وزرای پیشنهادی در مسیر تحقق اهداف به‌جز...

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: آقای رئیسی در مسیر پاسخگویی به مطالبات جریانات سیاسی و حتی مجلس قرار نگرفته‌اند و چندان به سهم‌خواهی‌ها به‌رغم فشارهای سنگین که وجود داشته، پاسخ مثبت ارائه نکرده‌اند؛ بلکه او سعی کرده براساس اهدافی که مورد نظر خودش بوده، اعضای کابینه را انتخاب کند.

روزنامه آرمان ملی ۲۵ مرداد یادداشتی به قلم جواد آرین‌منش نماینده ادوار مجلس منتشر کرد و نوشت: با مروری بر اظهارنظرها نسبت به کابینه آقای روحانی قضاوت‌هایی را می‌توان یافت که مشابه برخی از نظرات در رابطه با کابینه آقای رئیسی است. در کابینه دولت پیشین به افراد مجربی مثل آقای زنگنه، خسته و فرسوده می‌گفتند؛ این افراد همچنین اگر وزیر جوانی در کابینه بود را خام و بی‌تجربه می‌خواندند؛ اما انتخاب این افراد همواره به نوع نگاه رئیس‌جمهور و انتظار او از کابینه‌اش برای پاسخگویی به مطالبات مردم بستگی دارد؛ اگر با نگاهی واقع‌بینانه به کابینه پیشنهادی آقای رئیسی نگاه کنیم در مقایسه با دولت‌های گذشته کابینه جوان‌تری است.

نباید فراموش کرد که در سال‌های اول پیروزی انقلاب تقریبا تمامی مسئولان زیر ۴۰ سال سن داشتند؛ البته جوان بودن به این معنا نیست که این افراد ناپخته باشند. این ترکیب کابینه پیشنهادی، افرادی جوان و مجرب را شامل می‌شود. اگر قصد آن باشد که با دید مثبت به کابینه نگاه شود، باید گفته شود کابینه جوان است و وزرای آن دارای تحصیلات نسبتا بالا و انگیزه هستند. اگر بنا بر داشتن دید منفی باشد، می‌توان گفت کم‌تجربگی و در برخی موارد فقدان سوابق اجرایی و برخی ناهماهنگی‌ها جزو ضعف‌های موجود در کابینه است و همین طور چهره‌هایی در کابینه چون آقایان میرکاظمی، ضرغامی و امیرعبداللهیان که تجربیات نسبتا خوبی در گذشته به‌دست آورده‌اند در عین حال می‌توان به چهره‌های جوانی مثل آقایان عبدالملکی و باغ‌گلی با سن و تجربیات کمتر اشاره کرد.

این دو گروه از افراد در کنار هم هستند و به‌نظر می‌رسد در مجموع یک کابینه پویا و جوان شکل گرفته است، اما باید در عمل دید که خروجی این کابینه چه خواهد بود. آنچه مهم است مدیریت این کابینه و هماهنگ‌کردن وزرای آن با یکدیگر است. همچنین از دیگر ویژگی‌هایی که درخصوص کابینه می‌توان ذکر کرد، تحقق  هم‌افزایی مجلس و دولت است.

در مجلس فعلی بیش از ۲۰۰ نفر از نمایندگان خواستار ورود آقای رئیسی به عرصه انتخابات بودند و این امر نشان می‌دهد مجلس یازدهم هماهنگی بیشتری نسبت به مجالس گذشته با دولت داشته و خواهد داشت. نکته مهم دیگر درخصوص کابینه پیشنهادی این است که به‌نظر می‌رسد آقای رئیسی در مسیر پاسخگویی به مطالبات جریانات سیاسی و حتی مجلس قرار نگرفته‌اند و چندان به سهم‌خواهی‌ها به‌رغم فشارهای سنگین که وجود داشته، پاسخ مثبت ارائه نکرده‌اند؛ بلکه او سعی کرده براساس وعده‌هایی که داده و اهدافی که مورد نظر خودش بوده، اعضای کابینه را انتخاب کند.

در حال حاضر در برخی موارد فشارها و سهم‌خواهی‌ها حداقل درخصوص بعضی از وزرای پیشنهادی مانند وزیر اطلاعات قابل مشاهده است. گرچه در برخی موارد نگاه کارشناسانه در مورد برخی از وزرا و مطالباتی که برای مثال فرهنگیان و دانشگاهیان داشته‌اند، تاثیرگذار بوده است؛ چراکه مخالفان حضور برخی افراد در وزارت، باور دارند گزینه‌های معرفی شده در مسیر تحقق مطالبات آن‌ها انتخاب نشده‌اند؛ بنابراین برخی فشارها روی نمایندگان از سوی گروه‌ها و اقشاری مثل فرهنگیان وارد می‌شود که ممکن است بر رای اعتماد نمایندگان نیز اثرگذار باشد.

آنچه مسلم است اینکه کشور در یکی از دشوارترین و بدترین شرایط اقتصادی به‌سر می‌برد و مضاف بر آن اپیدمی کروناست که کشور را زمین‌گیر کرده و همراه با آن مشکلاتی چون فقر، فساد، تبعیض، بیکاری و تورم لجام‌گسیخته باعث افسردگی و نارضایتی گسترده مردم شده است. کار دولت بسیار دشوار بوده و  نیاز به تلاش و همکاری همه‌جانبه دارد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha