۴۰۳ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد کشور سرمایه‌گذاری شده است

سنندج- ایرنا- مشاور رییس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: طی هشت سال اخیر ۴۰۳ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد کشور سرمایه‌گذاری انجام شده است.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا مومنی روز چهارشنبه در جلسه‌ای با مسوولان و فعالان اقتصادی کردستان در مرزبین‌المللی باشماق مریوان اظهار داشت: علاوه بر میزان سرمایه‌گذاری انجام شده هم اکنون ۳۰۷ هزار میلیارد تومان پروژه هم در مناطق آزاد کشور در دست اجرا است که بالای ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی با اعلام اینکه در این مدت برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر اشتغال پایدار و مستقیم در این مناطق ایجاد شده است، اضافه کرد: در حوزه زیرساخت هم اقدامات اساسی انجام شده که در توسعه این مناطق بسیار تاثیرگذار بوده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: مناطق آزاد درعرصه اقتصادی توانستند جایگاه واقعی خود را پیدا کنند وعلی رغم مشکلات زیادی که در سر راه آنها وجود داشت طی سه سال اخیر تراز تجاری این مناطق مثبت شده است.

مومنی با بیان اینکه  فراز و نشیب‌های زیادی در نسل اول و دوم مناطق آزاد پشت سر گذاشتیم و شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف این مناطق حاصل شده است، گفت: هفت منطقه آزادی که تازه مصوب شدند و از آنها به عنوان نسل سوم این مناطق نام برده می‌شود متفاوت از مناطق قدیمی ایجاد، اداره و مدیریت خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در مناطق آزد جدید دیگر اشتباهات و نقاط ضعف مناطق قدیمی تکرار نخواهد شد ، یادآور شد: همزمان با تصویب اساسنامه مناطق آزاد جدید طرح جامع آنها که متشکل از شناسنامه و نیاز اصلی زیرساخت ها و چشم انداز این مناطق است، تهیه و مصوب می شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور یکی از نقاط ضعف مناطق آزاد قدیمی را اداره آنها براساس سلیقه مدیران عامل آن دانست و اظهار داشت: در پنج منطقه آزاد کشور که به آب های آزاد دسترسی دارند هنوز زبان مشترکی در خصوص سهم آنها از اقتصاد دریا محور ایجاد نشده که این مهم به دلیل نبود سند و چشم انداز در این راستا است.

مومنی با بیان اینکه برای مناطق آزاد جدید در حال طراحی ساختار سازمانی هستیم، گفت: نهایت تعداد پرسنل در مناطق آزاد جدید حداکثر۲۵ نفر است و  دولت هم فقط ناظر و سیاست گذار بوده و اجرا برعهده بخش خصوصی است.

منطقه آزاد بانه و مریوان یکی از توانمندترین مناطق اقتصادی کشور است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان هم در این جلسه اظهار داشت: منطقه آزاد بانه و مریوان به واسطه دارا بودن موقعیت مناسب اقتصادی و جغرافیایی یکی از توانمندترین مناطق اقتصادی کشور محسوب می شود.

خالد جعفری با اشاره به اینکه تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان در شورایعالی مناطق آزاد کشور خبر خوشی برای تسریع روند توسعه پایدار استان خواهد بود، افزود: وجود منایع آبی و منابع طبیعی خدادادی و نیز نیروی انسانی توسعه محور موجب بوجود آمدن بستر لازم برای رشد و بالندگی اقتصادی استان کردستان شده است.

وی با بیان اینکه مردم استان برای ایجاد شرایط توسعه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان تلاش خواهند کرد، گفت: ایجاد شهرک صنعتی مشترک  با اقلیم کردستان عراق برای افزایش تعاملات اقتصادی و صنعتی از دیگر نیازهای ضروری در این منطقه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان بر لزوم ارائه خدمات و زیرساخت‌های مورد نیاز و مشوقهای سرمایه گذاری دولت در این منطقه تاکید کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به همراه هیاتی صبح امروز از طریق فرودگاه سنندج وارد کردستان و سپس راهی شهرستان مریوان شدند بازدید از محدوده منطقه آزاد و جلسه در مرز باشماق، بازدید از واحد صنعتی ژینانوش، بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بانه و محدوده منطقه آزاد و مرز سیرانبند و بازدید از شهرک صنعتی بانه و مجتمع‌های تجاری این شهرستان از برنامه‌های سفر این مقام مسوول است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha