ناجا یک نیروی مولد و پیش‌برنده نظام اسلامی است
۶

قم - ایرنا - تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) گفت: نیروی انتظامی صرفا یک نیروی بازدارنده، کنترل کننده و ناظر نیست، بلکه یک نیروی مولد، پیش‏‌برنده و وابسته به حکومت اسلامی است.

به گزارش عصر شنبه پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه، آیت الله سید محمد سعیدی در دیدار سردار سید محمود میرفیضی فرمانده نیروی انتظامی قم، اظهار داشت: در حکومت‌های غیراسلامی حکومت مسئول نظم، انضباط، امنیت، توسعه و رفاه مادی است و در یک کلام مسئول اداره امور دنیایی مردم است و کاری به امور آخرتی مردم ندارد.

وی تصریح کرد: در نظام اسلامی حکومت وظیفه سرپرستی همه جانبه فرد و جامعه را در مسیر تکامل الهی برعهده دارد و حاکم اسلامی باید علاوه بر تامین نیازهای دنیایی مردم برای تأمین نیازهای آخرتی مردم هم کار و بسترسازی کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حاکم اسلامی در عصر حضور امام معصوم(ع) به عنوان نایب خاص و در عصر غیبت به عنوان نایب عام شناخته می‌شود، افزود: وقتی مالک اشتر از طرف امیرالمومنین(ع) به مصر اعزام شد، نایب خاص ایشان بود، ولی در عصر غیبت حضرت ولی عصر(عج) امام (ره) و امام خامنه ای به عنوان نایب عام مطرح هستند و آمده‌اند تا هم امور دنیایی مردم و هم امور آخرتی آنان را تمشیت کنند.

وی با اشاره به اینکه ماموریت‌های سخت و نرم نیروی انتظامی به عنوان یکی از مهمترین سازمان‌های حاکمیتی قابل تفکیک و جدایی نیست، تصریح کرد: وظیفه پلیس در حکومت اسلامی فقط جلوگیری از تخلفات مشهود نیست بلکه به علت به هم تنیدگی موضوع‌های اجتماعی باید نیروی انتظامی در عرصه‌های گوناگون حضور داشته باشد و به تعبیر دیگر نیروی انتظامی صرفا یک نیروی بازدارنده، کنترل کننده و ناظر نیست، بلکه یک نیروی مولد، پیش‌برنده و وابسته به حکومت اسلامی است.

به دنبال تحقق پلیس پاسخگو هستیم

فرمانده انتظامی قم نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در استان در حوزه هوشمندسازی از استان‌های پیشتاز کشور هستیم، گفت: ارتباط پلیس با دستگاه قضایی، پاسخگویی را به موقع کرده و تنها استانی هستیم که کروکی آنلاین و گشت هوشمند داریم و به دنبال این هستیم که پلیس پاسخگو را در عمل محقق کنیم.

سردار سید محمود میرفیضی همچنین شعار هفته نیروی انتظامی امسال را پلیس هوشمند، امنیت پایدار دانست و گفت: این شعار بر اساس فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر تشکیل پلیس تراز انقلاب اسلامی تعیین شده است.

وی مهمترین وظیفه پلیس را انجام مطالبه‌های رهبری، ماموریت‌های قانونی و رفع دغدغه و مطالبه‌های مردم دانست و افزود: پلیس به دنبال این است که فضای امنی در زندگی مردم ایجاد کند و به خواسته‌های مردم به موقع رسیدگی کند به ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر و در حوزه امنیت اخلاقی، پلیس مکلف به انجام وظیفه است.

وی با بیان اینکه پلیس باید با توجه به شرایط زمانی و مکانی پاسخگوی مطالبه‌های مردم باشد، گفت: یکی از مهم‌ترین راهبردهایی که در سال‌های اخیر به آن پرداخته شده موضوع تقدم نرم افزاری به سخت افزاری، افزایش سرعت و دقت در انجام وظایف، تقدم پیشگیری به برخورد و اخلاق مداری در انجام وظایف است.

میرفیضی با اشاره به اولویت هوشمندسازی پلیس برای رسیدن به اهداف مورد نظر، گفت: بیش از ۱۰۰ سامانه داریم که در بحث افزایش سرعت خدمت رسانی به مردم فعال است و پلیس فضای تبادل اطلاعات در کنار برخورد با مجرمان فضای مجازی بحث آموزش همگانی را هم پیگیری می‌کند و در حوزه امنیت اخلاقی نیز پلیس امنیت اخلاقی فعالیت گسترده‌ای دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه امنیت اقتصادی با توجه به این که شعار سال تولید، پشتیبانی‌‎ها و مانع‌زدایی‌ها است، نیز پلیس امنیت اقتصادی را داریم، گفت: در مباحثی مانند احتکار نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم و در حوزه جرایم قاچاق ما در شش ماه گذشته ۷۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق ضبط کرده ایم که ۱۸۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

میرفیضی با اشاره به حمایت‌های حوزه علمیه، علما و روحانیت در کل کشور و به ویژه در استان از پلیس، این امر را باعث دلگرمی نیروی انتظامی دانست و افزود: پلیس وقف مردم است و ما افتخار می کنیم که به مردم قم که شهر اهل بیت(ع) است خدمت می کنیم.

وی ادامه داد: در شرایط شیوع کرونا با اینکه ساعت‌ کاری همه اداره‌ها کم شد، اما ساعت‌ کاری ما برای مدیریت ترددها و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیشتر شد و توانستیم خدمات خوبی داشته باشیم.    

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha