افتتاح ۳۳ پروژه به ارزش حدود یک هزارمیلیارد تومان در مناطق آزاد

تهران- ایرنا- قطار افتتاح طرح‌های ملی دولت دوازدهم به ارزش یک هزار و ۶۶۹ میلیارد تومان برای آخرین بار در ایستگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌ایستد.

به گزارش ایرنا، فردا (دوشنبه، ۴ مردادماه) در هشتاد و پنجمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید»، طرح‌های عمرانی، تولیدی و زیربنایی در استان‌های آذربایجان شرقی و هرمزگان با حضور ویدیوکنفرانسی رییس‌جمهوری افتتاح خواهد شد که مربوط به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی قشم، ارس و کیش می‌شود. این طرح‌ها زمینه را برای اشتغال مستقیم یک هزار و ۴۹ نفر فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش، در منطقه آزاد تجاری ارس ۲۰ پروژه تولیدی و اقتصادی با ارزش سرمایه‌گذاری ۹۲۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۶۹ نفر به بهره برداری می‌رسد که شامل فاز دوم فولاد آذرآبادان، تولید کولرگازی و چیلر مدیا شتاب الکترونیک، مجتمع تجاری اقامتی دنیز و راه اندازی فرآیند تولید پیکاپ دنده اتوماتیک ارس خودرو دیزل می‌شود.

در منطقه آزاد کیش چهار طرح اقتصادی و زیربنایی به ارزش سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد که امکان اشتغال ۷۸ نفر را به صورت مستقیم فراهم می کنند که ۳ طرح واحد های آرایشی و بهداشتی های و واحد مونتاژ انواع لامپ و برد LED از جمله آنها است.

همچنین ۹ پروژه اقتصادی و عمرانی در منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم به بهره برداری می رسد که ارزش سرمایه‌گذاری آنها ۶۳۷ میلیارد تومان است و برای ۳۰۲ نفر شغل ایجاد می کند. این پروژه‌ها دو واحد آب شیرین کن و واحد تولید بخار، تولید شناور و تولید لوازم بهداشتی را شامل می شود.

۶ گام بهره‌برداری از طرح‌های جدید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تاکنون در ۶ مرحله، طرح های توسعه ای در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یکسال اخیر به بهره برداری رسیده و فردا مرحله هفتم این آیین، برگزار می شود.

در نخستین گام بهره‌برداری از طرح ها در شهریورماه سال گذشته، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۴۱۲ نفر آغاز شد.

در گام دوم در دی ماه سال گذشته ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال سه هزار و ۲۰۰  نفر افتتاح شد. در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه‌ گذاری هفت هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود پنج هزار و ۴۲ نفر به بهره‌ برداری رسید.

در مرحله چهارم همزمان با عید فطر و در اردیبهشت ماه سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۹۴۳ نفر فعالیت خود را آغاز کردند و در گام آخر در خردادماه ۱۴۰۰ بهره برداری و احداث ۱۰۲ پروژه به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۹ هزار و ۲۰۷ نفر به بهره‌ برداری رسید.

تیرماه ۱۴۰۰ در مرحله ششم افتتاح ۶۲ پروژه به ارزش ۳ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای یکهزار و ۶۳۸ نفر انجام شد.

در مجموع ۶ دوره گذشته از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۴۱۹ طرح با  اعتبار ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و نزدیک به ۲۷ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسید که با احتساب برگزاری دوره هفتم افتتاح‌ها، سرمایه گذاری‌های جدید در پروژه های افتتاح شده در مناطق آزاد تجاری - صنعتی نزدیک به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده که این عدد شامل ۴۵۰ طرح و اشتغالزایی نزدیک به ۲۷ هزار و ۷۵۰ نفر است.

ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و طی ماه های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha