۲۶۷ هزار نوزاد در سال ۲۰۲۰، قربانی بحران اقتصادی ناشی از کرونا

تهران - ایرنا - بر اساس مطالعه اقتصاددانان بانک جهانی که امروز در مجله «بی‌ام‌جی اّپن» (BMJ Open) منتشر شده است، به موجب بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ۲۶۷ هزار و ۲۰۸ نوزاد در کشورهای کم درآمد و درآمد متوسط در سال ۲۰۲۰، جان خود را از دست دادند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، این تحقیق که بر اساس مدل‌سازی ریاضی انجام شده است، تخمین می‌زند که این رقم، هفت درصد بیشتر از تعداد مرگ‌ومیرهای پیش‌بینی شده برای سال گذشته میلادی است.

طبق این گزارش، بحران اقتصادی در کشورهای کم درآمد، بر خلاف کشورهای ثروتمند، موجب افزایش مرگ‌ومیرها در آسیب پذیرترین گروه‌ها همچون کودکان و سالمندان شده است.

به نوشته افه، کارشناسان بانک جهانی در انجام این مطالعه تحقیقاتی، تاثیر کاهش میزان پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی کشورهای با درآمد کم و متوسط بر بقای کودکان زیر یکسال را بررسی کرده اند.  به این ترتیب، این مطالعه آسیب پذیری کودکان را نسبت به نوسانات درآمد نشان می دهد.    

بر اساس داده‌های موجود در این گزارش، اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ حدود پنج درصد منقبض شده که این امر تعداد افرادی که در شرایط فقر زندگی‌ می‌کنند را تا ۱۲۰ میلیون نفر افزایش خواهد داد.   

این مطالعه نشان می‌دهد که بیشترین تعداد مرگ‌ومیر نوزادان در هشت کشور واقع در جنوب آسیا (۱۱۳ هزار و ۱۴۱ مورد فوت) و بیش از یک سوم مجموع این آمار در هند (۹۹ هزار و ۶۴۲ نوزاد فوت شده) ثبت شده است. هند با ۲۴ میلیون و ۲۳۸ هزار مورد تولد، در جایگاه نخستین کشور جهان از نظر تعداد تولد سالانه قرار دارد. این کشور در سال ۲۰۲۰ شاهد زیان اقتصادی چشمگیر ۱۷.۳ درصدی بود.

در این گزارش آمده است: به دنبال بحران مالی سال ۲۰۰۹ میلادی، آفریقا شاهد ۲۸ هزار تا ۵۰ هزار فوت کودکان بود اما در سال گذشته میلادی، ۸۲ هزار و ۲۳۹ کودک در این قاره جان خود را از دست دادند.  


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha