افزایش بهای خرید گندم از مصادیق عمل به شعار سال است

شیراز-ایرنا- مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی تولید روستایی فارس گفت: تجدید نظر در قیمت خرید تضمینی محصول گندم از کشاورزان، موجب دلگرمی برای تولید کنندگان است و از مصادیق حمایت از تولید و عمل به شعار سال محسوب می‌شود.

بهنام عسکری پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به نظم نوین بازارها حاصل از تغییر  قیمت نهاده ها، هزینه های نیروی انسانی و خدمات ماشینی، افزایش بهای خرید گندم پیام تعادل در بازارها را دارد.
وی تاکید کرد: در شرایط جدید بازارها و به خصوص بازار محصولات غذایی، افزایش قیمت خرید گندم، حتی با عنوان پاداش، پاسخی مثبت و عملگرایانه به واقعیات بازار و البته قابل تقدیر است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی تولید روستایی فارس در ادامه از این اقدام مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و شخص وزیر  و همچنین پیگیری های نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان فارس قدردانی کرد.
وی همچنین گفت: با توجه به اظهارات اخیر وزیر کشاورزی،  گندم در امنیت غذایی و تامین قوت غالب مردم نقش مهمی دارد.
عسکری اظهار داشت: تامین ۳۸ درصدی از انرژی روزانه افراد جامعه از طریق مصرف گندم و فرآورده‌های آن و تامین ۴۲ درصدی پروتئین مورد نیاز آنها از یک طرف و جایگاه این کشت در الگوی زراعی کشور که بالغ بر ۴۰ درصد کشت آبی سالیانه و ۸۰ درصد زراعت دیم می شود، اتخاذ تصمیم افزایش قیمت خرید گندم در خور تقدیر است.
به گفته وی، در استان فارس ۴۳ درصد از کشتهای آبی و ۶۲ درصد از کشتهای دیم استان به گندم اختصاص می یابد.
عسکری گفت: با توجه به الفت بهره برداران کشاورزی در استان فارس به این محصول، بسیاری از خدمات پائین دستی و بالادستی  تولید همچون تامین و تولید ارقام بذور ، خدمات مکانیزاسیون در کاشت و برداشت و ... توانسته محملی در ایجاد کسب و کارهای وابسته به کشاورزی و ارائه خدمات حتی به خارج استان ایجاد کند.
مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی تولید روستایی فارس گفت: با توجه به کاشت گندم در ۸۹ هزار هکتار اراضی آبی  گندم و ۴۴ هزار هکتار دیم  استان، پیش بینی می گردد حدود ۴۰۰ هزار تن گندم در این اراضی تولید شود.
عسکری یادآور شد: شبکه تعاونی تولید استان موفق به تولید ۲ هزار و ۵۰۰ تن از ارقام و طبقات مختلف بذر گندم و تاًمین و  توزیع ۲۰ هزار تن بذر گندم بین کشاورزان عضو شبکه و توزیع انواع کودها شده است.
وی گفت: امیدواریم با توسعه خدمات فنی و مهندسی در سایر حوزه ها موجبات ارتقای تولید را فراهم کنیم.

سال ۱۴۰۰ به نام سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده است. 

اواخر فروردین ماه امسال اعلام شد: در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با توجه به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندمکار مبلغ یک هزار تومان علاوه بر قیمت تضمینی گندم (چهارهزار تومان) به عنوان جایزه تحویل تقدیم گندمکاران شود.
بدین ترتیب، دولت برای حمایت از تولید و کمک به خودکفایی در این محصول اساسی ، قیمت تضمینی هرکیلوگرم گندم را از چهار هزار تومان به پنج هزار تومان افزایش داد تا کشاورزان در شروع عملیات برداشت گندم، روحیه امیدوارانه به آینده داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha