۲۰ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84501912
۲۳ نفر

برچسب‌ها

بحران سوخت باعث بی‌اعتمادی مردم  انگلیس به اقتصاد این کشور شد

لندن – ایرنا – تداوم بحران کمبود سوخت در کنار افزایش نرخ تورم، بیکاری و به ویژه جهش قابل‌توجه قیمت برق و گاز در آستانه فصل سرما، باعث بی‌اعتمادی مردم انگلیس به اقتصاد این کشور شده است.

به  گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، نتایج تحقیقات مشترک کنسرسیوم خره‌فروشان انگلیس و شرکت خدماتی «که‌پی‌ام‌جی» حاکیست که میلیون‌ها انگلیسی اعتماد خود را نسبت به اوضاع اقتصادی کشور از دست داده‌اند.

«هلن دیکنسون» مدیرعامل کنسرسیوم خره‌فروشان انگلیس می‌گوید که آمار فروش در ماه گذشته به پایین‌ترین حد از ابتدای امسال رسید. وی گفت؛ نشانه‌ها حاکیست که اعتماد عمومی در نیمه دوم ماه قبل، به دلیل کمبود سوخت آسیب دیده است. مدیرعامل کنسرسیوم خره‌فروشان انگلیس همچنین یک چهارم آخر ماه گذشته را با توجه به تلاش مضاعف تولید کنندگان، کشاورزان و مزرعه‌داران برای تامین اقلام غذایی در آستانه فصل زمستان، چالش‌برانگیزتر خواند.

این درحالیست که نتایج تحقیقات دفتر آمار ملی انگلیس نشان می‌دهد که میلیون‌ها انگلیسی بر اثر بحران کمبود سوخت قادر به تهیه کالاهای اساسی اعم از مواد خوراکی و دارویی نبوده‌اند.

طبق تحقیقات به عمل‌آمده حدود ۱۷ درصد انگلیسی‌ها در این مدت قادر به تهیه مواد اولیه غذایی نبوده و ۲۳ درصد هم با مشکل تهیه اقلام غذایی غیر ضروری مواجه بوده‌اند.

همچنین از هر شش انگلیسی یک نفر اذعان کرده که در خرید مواد غذایی شرایط متفاوتی را تجربه کرده است؛ ۴۳ درصد گفته‌اند تنوع مواد غذایی کاهش یافته و ۱۴ درصد هم برای تهیه کالای مورد نیاز خود به فروشگاه‌های دیگر مراجعه می‌کردند.

طبق تحقیقات صورت گرفته، اقلام مورد نیاز یک پنجم مردم موجود نبوده اما برای آن جایگزین پیدا کرده‌اند. با این حال یک پنجم دیگر گفته‌اند که جایگزین پیدا نکرده‌اند. ۱۳ درصد مردم انگلیس هم برای تهیه دارو بیش از حد عادی انتظار کشیده و ۴ درصد هم برای تهیه داروی مورد نیاز خود، ناگزیر به داروخانه‌های دیگر مراجعه کرده‌اند.

بیش از سه هفته از آغاز بحران کمبود سوخت در انگلیس می‌گذرد و هنوز تعداد زیادی از پمپ بنزین‌ها در پایتخت و مناطق جنوب شرق کشور تعطیل است.

دولت برای جبران کمبود راننده کامیون در این کشور از ارتش کمک گرفته و قوانین مهاجرتی را برای ورود رانندگان خارجی تسهیل کرده است. اما گفته می‌شود که این طرح چندان با استقبال مواجه نشده و تعداد کمی راننده درخواست مجوز کرده‌اند. انگلیس با چالش کمبود ۱۰۰ هزار راننده کامیون روبروست  اما دولت برای عبور از بحران کنونی ۵ هزار مجوز موقت در نظر گرفته است.

مدیرعامل کنسرسیوم خره‌فروشان انگلیس از دولت خواسته تا طرح صدور مجوز برای رانندگان خارجی را تمدید کند. وی هشدار داد که بدون اقدام فوری در این زمینه، مردم در ایام کریسمس با اختلال مواجه خواهند شد. پاول مارتین عضو ارشد شرکت خدماتی  «که‌پی‌ام‌جی» گفت که هرچند در ماه سپتامبر کسب و کار خرده فروشان با بازگشایی مدارس افزایش می‌یافت اما شواهد نشان می‌دهد که اوضاع اقتصاد کشور رو به افول است.

تحقیقات پژوهشکده بارکلی‌کارد نشان می‌دهد که ۴۶ درصد قفسه فروشگاه‌ها طی یک ماه گذشته خالی بوده است. ۱۸ درصد مشتریان برای خرید میوه و سبزیجات و ۱۳ درصد هم برای خرید اقلام پروتئینی، غذای یخ‌زده و نوشیدنی سرگردان بوده‌اند. طبق تحقیقات به‌عمل آمده ۹۰ درصد خانوارها در انگلیس نگرانند که افزایش قیمت‌ها باعث بروز مشکلات مالی برای آن‌ها شود.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هفته گذشته، رئیس پیشین یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای انگلیس (تسکو) را به عنوان مشاور دولت برگزید تا زمینه بهبود اوضاع کنونی و برنامه ریزی برای ارتقاء شبکه توزیع مواد غذایی مشورت دهد.

جانسون هرگونه بحران در این کشور را رده کرده اما رسانه‌های انگلیسی می‌گویند که این تحولات بخش کوچکی از کوه یخی مشکلات ناشی از بحران کمبود سوخت و برگزیت در آستانه شروع فصل زمستان است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha