تاکیدسفیر روسیه برگسترش مناسبات اقتصادی تهران ومسکو همپای روابط سیاسی

تهران – ایرنا - « لوان جاگاریان» سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران خواستار گسترش همکاری های اقتصادی و روابط بازرگانی تهران و مسکو در سطح روابط بسیار خوب سیاسی شد و گفت که امیدواریم با رفع محدودیت های کرونایی ، بزودی و احتمالا در ماه آینده کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به میزبانی مسکو برگزار شود.

جاگاریان روز سه شنبه در دیدار با « محمدرضا نوروز پور» مدیرعامل ایرنا، برگزاری آرام انتخابات ریاست جمهوری در ایران را « مثال زدنی » و افزود: تبریک آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری منتخب ایران ، نشانه حسن نیت و عزم و اراده کرملین برای توسعه تعاملات و همکاری های با تهران است.

وی با بیان اینکه روابط و مناسبات ایران و روسیه در دولت آقای حسن روحانی گسترش قابل توجهی یافت و دیدارهای پوتین با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری و دیدارهای وزیران خارجه دو کشور را از نشانه های آن دانست و ابراز امیدواری کرد که در دولت جدید و دوران ریاست جمهوری آقای رئیسی ، مناسبات و همکاری های تهران و مسکو به ویژه در عرصه های اقتصادی و بازرگانی به سطح مورد انتظار برسد.

سفیر روسیه در تهران ، روابط دو کشور مقتدر، مستقل و همسایه را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت که همه مقامات ارشد روسیه برای روابط با ایران و گسترش و توسعه آن اهمیت ویژه ای قائل هستند.

وی با تاکید به اهمیت همکاری های ایران و روسیه در منطقه ، تعامل دو کشور در سوریه را به ویژه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی موفق خواند و اظهارداشت: مسکو نگرانی ایران در باره افزایش خشونت و ناامنی در افغانستان را بجا و درست می داند و این وضعیت درافغانستان نتیجه سیاست های نادرست و خروج غیرمسئولانه آمریکا از این کشور است.

مدیرعامل ایرنا: روابط ایران و روسیه اصالت دارد و باید در همه حوزه ها توسعه یابد

تاکیدسفیر روسیه برگسترش مناسبات اقتصادی تهران ومسکو همپای روابط سیاسی

مدیرعامل ایرنا هم در دیدار با سفیر روسیه با  تاکید بر اصالت داشتن روابط ایران و روسیه گفت که این روابط باید در همه حوزه‌ها و زمینه‌ها توسعه یابد و این راهبرد مهم در دستور کارهمه دولت‌های ایران بوده است.

نوروزپور در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط دو جانبه ایران و روسیه وچندین دیدار روسای جمهور دو کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایران افزود: در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی، مناسبات تهران و مسکو گسترش قابل توجهی داشته و روابط در مسیر راهبردی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه آقای پوتین نخستین رئیس یک کشور خارجی بود که پیروزی در انتخابات اخیر را به رئیس ‌جمهوری منتخب ایران تبریک گفت، تاکید کرد که این موضوع، نشانه‌ای از روابط خوب سیاسی میان ایران و روسیه است و این امیدواری را تقویت می‌کند که سطح مناسبات در دوره جدید نیز افزایش یابد.

مدیرعامل ایرنا با قدردانی از حمایت‌های سیاسی روسیه از حقوق ملت ایران در مجامع بین‌المللی و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا ، تصریح کرد: روابط سیاسی ایران و روسیه  در سطح قابل قبولی است و اوج همکاری های سیاسی ، نظامی و امنیتی دو کشور را می‌توان در مبارزه با تروریسم بین‌المللی در سوریه دید.

نوروزپور اظهارداشت که امیدواریم روابط ایران و روسیه در هم زمینه‌ها به ‌ویژه در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی هم‌پای مناسبات سیاسی، توسعه یابد.

وی با قدردانی از کمک های روسیه به ایران در دوران کرونا به‌ویژه در ارسال واکسن اسپوتنیک، همکاری تهران و مسکو در تولید واکسن کرونا را نمونه‌ای موفق از همکاری‌های دوجانبه دانست که تاثیر مثبتی روی افکار عمومی ایران داشته است.

مدیرعامل ایرنا با تاکید به ضرورت گسترش روابط و همکاری های فرهنگی و رسانه ای ایران و روسیه ، به روابط نزدیک ایرنا با خبرگزاری‌های اسپوتنیک و تاس روسیه  اشاره کرد و، گفت: ایرنا و اسپوتنیک در یک سال اخیر، دست‌کم چهار ویدئوکنفرانس مشترک با موضوع‌های مختلف برگزار کردند و امیدواریم در آینده شاهد افزایش پروژه‌های مشترک میان ایرنا و رسانه‌های روسی باشیم.

نوروزپور برنامه‌ریزی برای مواجهه با تبلیغات منفی و سیاه نمایی آمریکا علیه ایران و روسیه در رسانه‌ها را یکی از حوزه‌های کاری مشترک میان رسانه‌های ایران و روسسیه دانست و افزود: انتظار دیگری که از رسانه‌های روسی می‌رود این است که در معرفی چهره واقعی ایران به مردم روسیه و از طریق رسانه‌های بین‌المللی خود به مردم جهان اهتمام داشته باشند.

وی همچنین شدت گرفتن ناامنی و خشونت در افغانستان را که عمده آن از نتایج اشغالگری و توطئه‌های آمریکایی‌ها است، نگران‌کننده خواند و تاکید کرد: ایران و روسیه در این خصوص دغدغه‌های مشترکی دارند که سبب می‌شود برای جلوگیری از گسترش خشونت‌ها و کشته شدن مردم بیگناه افغانستان تدابیری اتخاذ کنند.

مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری های ایران و وسیه در حوزه حمل و نقل دریای خزر به تحولات مرتبط با قفقاز تصریح کرد: مناسبات ایران و روسیه در همه این سالها به گونه‌ای بوده است که سبب می‌شود ما منافع مشترک و انتظارات مشترکی داشته باشیم و این موضوع در خصوص تحولات قفقاز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

بازدید جاگاریان از ایرنا بعداز یک دهه

تاکیدسفیر روسیه برگسترش مناسبات اقتصادی تهران ومسکو همپای روابط سیاسی

جاگاریان که نزدیک به یک دهه سفیر روسیه در تهران بوده است اما این اولین بار بود که از خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) دیدن کرد و گفت که برای همین دعوت « خبرگزاری پرنفوذ» ایرنا استقبال کردم.

وی پس از گفت‌وگو با مدیرعامل ایرنا از اتاق خبر ایرنا دیدن کرد و از نزدیک در جریان روند تولید و انتشار خبر در ایرنا در عرصه های داخلی و خارجی قرار گرفت.

سفیر روسیه همچنین در گفت وگو با خبرنگاران سیاسی و برون مرزی ایرنا و خبرنگاران روزنامه های ایران، الوفاق و ایران دیلی شرکت کرد و به سوالات آنان پاسخ گفت.

مشروح این مصاحبه بزودی در سایت و کانال های تلگرامی ایرنا منتشر خواهد شد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha