امامان جمعه :هم افزایی دولت و مجلس برای افزایش اعتماد عمومی ضروری است

استان ها - ایرنا - امامان جمعه در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به اهمیت بازسازی اعتماد عمومی در دولت سیزدهم اظهار داشتند : مهم‌ترین سرمایه نظام ، مردم سالاری دینی و حفظ اعتماد عمومی است که متاسفانه لطمه خورده و باید حفظ و تقویت شود.

به گزارش روز جمعه گروه اخبار استان ها ، خطیبان جمعه سراسر کشور امروز ۲۶ شهریور ماه در خطبه های نماز جمعه با اشاره به در پیش بودن هفته دفاع مقدس گفتند: دفاع جانانه رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس موجب شد تا تاکتیک دشمن نسبت به ایران اسلامی تغییر کند و تاثیر آن تاکنون ادامه دارد.

آنان افزودند : تاریخ ایران و جهان هیچ‌گاه حماسه دلاورمردی‌های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس را فراموش نخواهد کرد.

امامان جمعه در بخش دیگری از سخنان خود بیان کردند: در هفته‌ای اخیر میزان واردات واکسن افزایش یافته و مردم با مشارکت اگاهانه در فرآیند واکسیناسیون  گام بزرگی را در راستای تقویت ایمنی  برابر کرونا برداشته‌اند که جای تقدیر دارد.

آنان همچنین با اشاره به سفر رئیس جمهوری به اجلاس شانگهای چین، افزودند: جمهوری اسلامی عضو ناظر اجلاس است و ۱۳ کشور در این گردهمایی عضویت دارد که با توجه به جایگاه ایران در منطقه بهتر است به‌ عضویت این اجلاس درآید.

 گزیده ای از خطبه‌های نماز جمعه که در برخی شهرهای کشور برگزار یا به صورت مجازی و مکتوب در اختیار رسانه ها قرار گرفت، به شرح زیر است:

امام جمعه مشهد گفت: با دعوت از رییس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس شانگهای، دنیای شرق در مقابل دنیای غرب به سراغ ما آمده و در مقابل ما خضوع می‌کند و این حرکت ارزشمند، نشان از اقتدار جهانی نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد افزود: ۲۰ سال قبل، در سال ۲۰۰۱ به منظور مقابله با نفوذ آمریکا و غرب، چند کشور در شرق جهان و خاورمیانه با امضای قرارداد همکاری مشترکی، تشکلی را بنیان گذاشتند که سازمان بین المللی شانگهای نام گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: چهلمین سالگرد دفاع مقدس درحالی از راه می‌رسد که از این جنگ تحمیلی و نابرابر به سرکردگی استکبار آموزه‌های غنی از ایثارگری، انسانیت و معرفت دینی و اخلاقی به جای مانده است.

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه اراک افزود: ملت مومن و انقلابی ایران در هشت سال دفاع مقدس با شجاعت، بصیرت دینی  و ولایتمداری ، پای حراست از سرزمین و آرمان‌های نظام اسلامی ایستادند و این سرمایه‌ای غنی برای کشور است که نسل‌های جدید باید از آن اطلاع کافی پیدا کنند.

امام جمعه گنبدکاووس درشرق استان گلستان از تدوین و ابلاغ نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی توسط دولت و نیز تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار (شکستن انحصار گرایی) توسط مجلس شورای اسلامی که مقدمات پیشگیری و مقابله با فساد را فراهم می‌کند، قدردانی کرد.

حجت الاسلام محمود ترابی در خطبه‌های نمازجمعه امروز گنبدکاووس با یادآوری شعار انتخاباتی آیت الله سیدابراهیم رییسی مبنی بر مبارزه با فساد، اظهار داشت که اصول دوازدهگانه نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی رییس جمهوری بسیار روشن، شفاف و صریح است و همه مسوولان از بالا تا پایین باید برای تحقق آن کمک نمایند.

امام جمعه موقت گرگان با اشاره به تلاش دشمنان در خصوص سیاه نمایی اوضاع کشور خطاب به نمازگزاران اظهارداشت : ملت همیشه در صحنه ایران باید بیشتر از گذشته مراقب کید و فتنه دشمنان باشئد.

حجت الاسلام قربانعلی برقرار در خطبه های نماز جمعه این هفته گرگان افزود : دشمنان حکومت اسلامی در تلاشند با انحراف افکار عمومی حقایق کشور را واژگون جلوه دهند.

 امنیت کشور ، پیشرفت های حوزه بهداشت درمان و توانایی ایران در تولید چندین نوع واکسن کرونا از دیگر توانمندی هایی بود که امام جمعه گرگان به آن اشاره کرد و از مردم خواست مثل همیشه پشتیبان نظام و ولایت باشند .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با اشاره به آغاز به کار دولت انقلابی و مکتبی سیزدهم، گفت: خدمت رسانی به مردم تحت مدیریت رئیس جمهوری مکتبی و انقلابی با آهنگ جدید و جدی آغاز شده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان همچنین حضور ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی در حیات خلوت آمریکا که قدرت،  شجاعت و همت ایران در سایه اسلام را به منصه ظهور رساند را به ارتش جمهوری اسلامی، چهره های ارزشمند  ارتش و نیروی دریایی و ملت ایران تبریک گفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی، مساعدت جمهوری اسلامی در شکستن تحریم علیه ملت مسلمان لبنان را نشان دهنده شکوه و عظمت ملت ایران دانست و تاکید کرد: حرکت جمهوری اسلامی در رساندن سوخت به لبنان که با اقتدار و با نگاه انجام وظیفه در رابطه با شکستن این تحریم انجام شد، جای تبریک دارد.

وی به در پیش بودن هفته دفاع مقدس نیز اشاره و بیان کرد: در رابطه با دفاع مقدس سه وظیفه بزرگ و مهم بر گردن ما گذاشته شده است که نخستین وظیفه تبیین مکتب دفاع مقدس بخصوص برای نسل جوان غیور و انقلابی است که سنش اقتضای آن را نداشته که خود دفاع مقدس را درک کرده باشد.

امام جمعه قشم گفت: رفع تبعیض و اجرای عدالت باعث ارتقاء اعتماد عمومی به دولت می‌شود که باید برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در این حوزه تلاش بیشتری صورت گیرد.

حجت الاسلام غلامرضا حاجبی افزود:  برای رفع تبعیض باید قوانین، طرح‌ها و لایحه‌های فسادزا اصلاح شود.

وی ادامه داد: همچنین اجرای کامل قانون و برخورد با مدیران فاسد باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوالن عدالت اجتماعی را اجرا کرد.

امام جمعه میامی گفت: کارمیدانی و اقدام و عمل جهادی باعث افزایش اعتماد عمومی مردم می شود.

حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی صفایی پور در خطبه‌های نمازجمعه این هفته میامی با اشاره به اینکه رفع مشکلات مردم ضرورت دارد، افزود: هم افزایی دولت و مجلس برای افزایش اعتماد عمومی ضروری است.

امام جمعه میامی با اشاره به اهمیت بازسازی اعتماد عمومی در دولت سیزدهم تصریح کرد: مهم‌ترین سرمایه نظام ، مردم سالاری دینی و حفظ اعتماد عمومی است که متاسفانه لطمه خورده و باید حفظ و تقویت شود.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: شفاف‌سازی عملکرد مسوولان، مشارکت مردم، آزادی بیان و مطالبه‌گری و سعه صدر مسوولان در پاسخگویی در سطح ملی و سطح استانی مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله مصطفی محامی روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان اظهارداشت: در نهضت عاشورا تلاش امام حسین (ع) برای ارتقای سطح علمی، معرفتی و دانش مردم بود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: حضور مؤثر ایران در نشست سازمان همکاری شانگ‌های در تاجیکستان آغازی تحول آفرین در عرصه دیپلماسی جامع ایران در جغرافیای بین المللی است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در پیام آدینه این هفته خود که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت آمده است: دولت باید با "دیپلماسی اقتصادی" بین‌المللی و با سامان بخشی جدید و با استفاده از ظرفیت‌ کشورهای دوست، همراه و خواهان تعامل بازرگانی سیاست خود را طراحی کند.

وی بیان کرد: دولت با "دیپلماسی هوشمند، فعال و انقلابی" با حکمت سیاسی، حفظ منافع و مصالح ملی و برای عزت ایران فعالیت‌های منطقهای و جهانی را دنبال کند.

امام جمعه موقت قصرشیرین گفت: توقف مذاکرات وین در اوایل شروع به کار دولت انقلابی سیزدهم یک تلنگر و تذکر جدی به دولت های غربی بود که جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بی حاصل را ادامه نمی دهد.

حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی در خطبه های نمازجمعه این هفته قصرشیرین در جمع نمازگراران با اشاره به توقف مذاکرات وین بر اساس رهنمودهای قرآنی توسط دولت سیزدهم، افزود: بعد از مدتی بلافاصله غربی ها به خاطر نگرانی خودشان به جنب و جوش افتادند و خواستار ادامه مذاکرات وین شدند.

امام جمعه سنندج گفت: تلاش‌های دولت سیزدهم در تامین واکسن کرونا و واکسیناسیون اقشار مختلف مردم علیه ویروس کرونا قابل تقدیر است.

ماموستا فایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه سنندج اظهار داشت: دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین واکسن کرونا به کار گرفته و در چند هفته اخیر چندین میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده است.

وی اضافه کرد: مردم هم باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک از گسترش این ویروس جلوگیری کنند تا واکسیناسیون با شدت بیشتری و در بین اقشار مختلف مردم انجام شود.

امام جمعه موقت شاهرود گفت: اروپا و آمریکا نسبت به بازگشت به برجام تمایل دارند اما تحقق این امر فقط با لغو همه تحریم ها میسر است.

حجت الاسلام احمد نظری در خطبه های نماز جمعه این هفته شاهرود در مصلی پیامبر اعظم (ص)، که با رعایت دستور العمل های بهداشتی ستاد مقابله با ویروس کرونا برگزار شد ، افزود: علت رویکرد اروپا و غرب به بازگشت به مذاکرات برجام ، پیشرفت های دانشمندان  ایران در  علم و دانش هسته ای و سایر علوم است.

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: حضور ریاست جمهوری و رئیس دولت در عرصه بین‌المللی نویدبخش یک حرکتی است که تحریم‌ها خنثی شود.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز اظهار کرد: در عرصه بین المللی شاهدحضور رئیس جمهوری محترم در تاجیکستان و اجلاس همکاری‌های شانگهای که یکی از بزرگترین گروه های اقتصادی در دنیا شکل گرفته است، بودیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: خوشبختانه بحث فروش سوخت به لبنان هم آغاز شد و ما سوخت را فرستادیم و این بازار نیز به روی ایران گشوده شد و ما ان‌شاالله دیگر در تأمین کالا و در فروش نفت مان مشکلی نخواهیم داشت و از این جهت از فعالیت‌های دولت محترم تشکر می‌کنیم.

امام جمعه موقت شهر همدان گفت: افزایش محسوس واردات واکسن طی یک ماه گذشته ثابت کرد که اولویت و اراده دولت سیزدهم مقابله برای ریشه کنی کرونا و انجام واکسیناسیون برای حفظ سلامت مردم است.

حجت الاسلام «محمد جوادی» در خطبه های نماز جمعه این هفته همدان، اظهار داشت: با گذشت ۱۷ ماه از شیوع ویروس کرونا تنها ۱۹ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده بود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم، قیمت سیمان و آهن نیز به طور محسوسی کاهش یافته است، گفت: دولت جدید با هوشیاری و برنامه ریزی دقیق و تمرکز می‌تواند مشکلات اقتصادی را برطرف کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: حضور مستمر در بین مردم روش ابداعی رییس جمهوری است که تا کنون نتایج مطلوبی به دنبال داشته است و گام مهمی در راستای تحقق عدالت در جامعه محسوب می‌شود.

حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان برضرورت توجه به توصیه‌های حکیمانه رهبری در اولین جلسه هیات دولت تاکید کرد و افزود: فرامین ایشان باید در حوزه مقابله با فساد مورد توجه باشد.
وی اظهار داشت: بر اساس دیدگاه رهبری باید برای احیای اعتماد عمومی تلاش و به بازسازی فرهنگ کشور نیز توجه ویژه ای شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: مداخله نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتصابات امری نامتعارف و بی توجهی به موضوع رعایت تفکیک قوا است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم‌آباد بیان کرد: ریاست جمهوری اصول ۱۲ گانه ای را اعلام کردند که حاکم بر نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی است.

وی افزود: شایسته گزینی و انتصاب مدیران کارآمد و فسادستیز و انقلابی در لایحه ها و سطوح مختلف نظام اداری و توانمندسازی و رفع کمبود نیروی انسانی صاحب صلاحیت درتصدی مناصب دولتی همراه با تقویت فرهنگ فساد ستیزی در آنها از موارد قابل توجه این اصول است.

امام جمعه دامغان گفت: انرژی هسته‌ای حق مسلم مردم ایران است و باید این حق مردم ایران در عرصه بین‌الملل حفظ شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن رستمیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته دامغان ابراز داشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در سفر به کشور ایران، غنی‌سازی ۶۰ درصد را حق کشور دانست و افزود هیچ‌کس قطعنامه صادر نخواهد کرد، اما ۲۴ ساعت بعد از خروج از کشور سخنان خود را نقض کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha