استاد حوزه علمیه مشهد: سلوک آیت الله حسن زاده آملی توحیدی بود

مشهد- ایرنا- یکی از استادان حوزه علمیه خراسان رضوی گفت: سلوک آیت الله حسن زاده آملی سلوکی توحیدی بود که این مسیر باید به‌عنوان شاخصه اساسی در زندگی انسان مطرح باشد و انسان همیشه زندگی خود را بر این اساس پایه‌گذاری کند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد وکیلی یکشنبه شب در مراسم بزرگداشت مقام علمی و عرفانی علامه ذوالفنون آیة‌الله حسن‌زاده آملی افزود: سلوک توحیدی ۲ پایه دارد که یک پایه آن مربوط به جهان‌بینی انسان است و این که انسان جهان را چگونه ببیند و پایه دوم مربوط به هدفی است که انسان در دنیا آن را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در عرصه جهان‌بینی، سلوک توحیدی پایه‌اش این است که انسان توحید را به تمام معنا باور کند و بعد تلاش کند آنچه را که باور کرده‌است در قلبش بنشاند.
استاد دروس خارج اصول و فلسفه و عرفان در حوزه علمیه مشهد گفت: توحید فقط این نیست که انسان بگوید خالق عالم یکی است بلکه باید باور داشته باشد که خالق این عالم یکی است و همه کمالات عالم، خداوند متعال است و حقیقت عالم فقط متعلق به یک نفر است و باور داشته باشد بقیه مخلوقات و موجودات و عالم هستی فقط و فقط فرمانبرهستند.

 وکیلی افزود: انسان وقتی به خودش نگاه می‌کند باید خودش را صفر و خالی ببیند و برای خودش در عالم هستی شأنی قائل نشود و نهایت وجود خودش را آینه‌ای ببیند که شئون الهی و صفات الهی در آن تجلی یافته و این آینه پرتوی از وجود خداوند را در عالم منعکس می‌کند.
وی ادامه داد:اما اگر انسان بگوید خداوند خورشیدی در عالم است و من هم در قبال او نوری دارم ولو به‌قدر یک شمع و به همین مقدار برای خودش استقلال قائل شود، از توحید به شرک می‌افتد.
استاد حوزه علمیه خراسان رضوی گفت: مبنای سلوک توحیدی اعتراف به این است که ما در مقابل خداوند فقیر محض هستیم و هیچ‌ چیز از خودمان نداریم و سراپا هیچ هستیم که اگر این مبنا را انسان بفهمد و بعد به قلبش بنشیند و تکرار بکند و از صمیم قلبش لااله‌الاالله و سبحان‌الله بگوید نتیجه‌اش این می‌شود که ریشه همه تکبرها و دلبستگی به دنیا و مفاسد اخلاقی هم از بین می‌رود و این پایه سلوک توحیدی است.
وکیلی افزود:نقل شده‌است که علامه طباطبایی گفته اند راهی که حسن‌زاده آملی می‌رود، خاک این راه توتیای چشم من است و این راهی که علامه حسن‌زاده آملی می‌رود  در واقع اساس رسیدن به موفقیت است.
این مراسم به همت ستاد مردمی بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملی و با مشارکت ۲۲ تشکل و مجموعه فرهنگی و مردمی در تالار شهدا واقع در میدان شهدای شهر مشهد برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha