۱۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84460079
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ابراز همبستگی با پناهجویان افغان در انگلیس

لندن- ایرنا- ده‌ها تن از مردم انگلیس در واکنش به بحران افغانستان مقابل ساختمان وزارت کشور واقع در جنوب لندن تجمع کرده و با پناهجویان این کشور ابراز همبستگی کردند.

به گزارش ایرنا، تجمع‌کنندگان با حمل پارچه‌نوشته و سردادن شعارهایی آمریکا و متحدانش را مقصر اوضاع کنونی دانسته و فریاد می‌زدند که از ورود پناهجویان افغان در کشور استقبال می‌کنند.

«پاولا پیترز» از موسسه «معلولان مخالف ریاضت اقتصادی» با ایراد سخنانی در این حرکت اعتراضی گفت که دولت‌های غربی باید از بحرانی که در افغانستان ایجاد کرده شرمسار باشند و مرزهای خود را به روی پناهجویان باز کنند. «پیستی کامینگز» عضو شورای شهر منطقه نوروود جنوبی هم عنوان کرد که مردم این حوزه با گشاده‌رویی از افغان‌های پناه‌جو که در طول ۲۰ سال گذشته رنج کشیده‌اند حمایت می‌کنند.

به فاصله کمی از برگزاری این تجمع، شماری از اعضای گروه‌های راست افراطی و فاشیستی گردهم آمده و علیه ورود پناهجویان افغان شعار می‌دادند. پلیس برای جلوگیری از درگیری بین دو گروه حائل انسانی ایجاد کرده بود.

ابراز همبستگی با پناهجویان افغان در انگلیس

انگلیس در پی بحران افغانستان اعلام کرده که فقط افغان‌هایی را پذیرش می‌کند که مجوز سفر داشته، در معرض خطر بوده و یا با دولت این کشور همکاری داشته‌اند. این درحالیست که پس از سقوط کابل به دست طالبان نگرانی‌ها درباره مهاجرت افغان‌ها به مرزهای اروپا مقامات این بلوک را نگران کرده است.

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا هفته پیش تاکید کرد که باید پیش از رسیدن پناهجویان افغان به مرزهای اروپا وارد عمل شد. «یلوا یوهانسون» این مطلب را در آستانه برگزاری نشست ویژه وزرای کشور اتحادیه درباره وضعیت پناهجویان افغان مطرح کرد و افزود: در شرایطی قرار داریم که نیازمند رویکرد یکپارچه در قبال افغانستان هستیم. باید از بحران انسانی، مهاجرتی و امنیتی در این کشور جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت رویکرد یکپارچه اتحادیه اروپا در این زمینه تصریح کرد: باید به سرعت وارد عمل شویم و منتظر نباشیم که موجی از پناهجویان به مرزهای ما برسند و گروه‌های تروریستی فرصت تقویت داشته باشند.

این مقام اروپایی افزود: باید همین حالا وارد عمل شویم و از مردم افغانستان و کشورهای همسایه حمایت و با سازمان‌های بین‌المللی کار کنیم.

وزیران کشور عضو اتحادیه اروپا سه‌شنبه گذشته در یک نشست فوق‌العاده در بروکسل گرد هم آمدند تا درباره تدبیرها و سیاست‌های مشترک در مورد موج گسترده مهاجرت از افغانستان رایزنی کنند و تصمیم بگیرند.

در پایان این نشست کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق به دست یافتن به راهکار مشترکی برای مواجهه با پناهجویانی که افغانستان را پس از تسلط طالبان ترک کرده یا می‌کنند نشدند.

کشورهایی مانند اتریش، دانمارک و جمهوری چک همچنان بر مواضع قبلی خود پافشاری می‌کنند و حاضر به پذیرش پناهجویان افغان نیستند. این کشورها در عین حال طرفدار کمک مالی به پناهجویان در منطقه، از جمله در کشورهای همسایه افغانستان هستند.

رئیس پارلمان اروپا عدم توافق کشورهای اروپایی در این زمینه را یک مساله جدی خواند. «دیوید ساسولی» بیان کرد که هر امکانی برای حل بحران پناهجویان افغان وجود دارد اما حتی یکی کشور اروپایی برای پذیرش پناهجویان اعلام آمادگی نمی‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha