شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

تهران - ایرنا - شهدا ارادت خاصی به حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) داشته‌اند و در وصیتنامه خود، همواره این ارادت را به هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت ابراز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا،‌ بسیاری از شهدا بعد از زیارت آستان مقدس و مطهر حضرت ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به جبهه های نور علیه ظلمت اعزام شدند و خون پاک خود را نثار آبیاری درخت تنومند اسلام و قران کردند و در وصایای خود با اشاره به رخصت از امام هشتم(ع) خواستار آزادی راه کربلای معلی بودند.

سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی هم از مریدان امام هشتم (ع)و از خادمان حرم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) بود.

پیکر سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس و چهار همرزم شهیدشان نیز در روضه منوره امام رضا (ع) طواف داده‌ شد.

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

همه شیعیان به اهل بیت(ع) عشق و ارادت وافری دارند اما این عشق در نظر شهدا، موج متفاوت‌تری داشت که آنها را همچون خاندان محمد و آل محمد (ص) به سوی جبهه‌های جنگ کشاند تا خونشان، پاسدار دین و عشق به اهل بیت(ع) باشد.

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

با مراجعه به وصایای شهدا و گزیده‌ سخنان آنها را درباره عشق به حضرت امام رضا (ع) یافتیم.

شهید ابوالفضل اصلاح: تنها آرزوی من در درگاه خداوند متعال این است که خادم حرم ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) شوم و پدرم، اگر این آرزو نصیب من نشد از شما می‌خواهم خادمی حرم امام هشتم(ع) را به عهده بگیرید و به زائران امام رضا(ع) خدمت کنید.

شهید احمد احمد نژاد بیرم آباد به خانواده‌اش سفارش می‌کند: از شما می خواهم که در تشییع جنازه ها و نماز جمعه ها شرکت و در کنار قبر علی بن موسی الرضا(ع) برای پیروزی رزمندگان اسلام دعا کنید. از شما می خواهم که اگر خداوند توفیق شهید شدن را به من داد، مرا به بهشت رضا آن جایگاه عاشقان خدا و آن خانه ابدیت مرا به خاک بسپارید.

شهید احمد کفاش طرقی به پدرش وصیت می‌کند: پدر جان اگر من پسر شما احمد کفاش، کشته شدم مرا در صحن حرم علی بن موسی الرضا(ع) به خاک بسپارید . پدر جان اگر آنجا جا نبود مرا در بهشت رضای مشهد خاکم کنید.

شهید اسماعیل محمدی مجرد در کنار قبر علی ابن موسی الرضا عهد می‌بندد، این شهید بزرگوار در جوار مرقد مطهر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) عهدنامه‌ای می‌نویسد: بسم الله الرحمن الرحیم خدایا چنان نیرو و قوت و قدرتی به ما عطا فرما که در اطاعت و بندگی و عبادت و دستورات و احکام تو موفق باشیم انشاء الله. از این زمان به بعد با خود و خدای خود در این مکان مقدس در کنار مرقد حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) عهد می‌بندم که جانم را فدای اسلام کنم.

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

شهید حسن سربندی‌فراهانی نوشته است: رسول اکرم (ص) فرمودند که  جهاد دری از درهای بهشت است که بر روی بعضی از بندگان خاص خودش باز می‌کند.

این نکته تعصب عجیبی بر روی این حقیر گذاشت، زیرا خودم را از بندگان خاص و مخلوص خدا نمی‌بینم و با گفته‌ای که مادرم به من گفتی (هیچ کدام شما شهید نمی‌شوید) دلم عجب سوخت. به پیش آقا ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) رفتم قصد کردم که چهل روز روزه بگیرم و چهل روز از صبح تا غروب در حرم مطهر آقا بمانم تا حاجتم را که شهادت است از ایشان بگیرم، آری اگر شهادت نصیبم گشت از برکات امام رضا (ع) می‌باشد.

شهید جلال شهد فروش با امام رضا(ع) درد و دل می‌کند و می گوید: یا علی بن موسی الرضا(ع)، من در حرم شما، به پدر واقعی خود سلام کردم ، ولی جواب ندادند و حتی گفتند ترا نمی شناسم، زیرا من می‌دانم که پدر بزرگوار شما (امام موسی الکاظم علیه السلام) که مرا در طفولیت شفا دادند و به گفته مـــادرم، این گفته را گفتم و مـرا از اول می شناسند و دوست دارم که این جسم بی جان و بی روح و گناه کرده را در آستانه مطهر خود جا دهید و در جهان دیگر ، برای من پدری و مرا شفاعت کنید ، چون پدری مهربان در عمرم نداشتم .

شهید عبدالمجید اعتصامی فرد خطاب به پدرش می‌نویسد: همانطوری که علی بن موسی الرضا(ع) در مرگ فرزندانش تنها و غریب بود تو هم مثل او باش و نگذار قطره اشکی که دشمن را شاد می سازد از چشمانت جاری شود.

شهید علی اکبر حسین‌پور درباره قولش به امام رضا(ع) به مادرش می‌گوید: مادر، این چند روز که من آمدم مرخصی نبود، ماموریت بود، ماموریت داشتم که از همه خداحافظی کنم همچنین از علی بن موسی الرضا(ع)، وقتی حرم می‌رفتم به امام رضا(ع) گفتم، یا امام رضا(ع) تو یاریم کن، می‌خواهم بروم قبر امام حسین (ع) را زیارت کنم و راه کربلا را باز کنم و به امام رضا (ع) قول دادم که می‌خواهم پیش قبر پسرش حضرت جواد بروم، اگر نتوانسم بروم انشاء الله هر وقت راه کربلا به دست رزمندگان اسلام باز گردید شما یک قطعه عکسم را بردارید و به صحن امام حسین(ع) و حضرت جواد(ع) ببرید که من پیش امام رضا(ع) بد قول نشوم.

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

شهید احمد درتومی خطاب به مادرش می‌گوید: مادر مهربان من، من پیش از اینکه به جبهه بروم در زیارت امام هشتم(ع)، امام رضا (ع) که در مشهد غریب و تنها است در کنار قبرش از او درخواست کردم که مرا به شهادت قبول کن. مادرم اگر شهید شدم بدان که امام هشتم لطف و عنایت خود را بر ما نظر کرده است.

شهید سیدرضا عبایی رضوی خطاب به پدرش می‌گوید: پدرم، شما که در شهر مقدس در کنار جواد حضرت ثامن الحجج امام هشتم حضرت رضا(ع) کار می‌کنید روزها می‌بینید که هر روز از روز قتلگاه امام حسین (ع) بیشتر شهید می آورند، در حرم مطهر امام رضا(ع) شبها و در نماز جمعه در دعاهای کمیل طلب پیروزی رزمندگان اسلام طلب کنید، در نماز شفای مجروحین جنگ و معلولین جنگ تحمیلی را از خدا بخواهید. انشاء الله.

امام رضا(ع)؛ راهکار شهادت شهید مهدی باکری

مصطفی مولوی از رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت:‌ بعد از عملیات خیبر فرماندهان را بردند زیارت امام رضا(ع). وقتی مهدی برگشت توی پد پنج بودیم. برایم سوغاتی جا نماز  و دو حبه قند و نمک نبرکی آورده بود. نمکش را همان روز زدیم به آبگوشت ناهارمان. اما مهدی حال همیشگی را نداشت.گفتم: «تو از ضامن آهو چه خواسته ای که این چنین شده ای؟ نابودی کفار؟ پیروزی رزمندگان؟ سلامتی امام؟».

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

مهدی چیزی نمی گفت. به جان امام که قسمش دادم، گفت: فقط یک چیز. گفتم: چه چیز؟ گفت: «مصطفی! دیگر نمی توانم بمانم. باور کن. همین را به امام رضا (ع) گفتم. گفتم: واسطه شو این عملیات، آخرین عملیات مهدی باشد».

عجیب بود. قبلا هر وقت حرف از شهادت می شد، می گفت برای چه شهید شویم؟ شهادت خوب است؛ اما دعا کنید پیروز شویم. صرف اینکه دعا کنیم تا شهید شویم یعنی چه؟ اما دیگر انقطاعی شده بود. امام رضا (ع) هم خیلی معطلش نکرد و بدر شد آخرین عملیاتش.

بسیاری از شهدا بعد از زیارت آستان مطهر حضرت ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) به جبهه ها جنگ اعزام شدند و خون پاک خود را نثار آبیاری درخت تنومند اسلام و قران کردند و در وصایای خود با اشاره به رخصت از امام هشتم خواستار آازادی راه کربلای معلی بودند .

شهدا، ارادتمندان امام رضا(ع)

هرساله زائران اربعین حسینی با پیاده روی از شهر نجف اشرف پس از زیارت مولی الموحدین حضرت علی ابن ابیطالب (ع) تا شهر کربلای معلی مدفن ارباب بی کفن حضرت سیدالشهدا (ع) و حضرت عباس ابن علی(ع) با زیارت حرم مطهر حضرت سید الشهدا(ع) یاد و خاطر شهیدان گرانقدر را که با نثار خون خود راه کربلا و عتبالت عالیات را گشودند زنده کرده و تصاویر شهدا را همراه خود می برند. 

یاد و نامشان گرامی باد

از: رضا رضایی مجد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha