هفتمین جلسه دادگاه رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد

تهران - ایرنا - هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی به ریاست قاضی جواهری برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی»، متهم و وکیل وی به ادامه دفاعیات خود پرداختند.  
متهم پوری حسینی با دستور رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و درباره واگذاری شرکت ایریتک گفت: شما جلسه قبل پرسیدید که خریدار سهام ایریتک یکی از اقساط خود را از محل دارایی‌های ایرتیک پرداخت کرده است. من در این زمینه بررسی کردم.

وی ادامه داد: قبل از آنکه شرکت ایریتک واگذار شود از سازمان خصوصی سازی درخواست می‌کند تا اجازه دهید مجتمع طبس را بفروشیم و پول حاصله را صرف بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی و مالی کنیم. درنهایت با این درخواست موافقت می‌شود، اما این مجتمع فروش نرفت.

این متهم افزود: یک سال بعد سازمان خصوصی سازی از شرکت ایریتک مستندات بدهی‌هایش را می‌خواهد و سازمان خصوصی سازی نیز در هیئت عامل این بحث را مطرح کرده و با فروش مجتمع طبس ایریتک که سهام دولتی ندارد موافقت می‌کند با این شرط که پول صرف پرداخت بدهی شود.

وکیل متهم پوری حسینی نیز، درباره شرکت ایریتک گفت: در مورد شرکت ایریتک به موکل بنده ایراد گرفته شد که چرا این شرکت واگذار شده است این در حالی است که قانونگذار صراحتا منع نکرده که واگذاری صورت نگیرد. اینکه شرکت ایریتک از کجا وام گرفته به موکل ارتباطی ندارد.

در ادامه این جلسه دادگاه، قاضی از یکی از مطلعان درباره شرکت ایریتک خواست در جایگاه قرار گیرد.

این مطلع در جایگاه قرار گرفت و گفت: در شرکت مسئولیت‌های مختلف را داشتم؛ درباره روند واگذاری ایریتک جلسات مختلفی برگزار شد و نمایندگان خصوصی سازی آمدند و آن را بررسی کردند تا اینکه گزارشی به هیئت مدیره ایریتک آوردند که در واقع گزارش ارزیابی این شرکت بود و ما آن را مورد بررسی قرار دادیم.

وی ادامه داد: در آن جلسات بحث انحلال این شرکت مطرح شد که نماینده ایمیدرو اعلام کرد که اگر شرکت را ببندید ده‌ها پروژه کشور تعطیل می‌شود. آقای پوری حسینی در آن جسله گفت این شرکت را منحل کنید زیرا ورشکسته است، پوری حسینی گفت اگر چنانچه مدیران شرکت قبول مسئولیت کنند صورتجلسه انحلال را باطل می‌کنم که در نهایت ما نامه‌ای نوشتیم و گفتیم حاضریم که این کار را انجام دهیم.

پوری حسینی، مجددا در جایگاه قرار گرفت و به ادامه دفاعیات خود پرداخت.
متهم افزود: بیش از ۵۰ درصد سهام شرکت به کارکنانش داده شده دلیل آن هم این است که سرمایه این شرکت نیروی انسانی بوده است. اینکه سازمان خصوصی سازی از واگذاری مذاکره‌ای ابا داشت و افراد را هل می‌داد تا در صف مزایده بایستند برای آن بود که ترس پشت سرش نباشد در حالی که براساس قانون می‌توانستیم واگذاری مذاکره‌ای انجام دهیم.

پوری حسینی درباره بحث انحلال شرکت گفت: انحلال یکی از روش‌های واگذاری است و اگر یک شرکت قابلیت واگذاری نداشته باشد یکی از روش‌های آن انحلال است.

متهم پوری حسینی به دفاعیات خود در باب شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس پرداخت و گفت: مهر ۹۲ وارد سازمان خصوصی سازی شدم و زمان ورود این شرکت به بورس بنده حضور نداشتم و هر سوالی در این زمینه وجود دارد باید از مدیران آن زمان پرسید.

متهم پوری حسینی درباره واگذاری شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس به بورس گفت: اگر یک شرکت غیر بورسی می‌خواهد تبدیل به شرکت بورسی شود باید ابتدا به بورس مراجعه کرده و مدارک خود را جمع آوری کند، جزء اولیه مدارک، اصلاح اساسنامه است که در این راستا باید مجموع عمومی فوق العاده شرکت این اصلاح را انجام دهد.

این متهم ادامه داد: بعد از آن شرکت نامه‌ای به سازمان خصوصی سازی می‌زند و می‌گوید که اساسنامه من باید به هیئت واگذاری برسد تا مورد تایید قرار گیرد بنابراین نقش سازمان خصوصیسازی آن است که اساسنامه اصلاح شده شرکت را به هیئت واگذاری ببرید حال یک مورد پیدا کنید که سازمان خصوصی سازی در رای به اصلاح اساسنامه اقدام کرده است.

وی اضافه کرد: ما از سال ۸۹ تا ۹۴ یعنی به مدت ۵ سال از شرکت خواستیم که تجدید ارزیابی انجام دهد، اما قبول نکرد و عنوان کرد که پولم را دور نمی‌ریزم این درحالی است که سازمان خصوصی سازی هیچ وظیفه‌ای برای تجدید ارزیابی نداشت، اما باز هم تحمل کرد. اما آقایان ما را همراهی نکردند.

در بخش دیگری از دادگاه، یکی دیگر از مطلعان به دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت و به عنوان آخرین مدیر عامل شرکت حمل و نقل خلیج فارس توضیحات خود را بیان کرد.

این مطلع درباره روند فعالیت شرکت توضیحاتی را به دادگاه ارائه و تاکید کرد یکی از مشکلات واگذاری شرکت خلیج فارس شفاف نبودن بحث واگذاری بود.

نماینده دادستان نیز درخصوص اهمال در ارزیابی اموال شرکت و حمل نقل خلیج فارس گفت: تجدید ارزیابی‌ها در ارزش و اعتبار شرکت موثر بود و همینکه قرار شد این شرکت تجدید ارزیابی شود باعث افزایش سهم شد.

سپس، متهم پوری حسینی خطاب به مطلعی که به عنوان آخرین مدیر عامل شرکت حمل و نقل خلیج فارس در دادگاه سخن گفت اظهارداشت: شما می‌گویید که برای مدتی مدیر بودید، پس چرا در همان زمان، تجدید ارزیابی را انجام ندادید؟ شما که می‌دانستید ایراد کار کجاست چرا آن را مرتفع نکردید؟ یک نامه نشان دهید که سازمان خصوصی سازی مانع تجدید ارزیابی شده باشد.

بنابر این گزارش، در پایان این جلسه از دادگاه  قاضی اعلام کرد: جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات «میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی» روز دهم آذر ماه در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی جواهری برگزار شد.

نماینده دادستان در جلسه نخست دادگاه درباره اتهامات «میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی» اظهارداشت: پوری حسینی رییس سازمان خصوصی متهم است به اخلال عمومی در نظام تولیدی کشور از طریق واگذاری بنگاه‌های کلان دولتی بدون رعایت تشریفات قانونی و بدون توجه به اجرای سیاست‌های کلان اصل ۴۴ و مقررات مربوطه و کارشناسی غیرمعتبر.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: عدم رعایت تشریفات قانونی منجر به عدم تحقق اهداف مجموعه خصوصی سازی از جمله بهبود کارآیی و افزایش رقابت پذیری شد. همچنین موجب کاهش سطح تولید و به تعطیلی کشاندن خطوط برخی از کالاهای تولیدی و بستر ساز اعتراضات کارگری شده است.

وی گفت: عدم رعایت مقررات مربوط در واگذاری‌های بنگاه‌های تولیدی و برخی از بنگاه‌های کلان تولیدی منجر به اخلال در نظام تولیدی کشور شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha