کاخ سفید: دیپلماسی مسیر مورد انتخاب دولت بایدن درقبال ایران است

نیویورک - ایرنا - جن ساکی سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه دیپلماسی همچنان مسیر مورد انتخاب دولت جو بایدن در قبال ایران است، گفت: معتقدیم دیپلماسی همیشه باید اولین گزینه باشد.

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران افزود که ما به شرکای خود در مورد تلاش هایمان برای پیشبرد راهکارهای دیپلماتیک در ارتباط با مذاکرات ۵+۱ با ایران اطلاع می دهیم.
وی تصریح کرد که این مساله یکی از موضوعات مورد گفت و گوی امروز با یائیر لاپید وزیر امور خارجه اسرائیل بود.
جن ساکی در عین حال اظهار داشت: دیپلماسی همچنان مسیر مورد انتخاب آمریکا است و ما معتقدیم دیپلماسی همیشه باید اولین گزینه باشد.
وی با استناد به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا گفت که زمان برای بازگشت به مذاکرات نامحدود نیست و این امر همچنان پابرجا است.
سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت که تیم ما آماده بازگشت به دور دیگر مذاکرات است اما هنوز نمی دانیم دور بعدی چه زمانی برگزار خواهد شد.
ساکی در پاسخ به سوالی درباره اتهامات و فرافکنی های وزیر خارجه رژیم صهیونیستی علیه ایران نیز اظهار داشت که هدف ما ادامه مسیر دیپلماسی است. 
وی تصریح کرد مشخص است وضعیتی که اکنون در آن هستیم به دلیل خروج  دولت قبلی از توافق هسته ای و محروم کردن ما از شفافیت ظرفیت ها و توانایی های ایران است. 
سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که تمرکز ما بازگشت به دور دیگری از مذاکرات در وین است.

واکنش آمریکا به برگزاری انتخابات عراق 
سخنگوی کاخ سفید در مورد انتخابات عراق گفت ما به دولت عراق برای برگزاری زودهنگام انتخابات تبریک می گوییم. ما خوشحال هستیم که انتخابات به طور کلی مسالمت آمیز برگزار شد.
وی با اشاره به حضور ناظران بین المللی در این انتخابات اظهار داشت که پس از اعلام نتایج نهایی این انتخابات امیدواریم پارلمان جدید،  دولتی را تشکیل دهد که "منعکس کننده اراده مردم عراق" باشد و بتواند به چالش های اقتصادی و اجتماعی این کشور بپردازد.

اظهارات جن ساکی در حالی است که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای و زمان بازگشت به مذاکرات وین گفته است: فرض من بر این است زمان بازگشت به مذاکرات کمتر از زمان بازگشت آمریکا به مذاکرات است.
سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرده است جمع بندی درباره مذاکرات وین شبانه روزی است. حتی یک ساعت بعد از جمع بندی و بررسی داخلی، زمان برای مذاکره را از دست نمی‌دهیم تا تاریخ را جمع بندی کنیم.
دولت دموکرات بایدن از منتقدان خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور از برجام است و به رغم برگزاری شش دور مذاکرات وین و نقض برجام از سوی کشورش، تاکنون اقدامی جدی برای بازگشت به تعهداتش انجام نداده اما همچنان اعلام کرده به مسیر دیپلماسی با ایران معتقد است.
یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین به واشنگتن سفر کرده است.
وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در ادامه فرافکنی های این رژیم علیه برنامه هسته ای صبح آمیز هسته ای ایران مدعی شد نگرانی اسرائیل درباره مسابقه ایران به سوی توانایی هسته‌ای و اینکه در حال رسیدن به آستانه هسته‌ای است را به اشتراک گذاشتم.
ادعاهای تکراری مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی درخصوص دستیابی ایران به سلاح هسته ای درحالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران در عالی ترین سطح بارها تاکید کرده است که سلاح هسته ای را حرام می داند.
از سوی دیگر مقامات واشنگتن و تل آویو در شرایطی این ادعاهای بی اساس را تکرار می کنند که هیچ اشاره ای به زرادخانه های مملو از کلاهک های هسته ای به عنوان بزرگترین تهدید برای امنیت خاورمیانه نمی کنند؛ زرادخانه هایی که هیچ گونه اطلاعاتی درباره تعداد سلاح های هسته ای انباشته شده در آن، به افکار عمومی جهان ارائه نمی شود.
در حالی که مقامات رژیم صهیونیستی در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین درصدد ایران هراسی بر آمده اند، روزنامه صهیونیستی جروزالم پُست به نقل از «یوسی کوهن» رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موساد تصریح کرد که ایران همچنان از دست‌یابی به بمب هسته‌ای فاصله دارد.
پیشتر نیز رئیس اطلاعات نظامی این رژیم ۱۰ مهر امسال برخلاف مواضع مقام‌های دیگر این رژیم تاکید کرده بود که ایران به سمت ساخت بمب اتمی حرکت نمی‌کند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha