۲۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 84467029
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۳ بیمار مبتلا به پی کی یو تحت پوشش بهزیستی زنجان هستند

زنجان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: تعداد مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری (پی کی یو) در استان ۴۳ نفر است که این بیماری در شیرخواران ۳ تا ۶ ماهه ظاهر و اغلب سبب عقب‌افتادگی شدید ذهنی می‌شود.

 محمد محمدی قیداری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  بیماری پی کی یو نوعی اختلال ارثی است که از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود که نوزاد مبتلا به علت کمبود آنزیم مخصوصی در کبد خود، قادر به هضم فنیل آلانین نیست.

وی در خصوص علائم و نشانه‌های بیماری فنیل کتونوری (پی کی یو)  اضافه کرد: کودک مبتلا به این نوع بیماری، در ابتدای تولد بدون علامت است اما به تدریج در پایان چند ماه اول دچار تاخیر در تکامل، استفراغ، کاهش رشد، روشن شدن رنگ موهای سر و چشم و تشنج می‌شود.

محمدی افزود: با توجه به بی‌علامت بودن بیماری فنیل کتونور یا پی کی یو در بدو تولد، تشخیص آن بدون انجام غربالگری و آزمایش مربوطه غیرممکن است.

وی با بیان این که آزمایش و غربالگری این بیماری در روزهای سوم تا پنجم تولد نوزاد انجام می‌شود، اضافه کرد: با توجه به این که ژن معیوب عامل بیماری از پدر و مادر" هر دو"منتقل می‌شود، احتمال بروز این بیماری در ازدواج‌های فامیلی بیشتر است.

این مسوول ادامه داد: علائم بیماری پی. کی. یو تا ۵ و ۶ ماهگی گمراه کننده است به همین دلیل پزشکان در بسیاری از موارد در تشخیص دچار اشتباه می‌شوند که تنها و بهترین راه تشخیص این بیماری، اندازه‌گیری غلظت فنیل آلانین خون نوزادان در بدو تولد است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه با گرفتن یک قطره خون از پاشنه پای نوزاد در روز ۳ تا ۵ بعد از تولد می‌توان این بیماری را تشخیص داد و از بروز عوارض بعدی آن پیشگیری کرد، خاطرنشان کرد: بهترین زمان تشخیص بیماری، هفته اول تا دوم تولد نوزاد است و با وجود این کودک بیمار در هر سنی که شناسایی شود باید تحت مراقبت متخصص کودکان و کارشناس تغذیه قرار گیرد.

وی در خصوص حمایت بهزیستی از این کودکان نیز یادآور شد: این سازمان علاوه بر پرداخت مستمری مبالغی نیز به عنوان کمک هزینه بهبود تغذیه و کمک هزینه درمان به هر یک از کودکان پی‌کی‌یوی تحت پوشش، پرداخت می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha