امیرعبداللهیان: ایران خواستار افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با رییس جمهوری پیشین افغانستان گفت: ایران خواستار افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است.

به گزارش ایرنا، در گفت وگوی تلفنی روز سه‌شنبه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگو، بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفت وگو میان تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که  بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد، تاکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق می تواند به  صلح  پایدار برسد. 

امیرعبداللهیان تصریح ساخت: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاههای مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضع فعلی در این کشور باز نگه می دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.

وی خاطر نشان ساخت: آمریکا در دو دهه گذشته مسبب و مسؤول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضع پایان داده و محقق گردد.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز در این تماس تلفنی اظهار کرد: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضع، نهایت تلاش خود را انجام می دهند و هدف اصلی، تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است. 

وی، ضمن تقدیر از مواضع و مساعی بکار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروههای مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستیم و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست داریم کمافی السابق کمکهای خود را  در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha