دستاوردها و مسیر پیش‌روی نشر جبهه فرهنگی انقلاب در «شیرازه کتاب» جدید

تهران- ایرنا- مجمع ناشران انقلاب اسلامی در شماره جدید «شیرازه کتاب» ماهنامه اختصاصی کتاب و کتابخوانی، به رویش‌ها، دستاوردها و مسیر پیش روی نشر جبهه فرهنگی انقلاب پرداخته است.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در شماره ۵۰ و ۵۱ «شیرازه کتاب» به سردبیری مهدی سلیمانی با عنوان «فصل رویش» به رویش‌ها، دستاوردها و مسیر پیش روی نشر جبهه فرهنگی انقلاب پرداخته است.

مجله شیرازه کتاب در بخش خانواده نشر علاوه بر اخبار دو ماه گذشته در حوزه نشر، در گفت‌وگو با حجت الاسلام بهمنی مدیر انتشارات مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به فعالیت‌های مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در حوزه کتاب و آثار ایشان پرداخته است. در ادامه این بخش گزارشی از جایزه ادبی فلسطین، گزارشی از نمایشگاه مجازی کتاب تهران و گزارشی از سومین مسابقه کتاب‌خوانی پویا با محوریت کتاب «مسابقه کوفته‌پزی و هفت داستان دیگر» گردآوری شده است.

پرونده ویژه این شماره از مجله شیرازه به موضوع دستاوردها و رویش‌های نشر انقلاب در دهه نود و همچنین رشد و پیشرفت ناشران جبهه انقلاب در این دهه نسبت به دهه‌های گذشته پرداخته است. شیرازه کتاب در این بخش، گفت‌وگوهایی با مرتضی احمدآخوندی مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه، دکتر محسن پرویز رئیس هیئت‌مدیره انجمن قلم، حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به‌نشر، محمد حقی مدیر انتشارات کتابستان معرفت، محمد راهی مدیرعامل انجمن کتاب‌فروشان جبهه فرهنگی انقلاب(خوشه) و احمد عطایی مدیر مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت داشته‌ است.

رییس انجمن قلم ایران در این بخش در خصوص ظهور نویسندگان جوان در جبهه فرهنگی انقلاب طی سال های اخیر نوشت: قاعدتا در عرصه های فرهنگی ما شاهد رویش های جدید هستیم و باید باشیم. اگر رویش جدید اتفاق نیفتد و نیروهای جدیدی به این بدنه تزریق نشوند مجموعه تبدیل به یک تشکل پیر خواهد شد. لازم است همیشه نیروهای جوان به حوزه های مختلف فرهنگی تزریق شوند و این کار هم انجام می شود . خطر این است که آن هایی که بزرگ ترند و صاحب کرسی هستند و نفوذ کلام با نفوذ و اقتدار اجرایی دارند، مانع از رشد جوان ترها شوند.

طبیعی است که وقتی نسل جدیدی به باردهی می رسد همان طور که در حوزه های دیگر مثل فناوری ، علوم محض و حوزه خدمات نیروهای جوان جدیدی را شاهد هستیم که ممکن است استعدادهایی به مراتب قوی تر از گذشتگان و پیشینیان و استادان خودشان داشته باشند در حوزه فرهنگ هم این اتفاق می افتد. نوعی همزیستی پدر و فرزندی همراهی بزرگ تر و کوچک تر باید اینجا اتفاق بیفتد. جوان ترها باید حرمت پیش کسوتی بزرگ ترها را نگه دارند. بزرگ تر ها هم باید اجازه رشد به جوان ترها بدهند و حمایتشان کنند. در کنار اینکه باید نظارت و تلاش کنند تا آن ها را نگه دارند...

علاوه بر این مجموعه گزارش‌هایی از برخی فعالیت‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف همچون: کاغذ، توزیع کتاب، پویش‌های مطالعاتی، فعالیت‌های نمایشگاهی، تبلیغ و ترویج کتاب در صداوسیما، جریان‌سازی تولیدی، جوایز ادبی و تولیدات مکتوب و منشورات مجمع ناشران انقلاب اسلامی ارائه شده است.

در بخش طعم کتاب علاوه بر سری هشتم «نکته‌هایی برای نوشتن» که فاطمه سلیمانی ازندریانی آن را نگاشته است، نگاهی هم به کتاب‌های «مسجد رهبر»، «کاهن معبد جینجا» و «آن مرد با باران می‌آید» شده است. در پایان این بخش نیز بسته پیشنهادی کتاب در بهمن و اسفند ۹۹ به مخاطبان ارائه شده است.

نویسندگان کافه شیرازه در این شماره، یادداشت‌های خود را معطوف به وضعیت کلی نشر جبهه انقلاب و مسیری که طی شده است کرده و از ادامه مسیری که باید طی شود سخن گفته‌اند. در این شماره، «کافه شیرازه» میزبان یادداشت‌هایی از محمدعلی مرادیان، میثم رشیدی مهرآبادی، عاطفه جعفری، مصطفی اکبری و امیرحسین موسیوند بوده است.

 نسخه الکترونیکی شیرازه کتاب نیز  قابل دریافت است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha