۲۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۴
کد خبرنگار: 2011
کد خبر: 84409862
۱ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به مبادی و میزان مطالبات ارزی ایران

تهران- ایرنا- تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا باعث شده تا میلیاردها دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف مسدود شود. این گزارشی نگاهی دارد به لیست کشورهایی که بیشترین میزان بدهی را به ایران دارند.

تحریم‌های آمریکا در قالب «فشار حداکثری» در کنار موانع پیش روی مبادلات مالی ایران باعث امتناع کشورهای مختلف جهان از پرداخت بدهی‌هایشان به جمهوری اسلامی ایران شد؛ بدهی‌هایی که میزان آن به طور دقیق و مشخص اعلام نشده ولی برخی آن را حدود ۴۰ میلیارد دلار و شماری نیز بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کنند.

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه اظهار داشت «آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران کاری کرد که نمی‌توانستیم همسایگان و کشورهای دوست جمهوری اسلامی ایران را قانع کنیم که حتی پول بلوکه‌شده ما را پس بدهند و به صراحت اعلام می‌کردند که چنین امری امکان‌پذیر نیست چرا که آمریکا در همه جا حاضر است و برای کشور ما در صورت دادن پول مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند.»

وی افزود: «فکر نمی‌کردیم حتی هند نیز از ایران نفت نخرد و مابه ازایی ندهد و حتی روسیه و برخی کشورهای همسایه که برای استقلال کشور آنها از خون فرزندان خود گذشتیم نیز چنین اقداماتی انجام دادند و ما در این جنگ اقتصادی تنها بودیم و مقابله به مثل نیز نکردیم.»

حال این پرسش به ذهن می رسد که بزرگترین بدهکاران نفتی به ایران چه کشورهایی هستند و میزان بدهی آنها چقدر است؟

کشور همسایه عراق در فهرست بدهکاران به ایران است. عمده بدهی عراق به ایران بابت واردات برق و گاز از ایران است. بدهی عراق به ایران در حوزه گاز و برق چندان مشخص نیست اما به گفته رئیس اتاق مشترک ایران و عراق بدهی چند ماه گذشته عراق به ایران در حوزه برق و گاز بین ۵ تا ۶ میلیارد دلار است که بخش اندکی از آن وصول شده است. البته عراق همواره تاکید دارد که بدهی خود به تهران را خواهد پرداخت؛ همانند اظهارات دو هفته پیش «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق. وی با بیان اینکه ایران با وجود تحریم‌ها و برخی مشکلات دیگر در صادرات برق به عراق کوتاهی نکرده، تاکید کرد: ما درخصوص پرداخت همه بدهی‌های عراق به ایران بابت واردات گاز و برق در سال‌های گذشته جدی هستیم.

الکاظمی به تازگی در این خصوص از تدوین سازوکار پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داده است.

هند نیز حدود ۷ میلیارد دلار به ایران بدهی دارد. این کشور در دو دهه اخیر با شتاب بیشتری به سوی گسترش همکاری با آمریکا به خصوص در حوزه اقتصادی گام برداشته است. دهلی نو بلافاصله پس از تحریم ایران از سوی آمریکا خرید نفت از ایران را قطع کرد و راه ورود منابع ارزی ایران را مسدود کرد.

چین از جمله شریک‌های تجاری ایران است که با وجود تحریم‌ها سعی کرده روابطش با ایران را حفظ کند اما بدهی‌هایی به ایران دارد. در حال حاضر میزان بدهی چین به ایران بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این کشور وعده داده آن را به مرور و از کانال‌های مختلف به دست ایران برساند.

در ارتباط با بدهی های ژاپن و کره جنوبی این روزها خبرهایی منتشر شده است. پایگاه خبری آمریکایی «واشنگتن‌فری‌بیکن» چند روز پیش از دسترسی ایران به دارایی‌هایش در این ۲ کشور خبر داد و نوشت که آمریکا به‌منظور تسهیل دسترسی ایران به منابع مسدود شده در کره‌جنوبی و ژاپن از بخشی از تحریم‌های تجاری چشم‌پوشی می‌کند.

براساس این گزارش، این معافیت که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا آن را امضا کرده است، انتقال وجوه ایران به حساب‌های محدود به صادرکنندگان در ژاپن و جمهوری‌کره را مجاز می‌داند. این معافیت امکان می‌دهد تا پول ایران که در نتیجه تحریم‌های آمریکا بلوکه شده بود، بدون نقض قانون مورد نظر آمریکایی‌ها آزاد شود. البته آن طور که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، قرار نیست منابع ارزی آزادشده به‌صورت مستقیم به ایران پرداخت شود. بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، این منابع صرفا برای بازپرداخت تعهدات ارزی شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای‌ که قبل از تشدید تحریم‌ها کالاها و خدمات به ایران صادر می‌کردند، آزاد می‌شود.

مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران در این ۲ کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار اعلام شده است که از این مقدار ۷ میلیارد دلار در بانک‌های کره‌ای و ۳ میلیارد دلار هم در ژاپن است؛ این پول ها مرتبط با درآمدهای نفتی ایران است که به قبل از تحریم‌های آمریکا باز می‌گردد. البته طی روزهای گذشته برخی منابع این رقم را ۱۵میلیارد دلار اعلام کرده اند.

آزادسازی درآمدهای نفتی ایران بی ارتباط با نتایج ۶ دور مذاکرات در وین نیست؛ مذاکراتی که هر چند ادامه آن به دولت بعدی ایران محول شد اما در همان چند دور از گفت وگوها، قدم های بزرگی برداشته شد که برخی از این پیشرفت های چشمگیر به ویژه در زمینه لغو تحریم ها را می توان در بیست ودومین گزارش «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به مجلس مشاهده کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha