کامیون‌داران به مرز نوردوز نیایند

تبریز - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به بسته شدن جاده «گوروش- قافان» به سمت ارمنستان، کامیون‌داران برای تردد در این مسیر به مرز نوردوز نیایند.

اورجعلی علیزاده، روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه نیروهای جمهوری آذربایجان از ظهر روز گذشته در عمق حدود ۷۰ متری ارمنستان محدودیت ایجاد کرده و مسیر رفت و آمد را بسته اند، افزود: با توجه به بروز مشکل در تردد مسافر و کالا در این مسیر، مسوولان مرزبانی تلاش می کنند با رایزنی با مسوولان جمهوری آذربایجان هرچه زودتر امکان تردد در این مسیر را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مرز نوردوز بسته نیست، اظهار داشت: برای تردد به ارمنستان، جاده روستایی جایگزینی معرفی شده است ولی به علت پایین بودن مشخصات راه این جاده، امکان تردد کامیون ها در این مسیر مقدور نیست بنابراین تا اطلاع ثانوی کامیون داران نباید برای تردد در این مسیر بارگیری کنند.

به گزارش ایرنا، جاده «گوروش قافان» به سمت ارمنستان توسط نیروهای کشور آذربایجان مسدود شده است و مسافران و کامیون‌های حامل کالا قبل از عزیمت به مرز «نوردوز» در آذربایجان شرقی از باز بودن مسیر در ارمنستان اطمینان حاصل کنند.

گفته می شود مسیر ترانزیتی «گورش- قافان» در پی حمله دو سرباز ارمنی به یک مرزبان آذربایجانی در  این مسیر توسط نیروهای جمهوری آذربایجان مسدود شد.

جاده گؤروش- قافان از اراضی آزاد شده جمهوری آذربایجان می‌گذرد و بخش عمده ترانزیت کالا از ایران به ارمنستان و بالعکس از این مسیر انجام می شود، اما چهارشنبه هفته جاری، مرزبانی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که دو سرباز ارمنی در نزدیکی روستای «آشاغی جیبیک» در مسیر جاده «گؤروش- قافان» با سرنیزه تفنگ به یک مرزبان این کشور حمله، و وی را از ناحیه سینه زخمی کرده‌اند.

در پی این خبر، ارمنستان ضمن تکذیب حمله به مرزبان جمهوری آذربایجان، از مسدود شدن بخشی از مسیر گؤروش- قافان توسط نیروهای آذربایجان در عصر روز چهارشنبه خبر داد؛ هنوز دولت آذربایجان واکنشی به این خبر نداشته است.

در این میان روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران نیز امروز جمعه، پنجم شهریور اعلام کرد که بر اساس اخبار رسیده از برخی رانندگان سواری ورودی از سمت ارمنستان، جاده گؤروش- قافان به سمت ارمنستان توسط نیروهای کشور آذربایجان مسدود شده است.

همچنین جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای ایران نیز اعلام کرده که مسیر ارتباطی بین دو شهر قاپان تا گؤروش بسته شده است و کشور ارمنستان هم برای این مسیر، جایگزین را معرفی کرده اما از آنجایی که این محور عرض کمی دارد و مناسب تردد تریلی نیست، فعلا جلوی تردد تریلی‌ها به این سمت را گرفته‌ایم.

وی گفت که روز پنج‌شنبه مسیر اتصال ارتباطی مرز نوردوز به ایروان به دلیل اختلافات مرزی بسته شد و بنابر اطلاعات واصله، نیروهای صلح‌بان روس مداخله کردند و قرار شد که این موضوع در کوتاه ترین زمان ممکن، حل و فصل شود.

 گمرک نوردوز در ۶۵ کیلومتری شهر جلفا و در حاشیه رودخانه ارس قرار دارد که تنها مرز مشترک با کشور ارمنستان نیز به‌شمار می‌رود و  رویه گمرکی جاری در آن نیز به صورت ترانزیت داخلی و خارجی است و به دلیل عدم وجود انبار مسقف، کالاها به صورت ترانشیت و ترانزیت صادر می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha