سه هزار هکتار از باغ‌های زیتون قزوین تحت پوشش مبارزه با آفت مگس هستند

قزوین - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سه هزار هکتار از باغ‌های زیتون استان در طارم سفلی تحت پوشش مبارزه با آفت مگس به روش طعمه پاشی قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، یوسف درخشان روز یکشنبه با اعلام این خبر، افزود: امسال با توجه به افزایش نسبی دمای هوا مبارزه با آفت مگس زیتون زودتر آغاز شده است.

این مسوول گفت: تاکنون در ۹۰ هکتار از باغ‌های زیتون در منطقه طارم سفلی کار مبارزه با این آفت به روش طعمه پاشی با پروتئین (بیت اسپری) برای شکار و کنترل آفت به انجام رسیده است.

 وی با بیان اینکه این عملیات در باغ‌های روستای سیاهپوش و قوشچی با مشارکت باغداران به صورت عمومی در حال اجرا است،  پیش بینی کرد:  عملیات کنترل آفت مگس زیتون در باغ‌های استان قزوین تا سطح سه هزار هکتار انجام شود.

مدیر حفط نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه زیتون از محصولات مهم باغی استان محسوب می‌شود به طوریکه مقام دوم تولید کشور مربوط به این استان است، اظهار داشت: در حال حاضر سطح زیر کشت باغ های زیتون استان بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار است که هرساله به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تن محصول زیتون از این میزان باغ برداشت می‌شود.

درخشان افزود: مگس زیتون مهمترین آفت باغ های زیتون است که مستقیما از میوه درخت تغذیه می کند و در شرایط طغیانی خسارت آن به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد بنابراین کنترل و مدیریت آن اهمیت زیادی دارد.  

 درخشان یادآور شد : برای ردیابی و پایش این آفت از اسفندماه سال گذشته، سه ایستگاه پیش آگاهی این آفت با نظارت کلینیک‌های گیاهپزشکی و مرکز جهاد کشاورزی طارم راه اندازی شده است که زمان ظهور آفت و شروع مبارزه را تعیین می‌کنند.

 به گفته این مسئول، در استان چهار هزار هکتار باغ قدیمی و سنتی زیتون داریم که خسارت مگس زیتون در آنها به مراتب بیش از باغ های صنعتی است.

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: در باغ های صنعتی به دلیل رعایت مدیریت صحیح و اصولی باغ از قبیل آبیاری مناسب، تغذیه مناسب، مدیریت کف باغ و حذف علف‌های هرز و هرس اصولی، خسارت آفت مگس زیتون به حداقل می‌رسد بنابراین بیشترین نگرانی در مورد باغ های سنتی زیتون است.

 وی خاطرنشان کرد: روستاهایی که باغ های سنتی دارند در صورت مشارکت باغداران و مبارزه یکپارچه برای کنترل آفت، ملزومات، پروتئین و سمپاش به صورت رایگان از سوی مرکز جهاد کشاورزی در اختیار باغداران قرار می‌گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha