طرح نیروگاه خورشیدی در شهرک صنایع غذایی مشهد اجرای آزمایشی می‌شود

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: ایجاد نیروگاه خورشیدی در شهرک‌های صنعتی دیروز با امضای یک مدل توافقی بین وزارت نیرو و وزارت صنعت در دستور کار قرار گرفت و این طرح در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد اجرای آزمایشی می‌شود.

علی بهرامی‌زاده روز سه‌شنبه در حاشیه تور بازدید خبرنگاران از شهرک‌های صنعتی نیشابور و زبرخان افزود: از چهار ماه قبل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با همکاری انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی اقدام به شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه تولید برق کردند و در این راستا یک شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه فردوسی مشهد طرح جامعی را به منظور ایجاد نیروگاه خورشیدی در شهرک‌های صنعتی با مشارکت بخش خصوصی تدوین کرد.
وی ادامه داد: این طرح به صورت آزمایشی در شهرک صنایع غذایی مشهد اجرا می شود و سپس با رفع عیوب آن در کل شهرک‌های صنعتی کشور به اجرا در می آید.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: در حوزه تامین برق در شهرک‌های صنعتی قوچان، شهرک صنعتی مشهد، شهرک صنعتی کلات، شهرک صنعتی گناباد، ناحیه صنعتی داورزن و میان‌جلگه با مشکلات جدی رو به رو بودیم و برای حل این‌ مشکل قرار بر این شد در قالب یک مدل مشارکتی ۴۰ درصد هزینه‌های انتقال توسط شرکت برق منطقه‌ای استان، ۴۵ درصد توسط شهرک صنعتی و بقیه از طریق اعتبارات استانی تامین شود و شرکت برق هم‌نسبت به انتخاب پیمانکار اقدام کند و بدین ترتیب تامین برق تا پایان ۱۴۰۱ انجام‌ می‌شود.
بهرامی زاده افزود: برای ادامه فعالیت ماینرهای دارای مجوز هنوز دستورالعملی ابلاغ نشده و هرگونه فعالیت در این حوزه تخلف است.
وی با بیان این که ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها اولویت راهبردی شرکت شهرک‌های صنعتی است افزود: برای صنایع آب‌بر مدلی برای تامین آب از پساب تصفیه‌خانه‌ها در شهرک صنعتی خیام شروع شده و همین مدل در شهرک صنعتی مشهد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۹شهرک و ۲۱ ناحیه صنعتی مصوب در استان‌ خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد ۲۶ شهرک و ۱۴ ناحیه فعال است و مراحل تملک چهار ناحیه صنعتی دیگر نیز در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: توسعه شهرک صنعتی خیام در قالب شهرک‌های صنعتی تقاضا محور مورد توجه است و مواردی در حوزه منابع طبیعی دارد و با رفع این موارد توسعه این شهرکها آغاز می‌ شود.
بهرامی زاده افزود: برای ادامه کار پیمانکار تصفیه‌خانه چرم‌شهر مواردی وجود داشت که در جلسات کمیته مانع‌زدایی استان مطرح شد و حدود ۸۰میلیارد ریال تومان تجهیزات در شهریور ماه برای این‌تصفیه خانه تامین شد تا مراحل بعدی ادامه یابد.
وی اضافه کرد: تنوع و تعدد شهرک‌های صنعتی در نقاط مختلف استان با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های هر منطقه مورد توجه است و در این چارچوب شهرک تخصصی گوهرسنگ‌ها، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، در ناحیه صنعتی بیزه تولید فلفل و ادویه‌جات، در تربت حیدریه زون‌ تخصصی کائولن به عنوان ماده اولیه تولید کاشی و سرامیک و در شهرک صنعتی مشهد و کلات انتقال درودگران در دستور کار قرار دارد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: تاکنون ایجاد و واگذاری ۸۵ کارگاه تولیدی انجام شده است و واگذاری ۵۱۱ واحد تولیدی دیگر که ۴۳ مورد آن مربوط به شهرک صنعتی خیام است انجام شده و مراحل اخذ مجوز محیط زیست آن در حال انجام است و همچنین ایجاد کارگاه‌های دانش‌بنیان در شهرک فناوری صنایع غذایی در دستور کار قرار دارد و در این چارچوب در جلسه کمیته راهبری پنج طرح به تصویب رسیده است.
بهرامی زاده با اشاره به این که پارسال شناسایی و پایش واحدهای راکد و نیمه فعال انجام شد اظهار کرد: در این قالب، ۱۰۵ واحد که با کمبود نقدینگی و جذب سرمایه‌گذار رو به رو بودند به چرخه تولید بازگشتند و امسال هم این طرح از سه هفته قبل شروع شد و ۳۰۴ واحد در شهرک‌های صنعتی و ۵۲۳ واحد در خارج از شهرک‌های صنعتی شناسایی شد و از طریق بسیج مهندسین و مشاوران کسب‌وکار در حال پیگیری است و ۸۰ درصد این طرح انجام و آسیب‌شناسی شده است.
وی ادامه داد:در حوزه زیرساخت‌های مخابراتی با پیگیری مشکلات توسط خبرنگاران گشایش‌های جدی در مشهد و نیشابور ایجاد شد که جای تقدیر دارد و ما آماده ایم در هر کجا اپراتورهای مخابراتی برای نصب دکل نیاز به زمین دارند همکاری لازم انجام شود.
امروز جمعی از خبرنگاران استان خراسان رضوی در قالب تور صنعتی خبرنگاران از سه واحد تولیدی و یک طرح صنعتی در شهرک‌های صنعتی خیام و عطار در شهرستان‌های نیشابور و زبرخان بازدید کردند.
مرکز شهرستان‌های ۴۰۰ هزار نفری نیشابور و ۶۰ هزار نفری زبرخان در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی به ترتیب در ۱۲۷ کیلومتری و ۱۰۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha