، بیمارستان‌ها به مرزهای ظرفیت مجاز خود رسیده‌اند. وی بر لزوم محدودیت‌های سختگیرانه تر برای مهار کرونا تاکید کرد و از شهروندان خواست در تعطیلات کریسمس به سفر نروند.

ویلر همچنین از افزایش دو برابری شیوع کرونا در خانه‌های سالمندان نسبت به موج اول کرونا در بهار خبر داد. این مقام بهداشتی آلمان مهار کرونا را تنها با کمک همه مردم امکان پذیر دانست.

انگلیس با ثبت ۶۳ هزار و ۵۰۶ مورد فوت در اثر ابتلا به ویروس کرونا به لحاظ شمار جانباختگان در صدر کشورهای اروپایی قرار دارد.  مقامات بریتانیایی با مشاهده کاهش جزئی موارد ابتلا، مدت زمان قرنطینه فرد با آزمایش مثبت کووید-۱۹ را از ۱۴ روز به ۱۰ روز تقلیل دادند. این قانون مسافران خارجی با تست مثبت کووید-۱۹ را که به فرودگاه‌های انگلیس وارد می‌شوند نیز شامل می‌شود.

دولت بریتانیا از دیروز (جمعه) جزایر قناری در اسپانیا را که از مقاصد گردشگری در این وقت سال است به فهرست کشورهایی که در بازگشت از آن باید قرنطینه شخصی شد، اضافه کرد.  

پارلمان چک نیز با تمدید وضعیت اضطراری کرونایی در این کشور تا ۲۳ دسامبر موافقت کرده است.

به گزارش تارنمای سوئیس اینفو، دولت سوئیس نیز در پی بالا رفتن «سریع و شدید» تعداد مبتلایان به بیماری کووید_۱۹، از اعمال محدودیت‌های بیشتر خبر داد.

به این ترتیب از امروز شنبه (۱۲ دسامبر) برخی مشاغل و فعالیت‌ها از جمله رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، موزه‌ها و کتابخانه‌ها در سوئیس از ساعت هفت بعد از ظهر تا شش صبح تعطیل می‌شوند. همچنین همه تجمع‌ها به استثنای مراسم مذهبی که با جمعیت کمتر از ۵۰ نفر مجاز است، ممنوع می‌شود. مقامات بهداشتی این کشور هشدار دادند در صورتی که وضعیت بهتر نشود مجبور هستند مقررات تعطیلی عمومی به اجرا بگذارند.

همچنین به گزارش خبرگزاری تاس، ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه، دیروز (جمعه) اعلام کرد که تعداد موارد فوت روزانه (پنج شنبه تا جمعه)  کووید-۱۹ در این کشور، ۶۱۳ مورد افزایش یافت که این بیشترین میزان مرگ روزانه ناشی از ویروس کرونا در کل دوره شیوع بیماری همه‌گیر در روسیه است.

وضعیت در سنت پترزبورگ و مسکو وخیم تر از سایر مناطق در این کشور است.

شمار جانباختگان ویروس کرونا در پرتغال نیز روز جمعه با ثبت ۹۵ مورد جدید، رکورد تازه ای از آغاز شیوع بیماری همه‌گیر در این کشور اروپایی محسوب می‌شود.

به گزارش نشریه ال موندو، در مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا، از روز دوشنبه مقررات منع رفت و آمد شبانه در مناطق وسیعی از پرتغال اعمال می‌شود. «آنتونیو کاستا» نخست وزیر این کشور اعلام کرد که این تصمیم ۱۲۱ منطقه از ۳۰۸ شهر، از جمله لیسبون پایتخت و کلانشهر پورتو در شمال پرتغال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این، مردم نباید در دو  هفته آینده بین ساعت ۱۳ تا ۵ صبح خانه‌های خود را ترک کنند.

بر اساس تازه ترین آمارها در پرتغال تا کنون بیش از ۳۴۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و همچنین افزون بر پنج هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. پرتغال از جمله کشورهای اروپایی است که آمار مبتلایان و نیز شمار کسانی که در اثر ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور جان باخته‌اند به شکل چشمگیری از برخی کشورها از جمله اسپانیا تنها همسایهٔ این کشور کمتر است.

ایتالیا هم برای مهار کرونا محدودیت های سفر گسترده‌ای را تا ۶ ژانویه برای شهروندان مد نظر قرار داده است. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده از ۲۱ دسامبر تا ۶ ژانویه (یکم تا هفدهم دی ماه) سفرها بین مناطق مختلف ایتالیا ممنوع است.

رقابت دولت‌ها برای واکسیناسیون کووید-۱۹

خبر آغاز واکسیناسیون کووید-۱۹ در انگلیس هرچند هفته گذشته به تیتر اصلی اخبار کرونایی تبدیل شد اما واکنش آلرژیک دو نفر از دریافت کنندگان واکسن فایزر سبب شد تا سازمان داروی بریتانیا اعلام کرد کسانی که سابقه حساسیت و آلرژی دارویی و غذایی دارند نباید از واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک استفاده کنند.

انگلیس از روز سه شنبه واکسیناسیون گسترده افراد سالمند و نیروهای کادر بهداشت و درمان را در برابر ویروس کرونا آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آزمایشگاه آسترازنکا و روسیه نیز روز جمعه از آزمایش‌های مشترک بالینی با ترکیب دو واکسن علیه کرونا خبر دادند.

با وجود گذشت حدود یکسال دشوار از شیوع ویروس ناشناخته کرونا در اسپانیا که از ماه‌های نخست ظهور در قاره اروپا، این کشور را تحت تاثیر گسترده قرار داده، تردیدها از دریافت واکسن کووید-۱۹ در حالی افکار عمومی این کشور را به خود مشغول کرده است که «پدرو سانچز» نخست وزیر این کشور پیشتر از سازماندهی ۱۳ هزار مرکز توزیع واکسیناسیون کووید-۱۹ از ژانویه (دی ماه) ۲۰۲۱ میلادی خبر داد.

براساس مطالعات مرکز پژوهش های جامعه شناسی اسپانیا (CIS) درباره اعتماد مردم این کشور به واکسن کرونا، تنها ۳۲ درصد از آنها گفته اند که در دریافت این واکسن به محض رسیدن آن به اسپانیا، درنگ نخواهند کرد.

به گزارش ال پائیس، نتایج یک نظرسنجی در آلمان نیز نشان می‌دهد که ۴۳ درصد شهروندان این کشور می خواهند علیه کرونا واکسینه شوند. ۵۰ درصد می خواهند منتظر بمانند و ۷ درصد هم واکسن را کاملا رد می کنند. ۷۰ درصد از شهروندان هم مخالف واکسیناسیون اجباری هستند

«فرانسیسکو راموس» هماهنگ کننده طرح ملی واکسیناسیون پرتغال نیز روز پنج شنبه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی آر تی پی اعلام کرد بر اساس پیش بینی‌ها، نخستین محموله از واکسن فایزر در اوایل ماه ژانویه (دی ماه) وارد این کشور شده و در بازه زمانی ژانویه تا فوریه (بهمن- اسفند) فرآیند واکسیناسیون انجام خواهد شد.

به گفته راموس، در مرحله نخست، ۹۵۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰ میلیون نفری پرتغال واکسن دریافت خواهند کرد؛ سپس در اواسط فوریه (بهمن- اسفند) دومین محموله از واکسن فایزر وارد کشور شده و مقامات بهداشتی نسبت به تایید و خرید واکسن مودرنا نیز تصمیم گیری خواهند کرد.  

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت پرتغال، سالمندان، کادر بهداشت و درمان و مبتلایان به بیماری های پر خطر، گروه های دارای اولویت دریافت واکسن کووید-۱۹ خواهند بود.

به رغم تلاش دولت‌ها برای دستیابی و تامین واکسن کرونا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل با گلایه از برخی کشورهای ثروتمند از حرکت به سمت ملی‌گرایی در تولید و دسترسی واکسن با نهایت سرعت، لزوم رویکرد رهبران جهانی به مسئله واکسن به عنوان «کالایی عمومی» را یادآور شد.

خبر ناخوشایند اروپا در حوزه واکسیناسیون این که روزنامه دیلی میل روز چهارشنبه (۱۹ آذر) نوشت: آژانس دارویی اروپا از حمله سایبری به اسناد این آژانس خبر داد. طبق گفته کارشناسان چنین اسنادی می‌تواند برای سایر کشورها و شرکت‌هایی که برای تولید واکسن عجله دارند بسیار ارزشمند باشد.

پیامدهای اقتصادی کرونا در قاره سبز
هر چند اخبار آغاز واکسیناسیون ملی در کشورهای اروپایی یکی پس از دیگری به گوش می رسد اما با این حال تاثیرات شیوع کرونا بر بخش های پائین‌دستی و اقشار عمدتا متوسط کشورهای جنوب اروپا از جمله پرتغال شدید بوده و می تواند مشکلات اجتماعی حادی را برای این کشورها در آینده بوجود آورد. تاثیر کرونا بر صنایع تولیدی نیز بسیار عمیق بوده است و چه‌بسا منجر به از بین‌رفتن بخشی از طبقه مولد در اقتصاد این کشور خواهد شد.

وزرای اقتصاد فرانسه و آلمان در مصاحبه مشترکی درباره شمار روزافزون ورشکستگی شرکت‌ها پیامد بحران دراز مدت کرونا هشدار داده‌اند
به گزارش روز چهارشنبه رویترز، «پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد هر چقدر این بحران بیشتر به درازا بکشد ما با ورشکستگی های بیشتری سرو کار خواهیم داشت.

«برونو لومور»  وزیر اقتصاد فرانسه نیز در مصاحبه مشترک با همتای آلمانی خود درباره شرایط موجود هشدار داده و گفت اکنون مرحله خطرناکی آغاز شده است که در آن بخش های آسیب دیده مانند هتل‌ها، رستوران‌ها و بخش‌های فرهنگی و ورزشی نیاز به حمایت ویژه ای دارند.

وزیر کار آلمان نیز تاکید کرد بحران کرونا به بزرگترین بحران اقتصادی نسل ما تبدیل شده و حالا این مسئله مطرح است که از آسیب‌های دراز مدت به بازار کار آلمان جلوگیری شود.

بحران اقتصادی ناشی از کرونا به باشگاه‌های فوتبال در اسپانیا نیز آسیب زده است. این آسیب بیش از همه به دلیل عدم فروش بلیط مسابقات و از دست رفتن درآمد حاصل از آن بوده است. به جز این با لغو شدن مسابقات در وسط فصل حجم بدهی باشگاه های فوتبال بالاتر رفت و برای برخی از آنان مشکلات جدی پدید آورد.

با وجود پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا در قاره سبز، به گزارش فرانس ۲۴، بانک مرکزی اروپا در بیانیه خود در پایان نشست فرانکفورت (۱۰ دسامبر- ۲۰ آذر) اعلام کرد هیأت مدیره بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت بسته کمک اضطراری پاندمی خود را ۵۰۰ میلیارد یورو افزایش داده و به ۱,۸۵۰ میلیارد یورو برساند. همچنین تصمیم گرفته شد این برنامه پایان مارس ۲۰۲۲ تمدید شود.

برنامه کمک کرونایی بانک مرکزی اروپا با هدف پایین نگاه داشتن هزینه‌های وام‌گیری برای اعضای اتحادیه اروپا و محافظت از آنها در مقابل پاندمی، از ماه آوریل آغاز شد.

تحت این برنامه قرار است بانک مرکزی اروپا برای تزریق نقدینگی به بازار، حجم بزرگی از اوراق قرضه دولت‌ها را خریداری کند. بانک مرکزی اروپا همچنین نرخ بهره رفاینانس را ۰.۲۵ درصد، نرخ وام را ۰.۰۰ درصد و سپرده را منفی ۰.۵ درصد نگاه داشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha