۱۸ هزار تن سیب صنعتی از باغداران آذربایجان غربی خریداری شد

ارومیه-ایرنا- مدیرتعاون روستایی آذربایجان غربی گفت: ۱۸ هزار تن سیب صنعتی از ابتدای اجرای طرح خرید سیب صنعتی توسط دولت از باغداران استان خریداری شد.

شهریار حیدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از چهارم مهرماه سال جاری دولت اقدام به خرید سیب صنعتی از باغداران استان کرده است که روند مطلوبی دارد.

وی بیان کرد: در ۹ شهرستان حدود ۶ هزار تن سیب صنعتی توسط کارخانه ها و صنایع تبدیلی خریداری شده و ۱۲ هزار تن نیز در مراکز خرید دولتی موجود است که به تدریج به کارخانه های داخل و خارج استان ارسال می شود. 

حیدری با اشاره به رایزنی تعاون روستایی برای فروش سیب های استان به کارخانجات برون استانی گفت: تاکنون استانهایی از جمله یزد و  شرکت آستان قدس رضوی اقدام به خرید سیب صنعتی از آذربایجان غربی کرده اند که با ادامه این روند پیش بینی می شود نتیجه خوبی از این موضوع عاید استان شود.

مدیر سازمان تعاون روستای آذربایجان غربی بیان کرد: خرید تضمینی سیب صنعتی در راستای حمایت از باغداران استان و همچنین به منظور جلوگیری از فساد و ضایعات سیب‌های تولیدی، افت قیمت‌ها و جلوگیری از واسطه گری و حمایت از تولید، در ۴۰ مرکز خرید در سراسر استان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: امسال بیش از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تُن سیب در سطح استان تولید شده که از این مقدار بیش از ۳۵۰ هزار تُن به علت تغییر شرایط آب و هوایی و گرم شدن دما ریزش کرده است.

وی ادامه داد: افزایش حجم سیب زیردرختی در استان موجب کاهش قیمت این محصول باغی و سو استفاده برخی از دلالان شده که با پیگیری استاندار و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر نهادهای مرتبط قیمت تضمینی خرید سیب زیر درختی مصوب و اولین خرید از مهاباد آغاز شد.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی افزود: قیمت تضمینی خرید سیب صنعتی (درجه ۳) برای هر کیلوگرم ۱۴ هزار و ۶۰۰ ریال در سال جاری اعلام شده است.

وی بیان کرد: باغداران استان با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی دهستان در شهرستانها و اخذ گواهی تأیید اطلاعات باغدار، اقدام به بارگیری محصول خود به مراکز خرید کنند و همچنین به منظوررعایت موارد بهداشتی در محل‌های جمع آوری سیب صنعتی، محصول خود را درکیسه های نایلونی ۲۰ کیلویی به مراکز خرید تحویل دهند.

به گزارش ایرنا میزان متوسط تولید سیب صنعتی در استان سالانه ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن است که امسال به علت وزش باد و ریزش سیب از درختان، این میزان افزایش یافته است.
آذربایجان غربی تولید کننده اول سیب در کشور است و سالانه ۶۰۰ هزار کیلوگرم تا ۱.۲ میلیون تن سیب درختی از سطح بیش از ۴۵ هزار هکتار از باغ های استان برداشت می شود.
بخشی از سیب استان به مصارف تازه خوری، قسمتی در صنایع تبدیلی و بخشی نیز به سایر کشورها صادر می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha