۷ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84199946
۰ نفر

برچسب‌ها

 نخست وزیر ایتالیا کناره‌گیری کرد

تهران – ایرنا – جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا روز سه شنبه به منظور به حداکثر رساندن احتمال سپرده شدن ریاست دولت جدید در این کشور با او، از مقام خود کناره گیری کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های غربی؛ کونته پیش از تقدیم رسمی درخواست خود برای کناره گیری به سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا، با اعضای دولتش نشستی برگزار کرد.

کونته هفته گذشته پس از آنکه ماتئو رنزی نخست وزیر سابق ایتالیا با خارج کردن حزب کوچک خود موسوم به «ایتالیا ویوا» از ائتلاف حاکم، بحرانی سیاسی را در این کشور رقم زد، از رای اعتماد مجلس و سنا جان سالم به در برد.

اما این رای اعتماد اکثریت ناچیزی را برای کونته باقی گذاشت و وی از آن زمان به بعد نتوانست میزان حمایت از خود را افزایش دهد و با این اکثریت ضعیف، در جلسه رای گیری سنا شکست خورد. اگر کونته بتواند ائتلافی گسترده را تشکیل دهد، سومین دولت خود در کمتر سه سال را معرفی می کند.

کونته به دلیل نحوه مدیریت همه گیری کووید –۱۹ در جریان موج جدید شیوع از محبوبیت بالایی برخوردار شد، زمانی که ایتالیا متحمل دو ماه قرنطینه سخت شد. وی اما بخشی از اعتبارش را به دلیل رویکرد دولت در اعمال محدودیت های بعدی و واکنش مالی ضعیف نسبت به مشاغل زیان دیده از دست داد.

ایتالیا همواره با بحران‌ها، تنش‌ها و رسوایی‌های سیاسی روبرو بوده است. از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بیش از ۶۰ دولت در این کشور بر سر کار آمده و تغییر کرده‌اند.

این بحران در ایتالیا در حالی رقم خورده که این کشور در تلاش برای برون رفت از همه گیری و رکود است و قرار است بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو از صندوق احیای اروپا وجوهات مالی دریافت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha