کرملین:برنامه‌ای برای تماس پوتین و بایدن درباره افغانستان وجود ندارد

مسکو- ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که تاکنون برای گفت و گوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با جو بایدن همتای آمریکایی وی، برنامه‌ای وجود ندارد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، پسکوف روز پنجشنبه در حاشیه نشست اقتصاد شرقی در گفت‌وگو با رسانه‌ها افزود: در زمان حاضر چنین گفت وگویی بین سران روسیه و آمریکا برنامه‌ریزی نشده است اما طرف‌های روسی و آمریکایی در مورد سیر اوضاع در افغانستان در تماس هستند و با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد که در هفته‌های اخیر، رئیس جمهوری روسیه چندین گفت و گوی تلفنی با رهبران کشورهای مختلف داشته و در بسیاری از این تماس ها، موضوع افغانستان مطرح شده است. 

 سخنگوی رئیس جمهوری روسیه همچنین در مورد افغانستان گفت که گروه طالبان به طرف روسی برای تامین امنیت دیپلمات‌های روس در افغانستان تضمین داده است و تاکنون این تضمین‌ها از سوی طالبان رعایت شده است. 

به دنبال سلطه طالبان بر افغانستان، دولت بایدن در عملیاتی دو هفته‌ای به خروج نیروها و افرادی اقدام کرد که در افغانستان به سر می‌بردند. بایدن ۳۱ اوت (۹ شهریور) را به عنوان ضرب الاجل خروج نیروهایش از افغانستان تعیین کرده بود.

 جنگ ۲۰ ساله افغانستان که طولانی‌ترین جنگ آمریکا در خارج از مرزها شناخته می‌شود، در مجموع ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲ هزار و ۵٠٠ کشته روی دست آمریکا گذاشت. خروج شتابزده و آشفته آمریکا از افغانستان هم به اعتبار و موقعیت بین‌المللی واشنگتن آسیبی بزرگ زد.

انتقاد از نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: نزدیک شدن زیرساخت‌های پیمان ناتو به مرزهای روسیه که بارها ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از آن انتقاد کرده، برای روسیه ناخوشایند است.

به گفته پسکوف، کرملین به مساله برنامه کمک نظامی آمریکا به اوکراین که در جریان دیدارهای ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در واشنگتن بررسی شد، توجه کرد.

وی اظهار کرد: معتقدیم که این مساله (کمک نظامی آمریکا به اوکراین) ممکن است طرف اوکراینی را به اقدامات نظامی پیش‌بینی نشده و تلاش برای استفاده از زور برای حل بحران داخلی و مناقشه در مناطق شرق و جنوب این کشور سوق دهد.

 سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با اشاره به طرح مساله روسیه در مذاکرات آمریکا و اوکراین، از اینکه دوستی کی‌یف و واشنگتن علیه روسیه است، ابراز تاسف کرد.  

پسکوف با انتقاد از اینکه در گفت‌وگوی بایدن و زلنسکی صحبتی از اجرای توافقنامه مینسک به میان نیامده است، گفت : ما هیچ خواسته‌ای از طرف واشنگتن به زلنسکی در مورد اجرای توافقنامه‌های مینسک ندیده و نشنیده‌ایم. ما حتی یک کلمه در این مورد در پیام‌ها را ندیده‌ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha