تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

استان‌ها- ایرنا- تقویت زیرساخت‌های درمانی و راه‌اندازی تخت‌های بیمارستانی را می‌توان یکی از مهمترین اقدامات دولت در ۸ سال گذشته برای تحول در حوزه سلامت دانست به ویژه از زمان شیوع ویروس کرونا این حرکت، شتاب بیشتری گرفته است.

از تحول در بخش درمان و سلامت باید به عنوان یک انقلاب نام برد چرا که پیشرفت کشور در زمینه های مختلف درمانی و پزشکی باعث شد با وجود تحریم ها گام های بلندی برداشته شود به گونه ای که امروز ایران به یک صادرکننده دارو و تجهیزات بهداشتی تبدیل شده است.

در کنار این دستاورد بزرگ، تولید واکسن کرونا با بهره گیری از ظرفیت و توان متخصصان داخلی مهر تائید دیگری بر تلاش های دولتمردان در راستای توجه خاص به وضعیت بهداشت و درمان به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار است.

برخی از این اقدامات که شامل راه اندازی تخت های بیمارستانی، اضافه کردن تجهیزات پزشکی، نوسازی بخش های مختلف بیمارستان ها و مراکز درمانی است ضمن بی نیاز کردن مردم از مراجعه به مراکز درمانی شهرهای بزرگ، موجب تحول اساسی در خدمات رسانی به مردم نقاط مختلف کشور شده است.

گام دیگر دولت در راستای رفع دغدغه مردم در حوزه سلامت و درمان، افتتاح طرح های مهم درمانی و بیمارستان بود که در واقع با این اقدامات حلقه کمبودهای بهداشت و درمان در بسیاری از مناطق محروم تکمیل شد.

البته تقویت زیرساخت های درمانی صرفا به مناطق محروم ختم نشد و دولت در مناطق برخوردار به لحاظ خدمات بهداشت و درمان هم توجه کرد که این موضوع در شرایط کرونایی و افزایش شمار مبتلایان بسیار کمک کننده بود که خبرنگاران مراکز استانی ایرنا در ادامه تهیه سلسله گزارش های دستاوردهای دولت در راستای تحقق جهش تولید به آن پرداخته اند که در ادامه می آید: 

 فارس

از مرکز شیراز هم در زمینه اقدامات دولت برای تقویت زیرساخت های درمانی گزارشی بخوانید با عنوان ۱۵۵۹ تخت بیمارستانی، رهاورد ۸ سال تلاش برای تقویت‌ زیرساخت درمان فارس

در ابتدای این گزارش اشاره شده است: استان فارس و شیراز از دیرباز به عنوان منطقه برخوردار از خدمات بهداشت و درمان شناخته شده و راه اندازی یک هزار و ۵۵۹ تخت بیمارستانی جدید در هشت سال گذشته به تقویت‌ زیرساخت‌های درمانی فارس به عنوان قطب پزشکی جنوب کشور منجر شده است.

امروز استان فارس با برخورداری از حدود ۹ هزار تخت بیمارستانی ، یکی از استان های مطرح در ارائه خدمات بیمارستانی در حوزه سلامت است، شیراز که از دیر باز به عنوان قطب علوم پزشکی جنوب کشور شناخته می شده اکنون در شرایط کرونا با بهره‌گیری از این زیر ساخت‌ها به نبردی رو در رو در بزنگاه این همه‌گیری قرار دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا برخی از دستاوردهای حوزه سلامت در استان فارس در کارزار با کرونا را تشریح کرد و بیان داشت : راه اندازی بیمارستان ۱۲۴ تختخوابی حاج محمود حاج حیدر به جایگزینی بیمارستان قدیم لامرد ، راه اندازی ۲۸۷ تخت بیمارستانی شامل ۱۱۷ تخت عادی و ۱۷۰ تخت مراقبت های ویژه  جهت بیماران مبتلا به کووید -۱۹ در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راه اندازی نقاهتگاه و پشتیبان جهت بیماران کرونایی با ۶۰ تخت بستری در شیراز بخشی از خدماتی است که انجام شده است.
مهرزاد لطفی اضافه کرد : ۵۲ بیمارستان درگیر با کرونا در  شیراز و شهرستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در استان فارس به صورت دایم به بیماران خدمات ارائه می دهند ، تعداد ۲ هزار و ۹ تخت  بیمارستانی در فارس به درمان بیماران کرونا اختصاص یافته که ۳۵۰ تخت آن مراقبت های ویژه است.
به گفته وی ۶۰ هزار و ۹۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستانهای تحت پوشش بستری شده اند و درصد فوت شدگان بستری شده در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه حدود پنج درصد است که کمتر از متوسط کشوری است.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

کهگیلویه و بویراحمد

دفتر گچساران هم در گزارشی با عنوان ۲۷۰ تخت بیمارستانی؛ رهاورد طرح تحول سلامت برای گچساران و باشت از وضعیت بهداشت و درمان این شهرستان نوشته و در بخشی از مطلب خود آورده است: عرصه نظام سلامت شهرستان‌های گچساران و باشت در هشت سال اخیر شاهد توسعه کمی و کیفی در زمینه‌های مختلف بهداشتی و درمانی بوده است، اما راه‌اندازی ۲۷۰ تخت بیمارستانی مهمترین رهاورد طرح تحول سلامت در این شهرستان‌ها بوده است که اثرات آن در دوران کرونا روشن‌تر شد.

به گفته کارشناسان حوزه سلامت، بازسازی و بهسازی فضاهای فیزیکی بیمارستان‌ها از برنامه‌های اصلی طرح تحول نظام سلامت بود، طوری که در این مدت بهترین دوران از نظر تزریق منابع مالی به بیمارستان‌ها و اجرای برنامه هتلینگ، مرمت ، بازسازی ابنیه و تجهیزات پزشکی بشمار می آید.

طرح تحول سلامت از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ به اهتمام دولت یازدهم در کشور اجرا شد و کاهش پرداختی مردم به مراکز درمانی دولتی، بهبود مجموعه اقدامات بیمارستانی و افزایش جمعیت زیر پوشش خدمات درمانی به‌ویژه در مراکز کم برخوردار و حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی از جمله نتایج آن است.

درحالیکه تا پیش از اجرایی شدن این طرح شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت هیچ بیمارستانی نداشت و تنها بیمارستان گچساران یعنی شهید رجایی نیز با فرسودگی فضای فیزیکی و تجهیزات مواجه بود، دولت های یازدهم و دوازدهم تکمیل بیمارستان ۹۶ تختی در دست اجرای شهر دوگنبدان، ساخت یک بیمارستان ۳۲ تختخوابی در باشت و احداث یک بیمارستان ۱۴۲ تختی در شهر دوگنبدان را در دستور کار خود قرار داد.

اکنون که آخرین روزهای خدمت دوازدهم را سپری می کنیم افزون بر بهره برداری از بیمارستان های ۹۶ تختی دوگنبدان، ۳۲ تختی باشت بیمارستان ۱۴۲ تختی شهر دوگنبدان هم در مراحل نصب تجهیزات پزشکی است.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

هرمزگان

بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس؛ گامی برای بهبود شاخص بهداشت و درمان عنوان گزارش مرکز بندرعباس است که به تشریح تلاش های دولت برای توسعه زیرساخت های بخش بهداشت و درمان استان هرمزگان پرداخته است.

در مقدمه این گزارش آمده است: بخش بهداشت و درمان هرمزگان در سالهای فعالیت دولت رشد و توسعه بسیار چشمگیری داشته و پروژه های مهمی در آن به بهره برداری رسیده و در این روزها نیز دولتمردان در تلاش برای بهره برداری از بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس مرکز این استان هستند.

بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس یکی از بزرگ‌ترین گام‌ها در راستای رفع دغدغه مردم استان هرمزگان در حوزه سلامت و درمان است که برای هرچه سریع‌تر به نتیجه رسیدن این طرح و رفع مسائل ومشکلات آن ، مسوولان کشوری از شخص رییس جمهوری تا استاندار پیگیر آن هستند.

این پروژه مهم از جمله طرح‌های مهم و اثر گذار در سفر دوم هیات دولت به استان هرمزگان در سال ۹۶ بوده و بر اساس پیش بینی‌ها قرار بود این طرح در ۲ سال آینده به بهره برداری برسد که با دستور رییس جمهوری و اهتمام وزارت بهداشت، این مهم تا پیش از پایان کار دولت دوازدهم محقق می شود.

از بین مجموعه پروژه‌های بزرگ و مهمی که در استان در حال اجراست، پروژه بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس به عنوان مهم‌ترین طرح‌ و مطالبه مردم و همچنین به عنوان بزرگترین طرح بیمارستانی جنوب کشور، جهت تامین اعتبار و تکمیل تا پایان دولت معرفی شده است.

افزایش تعدادتخت های بیمارستانی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس، بندرلنگه،حاجی آباد، میناب، رودان، قشم و پارسیان نیز از دیگر تلاش های دولت برای تکمیل حلقه کمبودهای بهداشت و درمان هرمزگان بود که درسال ۹۹ به نتیجه رسید.

پروژه بیمارستان ۵۳۱ تخت بیمارستانی با جدیت و اهتمام ویژه در دست اجرا است و طبق گفته فریدون همتی استاندار هرمزگان ،رییس جمهوری برای تکمیل و بهره برداری این طرح درمانی به سازمان برنامه وبودجه کشور دستور دادند که تامین مالی مورد نیاز و حمایت‌های ویژه صورت گیرد.

پارسال اعتبارهای بسیار خوبی برای اجرای این پروژه تخصیص یافت و ردیف های بودجه ای ویژه نیز برای آن تعریف شد که مجموع رقم های تخصیص یافته بیش از سه هزار میلیارد ریال است.

همانگونه که در ابتدای این گزارش عنوان شد، بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس یکی از مهمترین اقدامات دولت دوازدهم است که تلاش بسیاری برای بهره برداری از آن تا شهریورماه امسال در حال انجام است.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

مانع زدایی از طرح های تولیدی در جهت تسهیل حرکت چرخ های اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار، رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن، دسترسی اقشار مختلف مردم به سوخت پاک به منظور بسط عدالت اجتماعی و توزیع یکسان شرایط رفاهی و آبخیزداری بخش دیگری از گزارش های خبرنگاران ایرنا را شامل می شود که در ادامه می خوانید:

آذربایجان غربی

مانع زدایی از ۱۳۰۰ طرح تولیدی در آذربایجان‌غربی عنوان گزارشی است از مرکز مهاباد که از عزم مسوولان آذربایجان غربی برای تحقق شعار "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها"  و تسهیل در حرکت چرخ تولید در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار با مانع زدایی از هزار و ۳۰۰ طرح تولیدی  نوشته است.

در مقدمه  این گزارش آمده است: رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۱۴۰۰ شعار سال را تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها عنوان کرده و فرمودند: "بایستی تولید را محور کار قرار دهیم، حمایت های لازم را انجام دهیم و مانع ها را از سر راه تولید برداریم"؛ نامگذاری های چند سال اخیر نشان می دهد در طول این مدت ، ایشان به طور مشخص سه بار بر واژه "تولید" تاکید کرده اند که این امر توجه ویژه ایشان بر تولید داخلی با رفع کاستی های این حوزه و رفع نقاط ضعف و موانع آن را مشخص می سازد.

 مقام معظم رهبری با دوراندیشی امسال را نیز با موضوع و محوریت حمایت از تولید و رونق روزافزون در این بخش با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند تا اصلی‌ترین تمرکز در سطح ملی و استانی بر تحقق هدف‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی باشد.

با توجه به اینکه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در خط مقدم جنگ اقتصادی نیاز به پشتیبانی دارند، این مهم باید توسط دستگاه های دولتی و حاکمیتی مورد توجه جدی قرار گیرد تا به برکت خون شهدا که بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب، استقلال و اقتدار سیاسی ایران اسلامی و ملت ایران محقق شد، برای رسیدن به استقلال و اقتدار اقتصادی نیز همگان با مجاهدت ها و تلاش های همگانی دست به دست هم داده و این امر را نیز محقق سازند. 

برای تحقق شعار سال پیش از هر اقدام و تصمیم‌گیری، ضرورت شناخت موانع تولید و راه ها و شیوه‌های رفع آنها از سوی مقام‌های تصمیم گیر و مسوولان و ارائه و تدوین برنامه‌ها و مشوق‌های حمایتی امری ضروری به شمار رفته و باید زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم و هر نوع مانعی را برای فعالیت واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال از میان بردارند.

در این راستا مقام‌ها و مسوولان آذربایجان غربی نیز در زمینه شعار اعلامی مقام معظم رهبری بر شناسایی و رفع موانع موجود در فراروی رونق تولید و توسعه اقتصادی تاکید و اقدامات همه جانبه خود را با قدرت آغاز کرده اند.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

خراسان جنوبی

مرکز بیرجند هم در گزارشی با عنوان رشد ۳ برابری سرمایه‌گذاری صنعتی در خراسان جنوبی نوشته است: مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی ابتدای دولت یازدهم ۱۱ هزار و ۷۳۲ میلیارد ریال بوده که اکنون به ۴۹ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال رسیده است و نشان از رشد ۳۲۵ درصدی دارد.

در بخشی از مقدمه این مطلب می خوانیم: وجود ظرفیت‌های فراوان در بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در کنار مرز مشترک با کشور افغانستان، زمینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه صنایع وابسته به معدن و کشاورزی را فراهم کرده است.

استان خراسان جنوبی در دو بخش صنعت و معدن دارای ظرفیت‌های فراوانی است به طوری که با دارا بودن حدود ۶۰۰ معدن به عنوان بهشت معادن شرق کشور نام گرفته و ۵۲ درصد از صنایع استان هم صنایع معدنی است.

تولیدات مهم واحدهای صنعتی و معدنی استان شامل انواع تایر، سیمان خاکستری، کاشی و سرامیک، اکسید منیزیم، کنسانتره زغال سنگ، پودرهای میکرو نیزه معدنی، شمش منیزیم، نساجی، لوله و اتصالات پلی اتیلن، بسته بندی خشکبار، حبوبات و زعفران، ماسه سیلیسی، چینی بهداشتی، سنگ‌های تزئینی، کنسانتره میوه، خدمات چاپ و بسته بندی و سایر هستند که فرصت لازم برای مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی در فازهای توسعه این واحدها نیز فراهم شده است.

از طرفی خراسان جنوبی سرزمین معادن استراتژیک با ساختار زمین شناسی منحصر به فرد دارای ذخایر قطعی مواد معدنی با حدود ۶.۹ میلیارد تن با ۴۹ نوع ماده معدنی دارای سنگ‌های تزئینی و کانی‌های با ارزش نظیر بنتونیت، گرانیت، کرومیت، آهن، مرمریت، بازالت منشوری، مس، سرب، زغال سنگ، طلا، منیزیت، کائولن و کروم است.

همچنین خراسان جنوبی با وجود ۶۰۰ معدن رتبه چهارم در تعداد معادن استان‌های کشور را به خود اختصاص داده است و با دارا بودن ساختار زمین شناسی منحصر به فرد و وجود پتانسیل‌های کانی‌های مهمی چون طلا، قلع، تنگستن، ‌مس، سرب، روی، آهن، زغال سنگ و ذخایر غنی سنگ‌های تزئینی (نظیر گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر و از این قبیل) شرایط را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است.

محصولات ارزشمند معدنی استان به کشورهای چین، عراق، ترکیه، ارمنستان، اروپا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و این استان دارای رتبه نخست در ذخایر زغال سنگ، منیزیت و خاک‌های صنعتی نسوز کشور است.

همه این ظرفیت‌ها سبب شد میل به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت استان که ابتدای دولت یازدهم ۳۲۷ مورد بود در ابتدای دولت دوازدهم به ۳۶۷ فقره و پایان سال ۹۹ به ۷۶۱ برسد که این آمار نشان از رشد ۱۳۲ درصد نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید دارد.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

زنجان

مشعل گاز، روشنی بخش زندگی ۱۴۹ هزار خانوار زنجانی عنوان گزارش مرکز زنجان است که در آن اشاره شده است: دسترسی اقشار مختلف مردم به سوخت پاک از شاخص‌های توسعه پایدار، بسط عدالت اجتماعی و توزیع یکسان شرایط رفاهی در جامعه است که در همین راستا با تلاش‌های انجام شده طی هشت سال گذشته و گازرسانی به مناطق مختلف استان ۱۴۹ هزارو ۳۷۸ خانوار زنجانی از مزایای این انرژی بهره‌مند شدند.

استفاده از گاز طبیعی به عنوان پاکترین، ارزان قیمت‌ترین و فراوان‌ترین منبع برای تولید انرژی و جایگزین کردن آن با سایر سوخت‌های فسیلی یکی از گامهای بزرگ در جهت نیل به  توسعه پایدار است. 
پس از ابلاغ بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ از سوی دولت تدبیر و امید به وزارت نفت، طرح های گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.
اجرای این بند از قانون بودجه که با هدف تسریع در روند گازرسانی به روستاهای کشور مطرح شده، جهشی بزرگ برای توسعه زیرساخت های اساسی کشور به شمار می رود.
این بند از قانون بودجه سال ۹۳ و مسائل مربوط به آن در سال ۹۴، به وزارت نفت اجازه داده است تا از طریق شرکت های دولتی تابعه، قراردادهایی برای دستیابی به اهدافی از جمله، اجرای طرح های نفت و گاز برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز با اولویت مخازن مشترک، افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی، اجرای طرحهای بهینه سازی، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف انرژی تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار امضا کند.
بر همین اساس، اجرای بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه و در پی آن جایگزینی گاز با دیگر سوخت های میان تقطیر در شهرها و روستاهایی که از شبکه گاز دور هستند، سالانه صرفه جویی ارزی قابل توجهی دارد.
بر همین اساس دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد شرایط رفاهی، استفاده از سوخت پاک، جلوگیری از قطع درختان، توسعه مناطق روستایی و مهاجرت معکوس در استان زنجان نیز همانند سایر مناطق دیگر آستین بالا زد تا طعم آسایش را روستائیان و مناطق شهری فاقد گاز طبیعی بچشند.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

سمنان

ایجاد ۲۱ هزار شغل با سرمایه‌ ۶۶ هزارمیلیارد ریال طی هشت سال در سمنان عنوان گزارش مرکز سمنان است که به نقش صنعت و معدن در توسعه پایدار، شکوفایی اقتصاد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد کشور و همت دولت تدبیر و امید برای ایجاد ۲۱ هزار فرصت شغلی با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۶ هزار میلیارد ریال طی هشت سال در این استان پرداخته است.

در مقدمه این مطلب آمده است: فعالان بخش صنعت و معدن اکنون در جنگ اقتصادی همچون سربازی از جان گذشته با تمام توان برای چرخش چرخ اقتصاد نقش‌آفرینی می‌کنند. هنوز چندروزی از دهم تیرماه که طبق مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده‌، نگذشته است. این نامگذاری نشاندهنده اهمیت این حوزه به عنوان مهم‌ترین موتور محرکه‌ اقتصاد برای توسعه و پیشرفت کشور است.
براساس گزارش‌ها، سمنان استانی غنی از ذخایر و مواد معدنی متنوع و یکی از قطب‌های معدنی کشور به شمار می‌رود و در شرایط اقتصادی کنونی در زمینه جهش تولید، ارزآوری برای کشور و اشتغالزایی برای پنج‌هزار نفر عملکرد درخشان داشته است.
طبق آمارها، ۷۶ هزار میلیارد ریال در قالب ایجاد یکهزار و ۸۰۰ پروانه بهره برداری در استان سمنان سرمایه‌گذاری انجام شده که این حجم سرمایه‌گذاری برای حدود ۶۸ هزار نفر اشتغال به همراه داشت و این استان را به قطب صنعت و معدن کشور تبدیل کرده است.
بخش صنعت و معدن ۳۴ درصد از اشتغال استان سمنان و ۲۲ درصد از تولید ناخالص این استان را به خود اختصاص داده است. سرمایه‌گذاری در بخش صنعت استان سال ۹۹ بیش از ۱۹ هزار میلیارد ریال بود که برای سه هزار و ۶۱۸ نفر اشتغالزایی به همراه داشت.
۹۰ درصد از صنایع استان سمنان مربوط به صنایع کوچک، ۶ درصد مربوط به صنایع متوسط و بقیه مربوط به صنایع بزرگ است.
در استان سمنان ۴۲ نوع ماده معدنی شناخته شده و بیش از ۶۲۶ معدن وجود دارد و سالانه بالغ بر ۲۲ میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود که ذخیره قطعی معادن این استان حدود ۶۰۰ میلیون تن و ذخیره احتمالی آن‌ها حدود یک میلیارد تن است، البته بر اساس شواهد زمین‌شناسی پیش‌بینی می‌شود ذخیره معدنی این استان بیش از ۲.۵ میلیارد تن باشد.
استان سمنان دارای رتبه اول از نظر تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم در تولید سولفات سدیم و رتبه سوم تولید زغال سنگ و کرومیت در کشور است و تقویت زیرساخت‌ها کمک‌کننده در تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید است.

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت


یزد

در پایان هم گزارشی از مرکز یزد بخوانید با عنوان اجرای ۶۲۲ هزار هکتار طرح آبخیزداری در یزد خدمتی ماندگار که در آن آمده است: ۶۲۲ هزار و ۸۳۴ هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در دولت تدبیر و امید در استان یزد اجرا شد که سرمایه ارزشمندی در حوزه حفاظت آب و خاک محسوب می‌شود و نشان از توجه دولت به این موضوع است.

۸۳ درصد از مساحت ۱.۶۴ میلیون متر مربعی ایران زیر نظر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار دارد، ایران دارای افزون بر ۴۲ میلیون هکتار حوضه آبخیز و سیل‌خیز شهری و روستایی است که اجرای طرح‌ها برای مناطق باقی مانده به توجه و حمایت نیاز دارد.

آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

بر اساس آمار اعلامی از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، توسعه آبخیزداری و آبخوان داری، بعنوان یکی از اصلی ترین فعالیت های این مجموعه تاکنون در ۲۵ میلیون هکتار از اراضی ملی انجام شده، از طرف دیگر باید ۱۲۵ میلیون هکتار طرح آبخیزداری در کشور انجام شود تا بتوان از حرکت روان آب‌ها و سیلاب‌ها و آثار منفی آنها جلوگیری کرد.

آبخیزداری مجموعه عملیاتی است که بر اساس اصول مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز به منظور حفاظت از منابع آب و خاک اجرایی می‌شود و در آبخوان‌داری نیز با مهار و نفوذ سیلاب روی عرصه‌های آبخوان از بروز سیلاب‌های مخرب جلوگیری و موجب احیای منابع آب و خاک می‌شود.

انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری می‌تواند تا حد زیادی از بروز سیلاب‌های مخرب، پرشدن سدها توسط رسوب، تخریب عرصه‌ منابع طبیعی و تشدید وقوع بلایای طبیعی جلوگیری کند، همچنین اجرای پروژه‌های آبخیزداری در افزایش ذخیره آب و جلوگیری از افت سطح آب‌های زیرزمینی موثر است.

به گفته کارشناسان، اجرای پروژه‌های آبخیزداری در تغذیه سفره‌های زیر زمینی، بهبود اشتغال، ارتقای سطح درآمد روستاییان و آبخیزنشینان و بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش نیز موثر است.

اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری در یزد به عنوان یکی از استان های کویری کشور بر کسی پوشیده نیست بویژه اینکه این استان دارای نواحی بیابانی و کویری است و خطر وقوع سیلاب بر اثر بارش ها  در آن به دفعات مطرح می‌شود. 

نگاهی به وضعیت استان یزد از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست ۹۸ درصد از مساحت استان یزد به وسعت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار را عرصه های منابع طبیعی به خود اختصاص داده است و ۳۸ درصد مساحت عرصه منابع طبیعی به میزان بیش از ۲ میلیون و ۶۵۰هزار هکتار را اراضی های بیابانی شامل می شود.

همچنین  چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار به میزان بیش از ۶۰ درصد مراتع  و تقریباً ۱۳۴ هزار هکتار جنگلهای طبیعی و دست کاشت است و آنچه حائز اهمیت است نقش موثر این منابع خدادادی در توسعه اجتماعی و اقتصادی استان است .

نگرش کوتاه بر شکوفایی سایر بخش ها و تعمق در زیر ساخت ها خود بیانگر سهم عمده فعالیتهای برنامه جنگل ، مرتع و آبخیزداری در فرآیند توسعه می باشد .

تقویت زیرساخت‌های درمانی؛ یک گام دیگر برای تحول در حوزه سلامت

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha