۲۸ دستگاه پکیج خورشیدی میان عشایر دشت لار توزیع شد
تصویر آرشیوی است

تهران- ایرنا- مسئول امور عشایر شمیرانات اعلام کرد: ۲۸ دستگاه پکیج خورشیدی در راستای تامین برق سیاه چادرهای خانوار عشایر توزیع شد.

محسن بختیاری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام بر اساس تفاهمنامه میان سازمان امور عشایر ایران و شرکت توزیع برق منطقه‌ای تهران ‌انجام گرفت.

به گفته وی، دولت ۹۰ درصد و عشایر ۱۰ درصد هزینه پکیج‌های خورشیدی مذکور معادل ۸۵۰ هزار تومان را پرداخت کردند.

مسئول امور عشایر شمیرانات خاطرنشان کرد: پیش از این ۲۰ دستگاه دیگر در قالب حمام خورشیدی و چراغ معتبر توزیع شده بود.

وی افزود: دست کم ۳۰ دستگاه پکیج خورشیدی دیگر نیز به زودی بین خانوارهای عشایر توزیع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دشت لار در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید.

این دشت از ۲ اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌ که بارش زیادی را به‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌است. وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان است اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.

در سال ۱۳۵۹ با اتمام ساخت سد لار در دشت لار قسمت اعظم اراضی و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های انسان ساز است.

راه‌های اصلی ورود به دشت لار از مسیر جاده تهران - آمل پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار که به پست ورودی واحد محیط زیست دلیچای می‌رسد بوده، و از طریق جاجرود یا  گلندوئک و گندمیان می‌توان وارد جاده سد لار شد و پس از گذشتن از گردنه ایرا به ورودی محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید.

پوشش گیاهی منطقه از تیپ علف‌زار مشتمل بر گنمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای کوهی، گل گاوزبان، شیرین بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد.

به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول مختلف سال پرندگان مهاجر و بومی چون کبک و کبک دری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، انواع عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس، گراز، شغال و روباه را نام برد که به علت زیستگاه‌های مناسب از رشد خوبی برخوردارند، برخی از خزندگان، دوزیستان و آبزیان پارک ملی لار نیز عبارت‌اند از افعی دماوند، افعی البرزی، یله‌مار، بزمجه، مارمولک، قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha