دیپلمات ایران: توسعه با اقدامات یکجانبه آمریکا شعاری تزئینی شده است

نیویورک- ایرنا- دیپلمات ایران در سازمان ملل گفت: اقدامات یکجانبه‌ و غیرقانونی آمریکا و انفعال جامعه بین‌المللی در قبال آن، توسعه را به شعاری تزئینی و توخالی تبدیل کرده‌ است.

به گزارش ایرنا، "علی حاجیلاری" رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در سخنانی در اجلاس مجمع عالیرتبه‌ی سیاسی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) افزود: اقدامات یکجانبه‌ قهرآمیز آمریکا، ازجمله تحمیل تحریم‌های نامشروع غیرقانونی علیه کشورهای درحال توسعه از یکسو و انفعال جامعه بین‌المللی در قبال آن از سوی دیگر، شعارِ محوری توسعه‌ پایدار مبنی بر اینکه "هیچکس نباید از توسعه عقب بماند"، را به یک شعار صرفا تزئینی، توخالی، مضحک و بی‌معنی تبدیل کرده‌است.
این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: این درحالی است که شعار مزبور، "دی ان ای" و هسته‌ اصلی توسعه بوده و بدون تحقق آن، هر برنامه و طرحی برای ارتقای توسعه در کشورها، بیشتر به یک شوخی شباهت دارد.

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل  خواستار اقدام فوری و موثر جامعه‌ بین‌المللی برای رفع تحریم های غیرقانونی و نامشروع برعلیه کشورهای درحال توسعه شد و تاکید کرد حق توسعه به عنوان یک حق مسلم بشری، در شرایطی که چندجانبه‌گرایی با فشارهای شدید و روزافزون روبروست و یکجانبه‌گراییِ تعداد اندکی از کشورها، بنیان همکاری های بین‌المللی را متزلزل کرده است، قابل تحقق نخواهد بود.

وی گفت برای اینکه آرمانِ "هیچکس نباید از توسعه عقب بماند" جامه‌ عمل بپوشد، جامعه‌ بین‌المللی باید به صورت یکپارچه و منسجم، گام‌های جدی، سازنده و موثری را درجهت محو هرگونه اقدامات یکجانبه‌ قهرآمیز ازجمله تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه بردارد.

این دیپلمات تاکید کرد:  این مهم، میسر نخواهد شد مگر اینکه به طور یکصدا و متحد، هم با نفس اقدامات یکجانبه‌ قهرآمیز و هم با کشورهایی که اینگونه اقدامات نامشروع را بر دیگران تحمیل می‌کنند، مقابله‌ فوری شود.

اجلاس مجمع سیاسی عالیرتبه‌ شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) به صورت سالانه و برای بررسی چالش های موجود در مسیر نیل به توسعه و رفع موانع و مشکلات توسعه‌ای کشورها، در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha