هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد شهدا وجود ندارد

تهران - ایرنا - مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در باب تبلیغ، ترویج و نگهداری فرهنگ ایثار و شهادت هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد به جا مانده شهدا وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا ،جلسه شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس سه شنبه با حضور نمایندگانی از سازمان‌ها، ادارات، نهادها، نیروهای نظامی، فرهنگی و حوزوی در سالن جلسات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

رحیم نریمانی،در این نشست  ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی و همچنین گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای ناجا گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران بار سنگینی به دوش دارد که این رسالت به فرموده امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری باید از طریق اسناد انقلاب و دفاع مقدس که جزء حافظه، هویت و برگه‌های زرین تاریخ ایران اسلامی هستند ثبت و ضبط شوند. نباید در این زمینه غفلت کنیم و این گنجینه تمام نشدنی را باید برای آیندگان به ودیعه بگذاریم.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نگاه عمیق و افق دید شهدا در اسنادشان اظهار داشت: در باب تبلیغ، ترویج و نگهداری فرهنگ ایثار و شهادت هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد به جا مانده شهدا وجود ندارد، شهدا در وصیت‌نامه‌هایشان با ما صحبت می‌کنند و در تحلیل محتوا و پیام وصیت‌نامه شهدا نیز می‌توان به این نکته رسید که به رونق تولید هم اشاره کردند.

هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد شهدا وجود ندارد

سردار «غلامرضا علاماتی» رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس نیز در این نشست ضمن تبریک ایام مبارک ماه ربیع‌الاول و ابراز امیدواری و آرزوی موفقیت در انجام رسالت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: کارهای نهایی سامانه جامع اسناد دفاع مقدس انجام شده و امیدواریم بتوانیم با برقراری ارتباط و به اشتراک گذاردن اسناد فرهنگی شهدا این کار بزرگ جمعی و ملی را انجام دهیم.

گلباران مزار مطهر شهدای دولت

داود نورچه‌ای مدیر کل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه جلسه گزارشی از فعالیت‌های این ادره کل شامل ۴ اداره  پیام‌آوران ایثار، تبلیغات و نمایشگاه‌ها، مناسبت‌ها و یادواره‌ها، قرآن و فرهنگی ارائه داد.

وی در ادامه برنامه‌های اجرا شده در هفته دولت را اینگونه برشمرد: همایش دولتمردان شاهد به صورت وبیناری در سراسر کشور، تجلیل از خانواده معظم شهدا در استان‌ها توسط نماینده ولی‌فقیه و استانداران، گلباران مزار مطهر شهدای دولت توسط مسئولان و ارگان‌ها، تجلیل از همکاران ایثارگر بنیاد شهید و امور ایثارگران، ارتباط تلفنی با خانواده معظم شهدا، تجلیل از همسران شهدای همکار در بنیاد شهید.

نورچه‌ای در ادامه گفت: در هفته دفاع مقدس نیز برنامه‌هایی از قبیل همایش پیاده‌روی پیروان حسینی و رهروان خمینی(ره)، مراسم میهمانی لاله‌ها، گلباران ۱۹ هزار گلزار شهدا، کنگره ملی لاله‌های سفید، اجلاسیه ۳۰۰۰ پیام‌آور ایثار، نواختن زنگ ایثار در مدارس، اختتامیه نخستین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای بازی دلها و مسابقات ورزشی و برنامه‌هایی دیگر برگزار شد.

توجه به اسناد شهدا در سازمان‌ها در دستور کار قرار گیرد

سردار «سجادی» معاون سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس اظهار داشت: موضوع جمع‌آوری و حفظ آثار و اسناد شهدا همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است و باید برای تحقق منویات ایشان جدیت داشته باشیم. گردآوری آثار شهدا از طریق مصاحبه با خانواده‌های معظم و معزز آنها به دست می‌آید که البته باید سرعت بیشتری به این کار بدهیم تا تهیه این مجموعه ارزشمند هر چه زودتر به پایان برسد. 

وی افزود: علاوه بر خانواده‌های‌شان آثار و اسنادی در سازمان‌ها دارند که برای حفظ آنها باید هر چه زودتر اقدام شود. بی تردید حفظ و نشر آثار فرهنگی شهدا اقدام موثری در راستای جلوگیری از انحراف نسل جوان است که باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

آمادگی همکاری با بنیاد شهید را داریم

خسرو طالب‌زاده معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم در این جلسه یادآور شد: صحت‌سنجی در زمینه اسناد و آثار شهدا موضوع مهمی است که نباید مغفول بماند. باید اسناد و آثار شهدا به دقت صحت‌سنجی شوند و در دسترس عموم قرار گیرند. همان اندازه که تشکیل سامانه‌ای برای نگه‌داری اسناد و آثار شهدا مهم است امکان دسترسی آسان مردم هم به آن از اهمیت برخوردار است.

طالب‌زاده با تاکید بر اهمیت جمع‌آوری اسناد شهدا توضیح داد: شهدا به اقتضای شغلی در سازمان‌های مختلفی حضور داشته‌اند. باید با تعامل با این سازمان‌ ها، اسناد شهدا را استخراج و در سامانه بارگذاری کرد. متاسفانه بنیاد شهید و امور ایثارگران به این اطلاعات دسترسی ندارد و ما در سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران آمادگی همکاری را داریم.

وی افزود: سامانه باید به همه سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط باشد که در صورت نام یک شهید، اطلاعات شغلی شهید نیز در اختیار کاربر قرار گیرد.

هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد شهدا وجود ندارد

در پایان این نشست شرکت کنندگان  از بخش اسناد، کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت و پایگاه خبری نوید شاهد نیز بازدید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha