مفتی کرواسی: ۱۷قطعنامه در محکومیت اسرائیل صادرشده،اما فقط روی کاغذ است

بلگراد-ایرنا- مفتی اعظم و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی در خطبه های نماز جمعه روز قدس با تاکید بر اینکه مسلمانان باید زندگی خود را قرآنی و از فرصت ماه مبارک رمضان استفاده کنند، گفت: طی یکسال ۱۷ قطعنامه سازمان ملل در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی صادر شده، اما فقط روی کاغذ است.

 به گزارش ایرنا، «عزیز حسنوویچ» در خطبه های نماز جمعه روز قدس اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی حضرت امام خمینی (ره) را ابتکاری ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قبله اول مسلمانان دانست.

مفتی کرواسی که امروز خود امامت نماز جمعه زاگرب را بر عهده داشت در ابتدای خطبه ها به اهمیت ماه مبارک رمضان به عنوان ماه رحمت، و فرصت عبادت بخصوص در شب های قدر اشاره کرد و گفت: هر روز این ماه مورد ارزشیابی خداوند قرار می گیرد. باید از این فرصت بهترین استفاده را برای جلب رحمت و برکت الهی و همچنین انجام بهتر عبادات مانند نماز، روزه، ذکات و فطریه انجام داد. ماهی که قرآن کریم در آن نازل شده، قطعا پربرکت ترین ماه است.

رئیس مشیخت اسلامی کرواسی افزود: کتاب قرآن مجید فقط برای خواندن نیست. باید قرآن را در متن زندگی آورد و با آن زندگی کرد. فریضه ذکات حفظ اموال و تضمین دارایی است.

مفتی اعظم کرواسی در ادامه به روز «مسجد» در "۷" «می» که به مناسبت تخریب مساجد توسط صربها در جنگ بوسنی و هرزگوین تعیین شده است، اشاره کرد و گفت: باید مسجد را حفظ کنیم، مسجد مانند شناسنامه هر مسلمان و خانه شماست و حفظ آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

حسنوویچ سپس به ابتکار امام خمینی (ره) در سال ۱۹۷۹ که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس نام گذاری کردند اشاره و آن را ابتکاری ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قبله اول مسلمانان دانست.

رئیس مشیخت اسلامی کرواسی، گرامیداشت روز قدس را از چهار بعُد بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این مناسبت اول از همه به دلیل قبله اول مسلمین یعنی مسجد الاقصی که از اهمیت خاصی برای جهان اسلام برخوردار است. دوم اینکه قدس پایگاه ارتباط و اتحاد ادیان ابراهیمی است و سوم آنکه در طول تاریخ مردم فلسطین در آنجا زندگی می کردند و از وطن خود آواره شده اند.

حسنوویچ ادامه داد: بعد چهارم از نظر سیاسی است. طی سال گذشته از ۲۳ قطعنامه سازمان ملل در محکومیت کشورها ۱۷ قطعنامه در خصوص محکومیت اسرائیل به عنوان ناقض حقوق فلسطینیان صادر شده، اما همه این موارد فقط در کاغذ باقی مانده است و آنها اعتنایی به آن نمی کنند.

مفتی اعظم کرواسی تاکید کرد: نباید ظلمی که به مردم فلسطین شده و یا اینکه آنها را از خانه هایشان آواره می کنند و یا شهرک سازی رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین را فراموش کرد.

«پرویز اسماعیلی» سفیر و اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی در نماز جمعه روز قدس زاگرب شرکت داشتند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha