استاندار: اقدامات خوبی برای توسعه اقتصادی و صنعتی فارس انجام شده است

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: با اراده همگانی که در این استان حاکم است شاهد برداشته شدن گام‌های بلند و اقدامات مطلوبی در زمینه توسعه اقتصادی و صنعتی فارس هستیم که در آسایش، ثروت آفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید اثرگذار است.

به گزارش ایرنا، عنایت الله رحیمی، سه‌شنبه در آیین کلنگ زنی کارخانه تولید کیسه‌های پروپیلن در منطقه ویژه اقتصادی شیراز افزود: در زمینه تامین آب و برق در منطقه ویژه اقتصادی شیراز، شهرک صنعتی شیراز و شهرک خصوصی این کلانشهر به رغم  مشکلات بسیار، تاکنون اقدامات مناسبی انجام گرفته و تدابیر خوبی اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌ها تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی از پساب شهر شیراز بود که این اتفاق محقق شده و طرح هم‌اینک آماده تحویل است.

او اظهار داشت: از آنجا که تصفیه خانه شماره دو شیراز در نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی این کلانشهر واقع شده، آب کافی برای واحدهای صنعتی مستقر در این منطقه تامین می‌شود. استاندار فارس افزود: برای تامین برق واحدهای صنعتی نیز ۲۸ نیروگاه دی جی و ۱۳ نیروگاه بزرگ تولید انرژی در استان‌های فارس و بوشهر مشغول به کار هستند.

استاندار فارس تصریح کرد: تولید برق در این استان به میزان مورد نیاز برای مصرف نزدیک است و سرمایه‌گذاری‌هایی از جمله ایجاد نیروگاه لامرد و استحصال ۶۰۰ مگاوات از انرژی خورشیدی نیز برای افزایش تولید برق در حال انجام است.

رحیمی گفت: وجود زیرساخت‌های مختلف از جمله امکانات حمل و نقل در بخش‌های هوایی، ریلی و جاده‌ای و دسترسی مناسب به بنادر موجب تشویق سرمایه گذاران به حضور در استان فارس شده است.

او افزود: از سوی دیگر وجود امنیت پایدار و اهالی فرهیخته و فرهنگ دوست استان فارس نیز در توسعه سرمایه‌گذاری اثرگذار است.

وی ادامه داد: استان فارس به رغم وجود منابع عظیم نفت و گاز باید میزبان سرمایه گذاران بسیاری در زمینه پتروشیمی، نفت و گاز باشد. امیدواریم هلدینگ غدیر در زمینه صنعت نیکل در شمال فارس تسریع کند که مردم آن خطه نیز از توسعه صنعت بهره مند شوند.

بی نیازی از خارج با تولید محصولات کیسه های پروپیلن

امین امرایی  مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز نیز در این مراسم با بیان اینکه قلب اقتصاد  در کارخانه‌های تولیدی آن می تپد  افزود:  راه علاج بسیاری از مشکلات ایران اسلامی، رونق تولید و افزایش اشتغال برای جوانانی است که با ذهن خلاق خودمی توانند چرخ‌های تولید را به حرکت درآورده و پایه‌های اقتصادی را محکم و استوار بنا کنند.

مهندس امرایی با اشاره به اینکه وجود مشکلات در حوزه تولید به هیچ وجه قابل انکار نیست و رفع مشکلات جاری و اساسی واحدهای صنعتی و معدنی همواره در دستور کار  بوده است افزود: از جمله اقدامات میان مدت و مهم انجام شده  که به صورت مکرر با این رویکرد انجام شده، می‌توان به رسیدگی مستمر به مشکلات واحدهای تولیدی و رفع آنها بر اساس ضوابط و قوانین کشور در تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد.

وی به آغاز عملیات اجرایی  کارخانه تولید کیسه‌های پروپیلن در منطقه ویژه اقتصادی شیراز اشاره کرد و افزود: عمده مصرف پتروشیمی شیراز و شرکت های مربوطه از این محصول تاکنون از خارج تامین می شد ، این یک محصول استراتژیک است که می بایست متناسب با نیاز به محصولات اصلی از آن بهره گیری شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز خاطر نشان کرد :اکنون ظرفیت این طرح هفت هزار و ۵۰۰ تن است که با حمایت استاندار و مسوولان استانی ظرفیت آن قابل افزایش است.

جلوگیری از خروج سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان ارز 

وحید محمودی مدیر عامل نفت و گاز پارسیان نیز د این مراسم اظهار داشت : راه اندازی این طرح از خروج سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه از استان فارس جلوگیری می کند ، این طرح ظرفیت توسعه تا یک میلیون و۵۰۰ هزار تن در سال را دارد تا نیازهای همه شرکت های نفت و پتروشیمی را تامین کند.

افزایش ظرفیت به ۱۵ هزار تن در گام نخست 

امیر عباس حسینی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر نیز در این آیین گفت : فارس ظرفیت هایی بی بدیل در تولید محصولات پتروشیمی و صتایع جانبی دارد ، تامین اقلام حساس و مهم در کنار محصولات اصلی یک راهبرد مهم است که می بایست دنبال گردد، در گام نخست تولیدات این طرح به ۱۵ هزار تن خواهد رسید و افق اجرای طرح ۲۴ ماهه است.

شرکت پتروشیمی شیراز در راستای رسالت خود در زمینه سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای خصوصا صنایع پائین دستی اقدام به بررسی و امکان سنجی احداث یک واحد تولید کیسه پلی پروپیلن در سایزهای جامبوبک و ۵۰ کیلویی به صورت دو لایه و لمینت کرد.

 پس از مصوب نمودن طرح اجرای آن را به شرکت زیر مجموعه خود بنام شرکت خدمات فنی و مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز واگذار نموده است. این طرح علاوه بر تولید کیسه های مورد نیاز شرکت پتروشیمی شیراز امکان تولید کیسه ی مورد نیاز سایر مصرف کنندگان را خواهد داشت.این طرح منجر به اشتغال زایی مستقیم ۳۵۰ نفر و غیر مستقیم هزار نفر نیرو کار می گردد.

بر اساس همین گزارش هزینه اجرای طرح ۴ هزار میلیارد ریال برآورد گردید که از محل منابع داخلی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان تامین و در زمنی به مساحت ۲۸ هزار متر مربع در منطقه ویژه اقتصادی شیراز به انجام خواهد رسید.

کارخانه تولید کیسه های پروپیلن با ظرفیت اولیه هفت هزار و ۵۰۰ تن با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال زایی ۳۵۰ نفر با بهره گیری از منابع داخلی گروه سرمایه‌گذاری نفت و گاز پارسیان در منطقه ویژه اقتصادی شیراز احداث خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha