۱۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۶
کد خبرنگار: 1028
کد خبر: 84493594
۰ نفر

برچسب‌ها

بارندگی پاییزی حلزون‌ها را مهمان مرکبات مازندران کرد

ساری - ایرنا - بارندگی پاییزی و افزایش رطوبت خاک در مازندران طی روزهای گذشته سبب افزایش جمعیت حلزون در باغ‌های مرکبات استان شده و هشدار جهاد کشاورزی را برای رعایت توصیه‌های پیشگیرانه در پی داشته است.

به گزارش ایرنا ، هوای مازندران از آغاز فصل پاییز تاکنون عمدتا ابری و بارانی بود و به همین دلیل هم زمینه برای فعالیت حلزون ها که در زبان مازندرانی « لیسک » نامیده می شوند ، در باغ های مرکبات بیش از گذشته مهیا شده است. حلزون‌ها به خاطر پوست نرم و لغزشی در زبان محلی مازندرانی لیسک نامیده می شوند.

حلزون از طریق علف های هرز کنار درخت خود را به میوه درخت می رساند و با تغذیه از پوست میوه ، موجب زخمی شدن و در نتیجه پوسیدگی آن می شود و حتی اگر میوه را به این مرحله نرسانند ، قابلیت نگهداری در انبار ها را از آن سلب می کنند .
حلزون همچنین با سوراخ سوراخ کردن برگ درختان جوان ، بویژه نهال ها ، صدمه و خسارت جدی بر رشد درختان وارد می کند.

در پی افزایش جمعیت حلزون ها در باغات مرکبات ، مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران از با غداران خواسته است تا برای کاهش خسارت ناشی از فعالیت این آفت ، توصیه های پیشگیرانه را جدی بگیرند.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران ، عبدالرحمان زاعی با علام این که به دلیل بارندگی پائیزی و بالا رفتن رطوبت و  تاثیر آن در باز شدن تخم لیسک ها و حلزون ها ، جمعیت این آفت گیاهی افزایش می یابد، از باغداران خواسته است تا با استفاده از قیم (توک) فاصله حداقل نیم متری برای میوه ها و شاخه ها از سطح زمین ایجاد کنند.

وی پاکسازی و حذف علف های هرز سایه انداز درختان را هم ضروری دانست و تاکید کرد : از روش های موثر پیشگیری از خسارت لیسک ها، ریختن پوسته شالی یا خاکستر نرم در محدوده سایه انداز درختان بویژه نهال ها و درختان جوان است.
این کارشناس باغبانی ، تسریع در برداشت میوه های رسیده بویژه میوه های روی شاخه های نزدیک سطح زمین را در کاهش خسارت آفت لیسک موثر دانست و گفت : در سطوح محدود مبارزه مکانیکی از جم له جمع آوری شبانه لیسک ها و خارج کردن از باغ هم توصیه می شود.
وی همچنین بر ضرورت پرهیز از انبار کردن میوه های زخمی ناشی از خسارت لیسک و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی هنگام طعمه پاشی از قبیل استفاده از ماسک، دستکش و لباس مخصوص سمپاشی تاکید کرده است.
مازندران ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات دارد و سالانه با تولید بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰هزارتن حدود نیمی از مرکبات کشور را تامین می کند.
در حال حاضر چیدن نارنگی از سطح ۲۵هزارهکتار استان مازندران آغاز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha