۲۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84503024
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

لندن – ایرنا – تحصن اعتراض‌آمیز فعالان محیط زیستی در دو نقطه از شلوغ‌ترین بزرگراه‌های پایتخت انگلیس با اعتراض رانندگان مواجه و به خشونت کشیده شد.

به گزارش ایرنا، حدود ۴۰ نفر از اعضای گروه موسوم به «انگلیس را عایق کنید» از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز (چهارشنبه) در خروجی ۳۱ بزرگراه کمربندی ام‌۲۵ و خیابانی در نزدیکی گذرگاه پرتردد دارتفورد تحصن کرده و خود را به زمین چسباندند. معترضان مانند دفعات قبل، پارچه‌ نوشته‌هایی را حمل می‌کنند که روی آن جملاتی درباره ضرورت توجه به بحران اقلیمی نوشته شده است.

این برای سیزدهمین بار طی یک ماه گذشته است که فعالان زیست محیطی به رغم حکم دادگاه و هشدار پلیس دست به تظاهرات فلج کننده زده‌اند. آن‌ها در این مدت در چندین نوبت نقاط مختلف بزرگراه کمربندی ام۲۵ را اشغال کرده و با این کار ترافیک سنگین و فلج‌کننده‌ای را در شهر به راه‌انداختند.

لیام نورتون یکی از اعضای این گروه به ایرنا گفت: ده سال دیگر که بحران کمبود سوخت غیرقابل کنترل می‌شود، اقلام غذایی تمام و مردم با امواج شدید گرما مواجه می‌شوند، آرزو می‌کنید که امروز چه‌کار می‌کردید؟

وی افزود: گمان می‌کنیم که شما هم آرزو می‌کردید اینجا در کنار ما تحصن می‌کردید و هرکاری از دست‌تان بر می‌آمد برای حفظ نسل امروز و آینده انجام می‌دادید.

اما برخی گزارش‌ها از درگیری میان رانندگان و معترضان حکایت دارد. تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که چطور فعالان محیط زیستی توسط مردم و سپس ماموران پلیس از وسط، به کنار خیابان کشانده می‌شوند.

هفته پیش دادگاه عالی انگلیس با صدور حکمی به نفع شرکت ملی بزرگراه‌های این کشور، تجمع معترضان در بزرگراه‌های شهر را ممنوع اعلام کرد. تمرد معترضان به منزله تخلف از حکم دادگاه است و می‌تواند به پیگرد قانونی از جمله بازداشت، جریمه یا ضبط اموال آن‌ها منجر شود. اما گروهی از معترضان دیروز مقابل دادگاه عالی انگلیس تجمع کرده و به نشان اعتراض حکم را پاره کردند.

«انگلیس را عایق کنید» یکی از شاخه‌های گروه قیام علیه انقراض است که خواهان رسیدگی فوری به وضع محیط زیست هستند. آن‌ها علاوه بر اعلام رسمی وضع اضطراری، می‌خواهند که دولت انگلیس از طریق تصویب قوانین الزام‌آور، افزایش روزافزون دی‌اکسید کربن را تا سال ۲۰۲۵میلادی به صفر برساند.

آن‌ها همچنین از دولت می‌خواهد که ساختمان‌ها در سراسر این کشور را به‌گونه‌ای عایق‌بندی کند که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شود. معترضان می‌گویند که به تظاهرات خود تا زمانی که دولت به این وعده جامه عمل بپوشاند، ادامه می‌دهند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که دو هفته دیگر میزبان سران کشورهای جهان در اجلاس آب و هوایی گلاسکو خواهد بود، معترضان را عده‌ای انسان‌های «خشک بی‌مسئولیت» نامیده است. او در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ال‌بی‌سی، افزود که برخی اقدامات معترضان را مشروع می‌دانند «اما این طور نیست؛ به نظر من آن‌ها عده‌ای افراد خشک بی مسئولیت هستند که مانع زندگی عادی مردم شده‌ و به اقتصاد آسیب جدی می‌زنند.»

دولت انگلیس برای برخورد با معترضان اختیارات پلیس را افزایش داده که شامل حبس و جریمه سنگین نقدی می‌شود.

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

اعتراض فعالان زیست محیطی در انگلیس به خشونت کشیده شد

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha