مشاغل خدماتی در اصفهان بیشترین ضربه را از کرونا دیدند

اصفهان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: مشاغل خدماتی، مهمترین اشتغال‌های از دست رفته در استان در سال گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا بود.

به گزارش ایرنا، نعمت‌الله اکبری روز چهارشنبه در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان اصفهان در محل سالن اجتماعات استانداری افزود: میزان اشتغال از دست رفته در استان در سال گذشته در بخش خدمات با سهم ۵۸ درصدی بود و پس از آن به ترتیب ۳۳ درصد در بخش صنعت و ۹ درصد در بخش کشاورزی قرار دارد.

وی با اشاره به دیگر آمار و ارقام مربوط به سال قبل ادامه داد: در سال ۹۹ حدود ۱۴۰ هزار نفر از جمعیت فعال این استان کاسته و حدود ۱۸۰ نفر به جمعیت غیرفعال اضافه شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان اضافه کرد: در همین مدت در کل کشور جمعیت فعال در حدود پنج درصد کاهش یافت در حالی که در استان اصفهان درصد تغییرات جمعیت فعال نسبت به سال ۹۸ در حدود ۷.۵ درصد و از میانگین کشوری بیشتر بود.

اکبری با بیان اینکه در سال گذشته ۱۲۸ هزار و ۷۷۰ نفر از جمعیت شاغلان استان کاسته شد ادامه داد: بهار سال قبل نسبت به مدت مشابه ۲ سال گذشته، ۱۸۸ هزار نفر از جمعیت شاغلان استان اصفهان کاهش یافت، در این فصل تاثیر کرونا بر کاهش اشتغال بیشترین حد ممکن بود.

وی خاطرنشان کرد:  زمستان سال ۹۹ تاثیر کرونا بر جمعیت شاغل به کمترین مقدار خود یعنی به حدود ۳۰ هزار نفر رسید.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان افزود: بیشترین کاهش اشتغال فصلی در استان نسبت به فصل مشابه در بهار سال قبل و مربوط به مردان به تعداد ۱۱۱ هزار نفر بود.

وی اظهارداشت: زنان در زمان بروز بحران‌هایی همچنین شیوع ویروس کرونا بیش از مردان از بازار کار خارج می‌شوند و به همین دلیل نرخ بیکاری زنان در سال گذشته حدود ۲.۵ درصد کاهش را به خود اختصاص داد.

اکبری تصریح کرد: در سال قبل نرخ بیکاری استان بالغ بر ۳.۲ درصد و نرخ مشارکت ۱.۹ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش یافت.

استان اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی دارد.

نزدیک ۲۵۰ هزار واحد صنفی و خدماتی در این استان فعالیت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha