۵۶ روستای استان همدان با تانکر آبرسانی می‌شود

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: در حال حاضر با توجه به کاهش بارندگی و میزان آب موجود در استان، به ۵۶ روستا از طریق تانکر آبرسانی می شود.

سید «هادی حسینی بیدار» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به تنش آبی به وجود آمده آبرسانی به ۱۶۱ روستای همدان از طریق تانکر پیش بینی شده بود که با مدیریت آب و فاضلاب این میزان به ۵۶ روستا کاهش یافت.

وی اضافه کرد: میزان بارندگی در سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۴۴ درصد و نسبت به بلند مدت ۳۳ درصد کاهش داشته است که این میزان کاهش در ۵۰ سال گذشته کم سابقه است با این وجود شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای برای مدیریت تامین آب تلاش کردند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اظهار داشت: با وجود کاهش بارندگی و افزایش ۲.۵ تا ۳.۵ درجه ای دمای هوای استان ، اجازه قطعی آب در شهرستان ها داده نشد؛ آب شهر همدان نیز با مدیریت فشار در شبکه مدیریت شد.

حسینی بیدار بیان کرد: میزان تولید آب در سال ۸۶ حدود یک هزار و ۹۵۰ لیتر در ثانیه بود که هم اینک با وجود گذشت ۱۴ سال به یک هزار ۷۵۰ لیتر کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه آب منابع سطحی در حال اضطرار استفاده می شود خاطرنشان کرد: از هفت سال پیش تاکنون با بهره گیری از آب عباس آباد و رودخانه خاکو اجازه ندادیم این منابع هدر برود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اظهار داشت: فامنین از جمله شهرستان هایی است که منابع آبی زیر زمینی ندارد که در این راستا علاوه بر تخصیص ۵۰ میلیون متر مکعب به نیروگاه شهید مفتح اجرای طرح هایی در این شهرستان در اولویت قرار گرفت.

حسینی بیدار ادامه داد: ۱۱ میلیارد تومان به طرح های آب و فاضلاب فامنین از سوی فرمانداری تخصیص یافته و آب و فاضلاب نیز در این راستا بیش از ۲ برابر این میزان اعتبار برای شتاب دان به طرح های این شهرستان اختصاص می دهد تا مجموع اعتبارات به بیش از ۳۰ میلیارد تومان برسد.

وی تاکید کرد: با توجه به کمبود منابع آبی در استان به ویژه فامنین نباید شاهد کشت محصولات پر آب بر از جمله هندوانه و یونجه در اراضی این شهرستان باشیم.

 وی گفت: حفر ۲ حلقه چاه برای فامنین پیش بینی شده که یکی در حال مناقصه بوده و دیگری در صورت تعیین مکان، کارهای اجرایی آن شروع می شود.

طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن استان همدان یک هزار و ۷۵ روستا دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha