آثار تغییرات آب‌وهوایی بر سفره انگلیسی‌ها/جمعیت روغن ماهی‌ها کاهش یافت

لندن – ایرنا – یک نهاد انگلیسی فعال در حوزه آبزیان هشدار داد که تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین باعث کاهش شدید جمعیت روغن‌ماهی‌ها (cod fish) شده که یکی از غذاهای پرطرفدار انگلیسی‌ها به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، «شارلوت کومبز» عضو ارشد جامعه محافظت از آبزیان انگلیس (Marine Conservation Society) به نشریه اکسپرس گفت که جمعیت این گونه از ماهی در آب های انگلیس به پایین‌ترین حد رسیده است.

روغن‌ماهی‌ها (cod fish) در آب‌های سرد و مناطق دریایی عمیق زندگی می‌کنند؛ به همین خاطر گرم شدن زمین حیات آن ها را در معرض خطر قرار داده است. 

خانم کومبز هشدار داد: شرایط به شدت جدی است چون جمعیت روغن‌ماهی‌ها به پایین‌ترین حد در طول تاریخ رسیده است. ما سابقا روغن‌ ماهی‌ها را در سواحل جنوبی دریای شمال صید می‌کردیم اما از آنجا ناپدید شده و ما ناگزیر آن‌ها را در مناطق شمالی دریای شمال صید می‌کنیم که دمای آب سردتر است.

وی افزود که با این حال جمعیت این گونه ماهی پر طرفدار در انگلیس در سراسر سواحل این کشور به پایین‌ترین حد رسیده است. این عضو جامعه محافظت از آبزیان انگلیس هشدار داد هنگامی که جمعیت ماهی‌ها تا این حد کاهش می‌یابد، آن‌ها قادر به یافتن یکدیگر نیستند و روند تخم‌گذاری و تولید مثل هم مختل می‌شود. در این مقطع آن ها در معرض انقراض قرار می‌گیرند.

آثار تغییرات آب‌وهوایی بر سفره انگلیسی‌ها/جمعیت روغن ماهی‌ها کاهش یافت

این درحالیست که ماهی و سیب‌زمینی سرخ کرده (Fish and Chips) که در آن روغن‌ماهی سرو می‌شود، یکی از غذاهای رایج و پرطرفدار در انگلیس بشمار می‌رود. این غذا به ویژه در شهرهای ساحلی و بنادر انگلیس به دلیل صید ماهی‌های تازه از محبوبیت زیادی برخوردار است.

خانم کومبز می‌گوید که بیشتر روغن‌ماهی‌هایی که اکنون در فروشگاه‌ها و رستوران‌های انگلیس به فروش می‌رسند از آب‌های اطراف ایسلند صید می‌شود که دمای آب‌وهوا آن‌جا سردتر است. او با این حال یادآور شد؛ روغن‌ماهی‌هایی که روزگاری نماد غذای معروف انگلیس و برای مردم این کشور مهم بود درحال ناپدید شدن هستند. این عضو جامعه محافظت از آبزیان همچنین هشدار داد که با گرم شدن زمین، جمعیت روغن ماهی ها در سایر آب‌های بین‌المللی هم رو به کاهش و ممکن است به زودی منقرض شوند.   

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha